Kopya Windows 7 RC içinden botnet çıkt!

CHIP Online
15-05-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows 7 RC'yi torrent'ten indirenlere kötü sürpriz: Bakın korsan RC'nin içinde ne çıktı?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Kopy ... net-cikt_12753.html

Resimlerle: Windows 7 için en iyi uygulamalar burada...

Damballa adlı güvenlik firması, özellikle torrent dosya paylaşım ağları üzerinden dağıtılan kopya bir Windows 7 RC sürümünün içerisinde gizlenmiş bir Truva atı tespit ettiler. DROPPER-SPX olarak tanımlanan Truva atı, kopya Windows 7 RC'leri kurulumunun hemen ardından bir botnet'e dahil ediyor ve zararlı yazılımı hazırlayan kişiler tarafından sistemin ele geçirilmesini sağlıyor.

İlk olarak 24 Nisan tarihinde dosya paylaşım ağlarına düştüğü tespit edilen bu kopya Windows 7 RC sürümünün kurmuş olduğu botnet'e, günde ortalama olarak 552 yeni kullanıcı eklediği tahmin ediliyor. Şu anda botnet'in çapının ise 30 bin PC'ye yaklaştığı tahmin ediliyor.

Sanal suçlular son zamanlarda kopya yazılımların içine kendi Truva atı programlarını saklama yöntemine özel ilgi göstermeye başladılar. Hatta bu yüzden genellikle daha az virüs sıkıntısı çeken Mac'lerde bile sorunlar yaşanmıştı.

Tüm konu: Kopya Windows 7 RC içinden botnet çıkt!

İzleyin: Windows 7 yine şaşırtıyor

Resimlerle: Windows 7 için en iyi uygulamalar burada...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu 30 bin PC'nin kaçının sahibi sisteminin bir botnet'e dahil olduğunu fark edebilecek?

Turkish Developer
15-05-2009, 00:17   |  #2  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj

Windows 7 üzerinden kısa zaman zarfında 30 bin [B0t-N3t] PC sayısı meydana getirebilmek güç başarı, ve büyük bir zıt risk faktörü..

Böyle bir araştırma ve haber aslında bekliyordum, Fakat bu kadar ciddi rakamı tahmin etmiyordum...

PcMaKeR
15-05-2009, 09:08   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Turkish Developer
Windows 7 üzerinden kısa zaman zarfında 30 bin [B0t-N3t] PC sayısı meydana getirebilmek güç başarı, ve büyük bir zıt risk faktörü..

Böyle bir araştırma ve haber aslında bekliyordum, Fakat bu kadar ciddi rakamı tahmin etmiyordum...

yine birşey değil Microsoft linkleri kaldırdıktan sonra çıkan buildlerden bir tane indirdim ondanda şüphelenip kaldırdım.

Çoğu kişi farkına varamamıştır çünkü kuruluma entegre ediliyor.

Meraklılara az bile.

H@ckerCesur
15-05-2009, 14:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

bosuna beklemedim microsoftun sitesinden indirmeyi...

Fattur
15-05-2009, 21:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

Şimdi bu botneti nasıl silebilirim?
Antivirüs bulmazmı?

PcMaKeR
16-05-2009, 00:48   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Fattur
Şimdi bu botneti nasıl silebilirim?
Antivirüs bulmazmı?
torrentten indirip şüpheleniyormusun ?.

format at ms den indirdiğini kur en temiz çözüm bir kere yapar bir daha format atmazsın...

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 16 Mayıs 2009 00:48
Fattur
16-05-2009, 15:28   |  #7  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj
PcMaKeR
torrentten indirip şüpheleniyormusun ?.

format at ms den indirdiğini kur en temiz çözüm bir kere yapar bir daha format atmazsın...

Torrentten indirdim de var olup olmadığını nasıl anlayacağım?
Ms den indiriom şuanda zaten :)

Son Düzenleme: Fattur ~ 16 Mayıs 2009 15:29
myduroc
29-05-2009, 14:55   |  #8  
Yıllanmış Üye
150 mesaj

Sayısı oldukça yüksek bende torrent üzerinden win 7 rc indirdim ve bilgisayarın internet üzerindeki tüm işlemlerini loglayan bir yazılımla takip ettim 1 hafta sonunda loglarda hep yabancı ip adresleriyle bağlantılarım ve aramızdaki veri akışlarını gördüm windowsa lanet ettim pardusa geçtim.Win 7 ile tekrar windowsa ısınırken bir anda yine linux kullanırken buldum kendimi :)

Mustafa Can
01-06-2009, 14:48   |  #9  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

of of of... bu ay yeniden iniyor hadi bakalım

Ahmet Ertuğrul
01-06-2009, 20:36   |  #10  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj
myduroc
Sayısı oldukça yüksek bende torrent üzerinden win 7 rc indirdim ve bilgisayarın internet üzerindeki tüm işlemlerini loglayan bir yazılımla takip ettim 1 hafta sonunda loglarda hep yabancı ip adresleriyle bağlantılarım ve aramızdaki veri akışlarını gördüm windowsa lanet ettim pardusa geçtim.Win 7 ile tekrar windowsa ısınırken bir anda yine linux kullanırken buldum kendimi :)
Torrentten indiriyorsan Windows'un ne suçu var?