Komut satırıyla IP değiştirme

al0162
05-10-2009, 22:40   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
47 mesaj

Arkadaşlar
Ev kullanıcısıyım ve sabit IP kullanmıyorum fakat bir türlü IP adresimi komut satıryla değiştiremiyorum?
echo ipconfig /flushdns
ipconfig /flushdns
echo ipconfig /release
ipconfig /release
echo ipconfig /renew
ipconfig /renew
Bu komutları denedim ama başarısız:(
Yardım

OnlyMann
05-10-2009, 22:56   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj
Alıntı: al0162  
ipconfig /flushdns
makinada tutulan dns kayıtlarının temizlenmesini sağlar.

ipconfig /release
ağda bulunan ip dağıtımı yapan aktif bir cihaz (dhcp) tarafından verilmiş ipnin serbest bırakılmasını sağlar.

ipconfig /renew
ip dağıtımı yapan (dhcp) cihazdan yeni bir ip alınmasını sağlar.

öncelikle bu komutların son 2 si için makinanızın otomatik ip al durumunda olması ve ip dağıtımı yapan bir cihazınızın olması gerekir. eğer modem üzerinde herhangi bir kısıtlama yoksa makina ip alacaktır. yalnız dhcp denilen mekanizma dağıttığı ipleri bir süreliğine kiralar bu süre sonunda ip serbest kalır ve başkası alabilir. şimdi durum bu iken, ağınızda birden fazla makina olmalı ve otomatik ip almalılar. aksi halde modeminiz tek makinaya sıradaki boş bulduğu ipyi verecektir. bu da 1 den sonra gelen ipdir. özel bir ayar yapılmamışsa modemde. isterseniz modemden dağıtılacak veya dağıtılmasını istemediğiniz ipleri belirleyebilir veya makinanın MAC adresine göre sürekli sabit ip almasını da sağlayabilirsiniz ancak modemin özelliklerine göre. Ayrıca bahsettiğimiz ip bilgisi local (yerel ağda) kullanılan iplerdir. WAN tt tarafından verilen ip değiştirmeyi kastediyorsanız onun içinde tt den sabit ip almamış olmalısınız ve modemi kapatıp açtığınızda modem yeni ip alacaktır.

massas
05-10-2009, 23:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
681 mesaj

aynı sorunu bu gün okulda yaşadık. okulda denedik cmd den ipconfig/release yapıp dahasonra ipconfig/renew yaparsanız.yeni ipyi almış oluyosunuz.

PcMaKeR
06-10-2009, 15:01   |  #4  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

aralara boşluk koyun arkadaşım hata verecek adam çalışmıyor diyecek...
ipconfig /release gibi verin. yazıp geçmeyin...