korunma

HPQ-User
03-05-2008, 22:02   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

freelancer03 sormuş:
Arkadasimdan aldigim bi dosya vardi.Bunu calistirdigimda arka arka ya  ms-console acildi kapandi.Virus taramasi yapmak istedim izin vermiyor,registry ayarlarina,ctrl+alt+del tus kombinasyonlarina,service ozelliklerine girmeye izin vermiyor.Ayrica normal klasorler acilinca kapatmiyor antivirus terimini iceren bi klasoru acinca kapatiyor.hiren boot cd ile virus taramasi yaptirdim o da olmadi(2004 yilina ait cd).Sonunda arkadasin bilgisayarina hardiskkimi takip tarama yaptim baktim  virus cok fazla yayilmis  format attim.Boyle durumlarda ne yapmaliyim.Virusun adi brontok.kullandigim anti-virus avg 7.5

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
sistem ozellikleri derken ben buraya sorunumla alakali kullandigim programi yaziyorum.
avg 7.5 antivuris anti-virus pogramini kullaniyorum. Son update ini yaptim.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

eolos
03-05-2008, 23:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,036 mesaj

bu virus msn den gelmiş olamaz bunun nedeni ise msnın .exe uzantılı dosyaları almaması bence güvenli modda ful sistem taraması yap sorunun çözülecektir

1ol3irol
04-05-2008, 01:10   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

*.bat uzantılı trojanlar msnden alınabiliyo ve antivirüs taramasında dahi virüs olduğu tespit edilemiyor. öncelikle *.bat uzantılı dosyaları kesinlikle kabul etmeyin. alırsanız da sakın açmayın. virüs yayıldıktan sonra da güvenli kipte "ad-aware" gibi anti-spyware programıyla tarama yapın..

freelancer03
04-05-2008, 01:17   |  #4  
Yeni Üye
21 mesaj

Dedginiz gibi dosyayi acmadan once tarama yaptirdim.Sonuc da herhangi birsey bulunmadi.Virus bulastikdan sonra guvenli modda actim ama nafile ayni kisitlamalar.Sistem geri yiukleme noktasi olusturmamistim.acaba sistemi geri yukleseydim bisey degisirmiydi?

Code
04-05-2008, 13:36   |  #5  
Üye
97 mesaj

virus programları ıle falan alakası yok onun :)  bosu bosuna heycan yapğmayın

not defterıne arka arkaya bınlerce start yazıp .bat olarak kayıt edıp tıkladıgın zaman alt alta start yazdıgın kadar komut ıslemcisi acılacaktır:)
virus programları ıle falan alakası yok cunku o ıslem xp nın kendı ıslevlerinden biridir zararlı yazılım falan deıldir belkı bı acık olarak kabul edılebılır:)

freelancer03
05-05-2008, 00:42   |  #6  
Yeni Üye
21 mesaj

tskler AdRaMiTi.