Konumuz Windows değil; NeoKylin!

CHIP Online
23-12-2010, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows egemenliğini yıkmak isteyen ülkelere bir yenisi daha eklendi: İşte o ülke ve NeoKylin...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/konu ... neokylin_24213.html

Resimlerle: Çinli taklit dehalarında 60 dolarlık PSP Phone!

Çin'de kullanılan iki işletim sisteminin geliştiricileri, ülke çapında kullanılacak yeni bir işletim sistemi oluşturarak Windows'a rakip olmaya hazırlanıyor.

China Standard Software ve Savunma Teknolojileri Ulusal Üniversitesi, ulusal savunmada ve ülke ekonomisinin tüm sektörlerinde kullanmak üzere 'NeoKylin' markası altında bir işletim sistemi getirmek üzere anlaştılar. China Standard, anlaşmanın daha güçlü bir yerli iletişim sistemi oluşturmanın yolunu açmaya yönelik olduğunu söyledi, ancak yeni işletim sisteminin tarihi konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

Chinese Standard, idare, şirket ve kişisel bilgisayarlarda kullanılmak üzere oluşturulmuş işletim sistemlerini içeren NeoShine Linux masaüstü bilgisayarlarının yapımcısı. Savunma Teknolojileri Ulusal Üniversitesi ise Windows'a alternatif olarak KylinOS'u geliştirmiş.

Yerli işletim sistemlerinin Çin devlet bilgisayarlarında kullanımı yaygın, ancak ülke çapında egemen işletim sistemi hâlâ Microsoft Windows. NeoKylin'den sonra ortaya çıkacak durum ise, hem Windows, hem de Microsoft için pek parlak olmayabilir...

Tüm konu: Konumuz Windows değil; NeoKylin!

İzleyin: Çinli iPed şaşırtıyor!

Resimlerle: Çinli taklit dehalarında 60 dolarlık PSP Phone!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Türkiye de kendi işletim sistemini geliştirmeli mi?

seckyn
23-12-2010, 23:19   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

Geliştirdiler sizin hala haberiniz yokmu ? Pardus ne için geliştirildi ? Ama herkes saçma sapan söylentilerden dolayı linux tabanlı işletim sistemi kullanmıyor :( Yok efendim kod yazılıyormuş filan falan. Linux tabanlı sistem kullanmak windowstan daha kolay aslında işe yarıyacak programlar depoda :D Google da arama yerine depoda arama yaparak program kurulabiliyor :D İnşallah brgün bizim devlet kurumlarımızda pardus veya başka açık kaynak kodlu bir sistem kullanırlarda paralar bizim ülkemize kalır

skip-60
24-12-2010, 14:21   |  #3  
Taze Üye
19 mesaj

bende ark katılıyorum pardus süper bir işletim sistemi ve bu sistemi kullananların virüs programı gibi ek bir ücrete gereksinimi olmuyor böylece sistem performansını tamamiyle siz kullanırsınız. ayrıca açık kaynak kodlu olması sayesinde azıcık bir yazılım bilgisiiyle istediginiz uygulamayı yapar ya da sistemi geliştirebilirsiniz...

tumantuy
24-12-2010, 22:27   |  #4  
Yıllanmış Üye
329 mesaj

ben hiç kullanmadım ve hiç kullananıda bilmiyom
ama açık kaynak kodlu olması iyi ben windows kullanıyorum bir sistem ikonu değişimi
5 dk alıyo açık kaynakta ise 10 sn alıyo üstelik bir çok oyunun açık kaynaklarındanda
ilerleyebiliyorsunu bu eğer oyunlarda da geçerli ise ben hemen kurarım