kota aşımı

umut101010
24-07-2008, 00:25   |  #1  
umut101010 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,672 mesaj

arkadaşlar ben 4gb kotalı adsl kullanıcısıyım ve her ay nasıl oluyor bilmiyorum ama kotayı aşıyorumbenim günde 100mb geçmemem lazım bana böyle bir limit koyabilen program varsa söylermisinz

supercocuk
24-07-2008, 00:29   |  #2  
supercocuk avatarı
Yıllanmış Üye
550 mesaj

Limit koyan program yok ama internette senin download miktarını ölçen programlar mevcut (örn;netmeeter).

bektash
24-07-2008, 00:32   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

Smile adsl kullanıyorsan kotayı dert etme dayan gitsin cokta fazla fiyat farkı koymuyorlar 2ay önce 21,45 ytl Ödeme yaptım gecen ayda tam 20 gündür ödemedim. ne faiz geldi nede birşey + 21,25 YTL odedim :)

Banned
24-07-2008, 01:11   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Önceden bir sayfa açtığımızda bu 20-30 kb  çok çok 500 kb olurdu.Şimdi teknolojinin gelişimine paralel standat saflalar dahi 1-2 mb hatta bazı sayfalar içerisindeki reklam gösterimleri resimler,flaş animasyonlar vs. 4-5 mb ta kadar çıkabilmektedir.Hal böyle oluncada ttnetin verdiği 4 gb tı ne kadar sıkarsanız sıkın sadece sitelerde gezinmek için bile yetirmek aynı asgari ücretle geçinmeye çalışmak gibi. Eğer 4 gb tı yetireceğinizi ümit ediyorsanız görüntülü msn yi, video izlemeyi, resim,program indirmeyi unutun, belki yeter.3-5 kişi toplanıp sınırsız kullanmakta fayda var.

bektash
24-07-2008, 01:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

3-5 kişi toplanıp sınırsız kullanmak illegalmiş khramn :) forumda arkadaş oyle diyordu :) heheh.

sametB
24-07-2008, 01:35   |  #6  
Yıllanmış Üye
161 mesaj

paylasılan modemler ıllegal dır arkadaslar ama kablosuzdan kacak gırenler varsa sorun yok somurmeye devam etsınler(sekılA sametB):d

man on the moon
24-07-2008, 01:38   |  #7  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

resim göstermeyi sadece önbellekteki resimleri göster olarak ayarlarsanız sık gezdiğiniz siteler hem çabuk yüklenir hem de kotadan tasarruf edersiniz. bir de hızımızı nereden ölçeriz....

yani önbellek boyutunu sonuna kadar açın...
peki ilk defa girdiğimiz siteler için ne yapacağız.
opera kullanın gerçekten resim yönetim düğmesi çok kullanışlı..

bir de hızımızı nereden ölçeriz....

Son Düzenleme: man on the moon ~ 24 Temmuz 2008 01:40
Banned
24-07-2008, 01:40   |  #8  
Banlandı
5,777 mesaj
bektash
3-5 kişi toplanıp sınırsız kullanmak illegalmiş khramn :) forumda arkadaş oyle diyordu :) heheh.
4 gb gibi bi kota koyup üzerine bunu 1 mb/sn hızıyla sınırlayıp,üstelik bunu alabilmek için telefon abonesi olup her ay bedevadan 20 ytl ödemeyi şart koşup internet aboneliği satmak legalse, değil 3-5 kişi 50 kişi toplanıp 1 ytl ödeyip sınırsız internet kullanmak legal oğlu leğaldir.

Çağımızda insanların hayat şartları ile medeniyet ve kültür paraleldir. İletişim medeniyete paraleldir.İletişimle birlik olunur toplum olunur.20. yy. lın ikinci yarısında insanlığın binyıllarda alamadığı kadar hızlı medenileşme olmuştur ve bunun en büyük sebebi telefon,radyo, gazete tv gibi iletişim araçlarının globalleşmesi ile olmuştur. Dikkat edin insanoğlunun hızlı medenileşme, toplumsallaşma ve demokratikleşme öyküsünün fransız ihtilali ile başladığı faransız ihtilalinin ve avrupanın gelişmesinin sebebide matbaanın icadıyla açıklanır ,bilinir,kabul edilir.

Bizim ülkemiz gibi gelişmekte olan bir ülkede hızlı gelişim hızlı medenileşme için değil internet ücretinin dünyanın en pahalısı olması bedeva olması gerekir.Üzerinede devlet bilgisayarı hediye etmeli.Belki bu yazımı 100 kişi okuyacak on kişyle paylaşacak bin kişiye ulaşacak işte budur toplum görüşlerinm düşüncelerin hızla paylaşıldığı doğruların kabul edildiğidir medeniyet.

Yaşasın paylaşım, yaşaşın toplum ruhu,yaşasın toplu kullanım.

Tuğsan
24-07-2008, 01:52   |  #9  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

Bektaş sana demiştim ozamanda .. Sözleşmeni okudun mu?????

Ben tt yi yada politikasını savunmuyorum arkadaşım..

Burada mantık var,göz var, kanun var etik degerler var..

Buna imza atıyorsan(adsl sözleşmene),şartlarını kabul etmişsin demektir.. Sana mantıksız geliyorsa kabul etme.Ama kabul ettiğin şeyin arkasında dur..(kanuni yaptırımı bi kenara bıraktım ,etik değerlerin adına yaparsın bunu)

Oradaki konuyu buraya taşımıssın ama halen okumamışsın ...

Ve halen mantıktan uzaksın..Seni zorlamı abone yaptılar arkadaşım internete.. Ozaman elektrik pahalı diye kaçak kullan. Su pahalı diye kaçak kullan..Vergi çok diye vergi kaçır ....

BU nedenle buradayız ya ülke olarak.

Sana mantıksız gelen şeylere   vericeğin tepki illegal olmamalı. Git mahkemeye ver,imza topla ,yürüyüş yap..Kanunlar çerçevesinde hakkını ara..

Ama bu tür söylemlerle hele birde konuyu bilmeden , bilenlerle ala eder gibi konuşma

Sen git adsl  sözleşmeni oku.İmza attığın şeyle bazı şeyleri tahahüt ediyorsun ve gelmiş halen bilip bilmeden konuşuyorsun...Adını imzanı veriyorsun ( bunun anlamını biliyorsundur )... sana başka sozum yok..

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 24 Temmuz 2008 01:58
bektash
24-07-2008, 01:58   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

1.ben ttnet abonesi değilim,
2.sen ttnete heray o parayı veriyorsan helal sana
3.kimseyi yargılama gibi bir yetkiye sahip değilim
4.Bu tür boş eylemlerde bulunmanın bir mantığı yok
5.Sen O bahsettiğin sözleşmeyi okudun mu
6.Paylaşmak güzeldir,

Tuğsan
24-07-2008, 02:01   |  #11  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

Ben o sözleşmeyi okudum, madde 21 yada 19 payşalımla alakalı olan..

Senin adonesi olduğun kurumunda sözleşmesinde böyle bir madde yoksa ben bu dakika internet kullanmayı bırakırım..

Sen okudun mu peki kendi sözleşmeni ? Yada ben senin için bulur okurum hiç sorun değil..

Sana paylaşmak kötüdür diyen olmadı..İmza attğın şeylere uymak ,verdiğin sözü tutmaktır. Mantığına ters geliyorsa imza atma..

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 24 Temmuz 2008 02:03
bektash
24-07-2008, 02:05   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

yok biz anlaşamıcaz seninle :) Kapatalım konuyu Sen Ttnet arkadaşına öner kampanyasını kullan netin 5 ytl indirimli gelsin . bende cevremdekilere dağıtayım netim 2 ytl ye gelsin ;)

Tuğsan
24-07-2008, 02:10   |  #13  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

İmzama bak ara sıra Göz kırpma.. Ben kurumu savunmuyorum arkadaşım sana. Ben sana diyorumki..

BİRŞEYE İMZA ATIYORSAN ARKASINDA DUR..Gidip smile dedin mi ben bunu dağıtırım diye. Yada aç telefon de ben paylaşıyorum neti, Paylaşmayı seviyorum de.

Ozaman sözleşmeni hatırlatırlar sana sonrada adama sorarlar arkadaşım neden imza attın diye. Burada maval okuması kolay. Ben çok gördüm mahkeme kararı ile hattı iptal olanları. Ama sen istediğin gibi anla algıla. Hatda senin zevkte..

Ama sana gerçekten dostça tavsiyem , hattını kimle paylaşıyorsan dikkat et. İki  gün sonra başına iş gelmesin..

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 24 Temmuz 2008 02:11
bektash
24-07-2008, 02:17   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

tuğsan iyi güldürdün beni vallahi saol ya. Sen ne yaparsan yap bu sorun köklenmiş Hakkımda dava açsalar ne yazar ? ben bu işe ömrümü verdim 4 senelik (bilg.tekn.)bölümünü bitirdim birçok şirkette çalıştım ne nasıl yürür cok cok iyi bilirim. sıkma sen canını olur mu . Ama bu paylaşım sistemine çözüm bulursan banada haber ver mahkemelik olmayalım :D

Tuğsan
24-07-2008, 02:25   |  #15  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

Acınıcak hale gülmek bu olsa gerek bektaş..Sen ki üni bitirmiş biri olarak,birçok kişiden daha bilinçli davranmak yerine başka davranışları kendine yakıştırmışsın.
Tercih senin,ama dediğim gibi umarım hattını paylaştırdığın kişilerden biri, seni hiç hesapta yokken biriyle hapishane hücresi paylaştırmak zorunda bırakmaz .

Not: Varsa konuya ilişkin cevabın bundan sonra pm at. Millet bireysel düşünceleri yeterince okudu.

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 24 Temmuz 2008 02:26
Banned
24-07-2008, 02:28   |  #16  
Banlandı
5,777 mesaj
Tuğsan
Seni zorlamı abone yaptılar arkadaşım internete.. Ozaman elektrik pahalı diye kaçak kullan. Su pahalı diye kaçak kullan..Vergi çok diye vergi kaçır ....
Alternatifsiz zorunlu mal ve hizmetle tekeldir. Tekel ürünlerin fiyatları genelde dünya şartlarına göre değilde hükümet, politika, ekonomi şartlarına göre değişir.Örneğin petrol bundada internette dünyanın en pahalı interneti gibi en pahalı benzinini kullanıyoruz.Demir-çelik dünyanın en pahalısıyoz.Elektrik hiç elektrik üretemeyen ülkelerden daha pahalı kullanıyoruz.Bunlar tekeldir.Hükümet sıkıntıya girdimi hemen bindirmesini yapar. Litresine 2 klira verip arabaya gaz alıp biniyorum, pahalı buluyorsan kullanma mantığı bu ülkede araba kullanmayalım mantığını doğurur. Eve ayda 50 ytl ödeyip ocak için tüp alıyorum, pahalı buluyorum bunun için bir köşeye soba kurmam mı gerekir yoksa yemekleri çiğ yemem mi? Belki duymuşsunuzdur kalleş vergi diye bir tabir vardır ekonomide açıklaması; sıkıntı hallerinde kesin gelir kaynakları olan içerisinde verginin önemli payı olan mal ve hizmetlerde fiyat ve vergi artırımı. Örneğin en ufak siyasal veya ekonomik çalkantıda ilk perole zam gelir ki gelir hemen gelsin diye. İletişim sektörü devletin tekelinde gibi gözükmesede devlet bunları satarken belli bir kar marjı garantisi önermiş olacak ki aria kar edemeyince aycell i hediye etti.Türk telekoma belli bir kar marjı garantisi vermiş olacak ki halkı hediye etti. Tüm zorbaca fiyatlarına göz yumuluyor halk inek gibi sağılıyor.Devletten ses çıkartan karşı gelen yok.Yine benim içimde MÖÖÖ demek geldi....

MÖÖÖÖ MÖÖÖÖÖÖ

Yazıklar olsun bu halkı inek görüp sağdıranlara.Tekel niteliğinde hizmet üreten bir kurumu satıyorsan fiyatların en azından dünya ortalamasında olacağını halka garanti etmen gerekir, dünyanın en kazığı olacağının değil.

Tuğsan
24-07-2008, 03:31   |  #17  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

İnternet günümüzde hernekadar zorunlu olsada (birçok insanın bilgisayar bile görmemiş olduğunuda düşünsek bile). Elektrik-su yada ısınma ile bir tutulamaz, zorunlu ihtiyaç değildir.İnternet olmadan yaşanır..

Bu konu ayrı..

Benim orada demek istediğimi sadece iki cümleyi alıntı yaparak ifade etmek ise sadece yanlış anlama doğrurur.

Uygulanan sistem doğrudur demiyorum;

Araba ise zaten  ap ayrı bir konu,, günümüzde elzem olduğu orantıda  lüks hale gelmiş birşey(vergisi+kaskosu+sigorta+benzin+bakım) ama nitekim araba olmadan da yaşanır..

Bu araba kullanmayalım demek değil...Yanlış anlamayın ( bitirmemi bekleyin :) )

Kazancımın %40dan fazlası vergi,20-25 yıl önce çekilmiş elektrik,telefon hatlarına her ay bakım parası ödüyorum,hiç konuşmadığım telefona 17 lira geliyor.Adsl için telefona mecbur tutuluyorum,kullandığım suya ayrı kirli suyuna ayrı para ödüyorum..En temel vatandaşlık haklarından biri olan ulaşım için (anadolundan avrupaya yada tersi ) extra para ödüyorum.Köprü parası.. ve bunun alternatifi yok....Deniz ulaşımıda paralı..

düşününce bir çok huzursuzluk ve endişe verici olay var. Burası doğru bir başlık değil bunları konuşmak için.

Konu Adsl'in paylaşımıydı(çok pahalıya kullandığımız,bizi üzen yoran yıpratan internetin ).

Ben diyorumki bu yasak(sevsemde,sevmesemde yasak)ve sözleşmeyle bunu kanunlaştırmışlar (yaptırım açısından) ve bizde buna imza atıyoruz.. Şİmdi kendimden alıntı yapıcam "bu zorla değil,bilerek isteyerek bunu yapıyoruz."Ve her maddeyi kabul ediyoruz....

Peki bunun çözümü bu mu olmalı. Vayy tt sen bana bunu yaptın bende açarım modemin wireless'ini ver verebildiğim kadar.

Bunun nasıl bir protestosu olur yada nasıl bir birliktelik uygulanır da,sonuç alınır onu tartışalım bence..

Örneğin benzin zamları için ;herkes 3 gün arabasını kullanmasın ezilip ,büzülüp toplu taşıma araçlarını kullansın desem. Ne olur biliyormusun bizim rahatına düşkün milletimiz kılını kıpırdatmaz,arabasına biner söylene söylene yine arabasını kullanır..

İnterneti protesto etmek için pek birsey gelmiyor aklıma varsa fikri olan paylaşsın.(Belki birazdaha dişimizi sıkarsak buna gerek bile kalmayacak)

Bunlar benim düşüncelerim,belki yollar ayrı ama hedef aynı.

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 24 Temmuz 2008 04:09
black rose
24-07-2008, 22:59   |  #18  
black rose avatarı
Yıllanmış Üye
880 mesaj

http://adslkota.turktelekom.com.tr/adslkota/login_tr.jsp

bu siteden kullanıcı adınla ve şifrenle kotanı kontrol edebilirsin.
ben öyle yapıyorum
baktım ki almış başını gidiyor bir yerden sonra dur demesini bilmek lazım :)

hiç1990
24-07-2008, 23:56   |  #19  
Taze Üye
10 mesaj

haksız iş yapmayı vicdanına kabul ettiriyorsa insan eyvallah..

cicin_61
25-07-2008, 08:35   |  #20  
Yıllanmış Üye
275 mesaj

arkadaşlar bunu tartışmayın ben biyerlerden duymuşdum aynı apartman içinde sınırsız şekilde paylaştırma yapabiliyosun bu mantığada uyuyo zira bu gün işyerleri her kata bir adsl alsalardı ohhhhh tamamdı yani

Tuğsan
25-07-2008, 13:35   |  #21  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

Susucam artık bu konu kapansın istiyorum,yada ben katılmıyım da ne olursa olsun istiyorum  ama bilip bilmeden,sağdan soldan  duydum ettimlere karşı susamıyorum.. Sağdan soldan duyumlara hareket etmeyin.İnsanların kafasını karıştırmayın

Elinizde sözleşmeyi okuyun . Ttnet sözleşmeleri için ya 19 ya 21.madde olması lazımdı.

Hatta alın daha basit bir link size

orada en asagından 8.ci madde kısaca acıklamıslar .. Bunu sözleşmende daha detaylı görürsün..

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 25 Temmuz 2008 13:35