Lağımdan gelen genişbant Internet

CHIP Online
13-05-2008, 15:46   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

İngiltere'nin Bournemouth şehri genişbant Internet bağlantısı tekniklerinde bir devrime imza atıyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Lagi ... -Internet_6870.html

İngiltere’de genişbant Internet bağlantısı için hem çok ucuz hem de çok yüksek performanslı bir çözüm hayata geçiriliyor. Yolları kazıp fiber optik kablolar döşemenin ortaya çıkardığı korkunç maliyeti taşımak istemeyen, ancak her eve de genişbant Internet ulaştırmak isteyen iletişim şirketleri her evde olan bir bağlantıdan yararlanmaya karar verdiler: Lağımlar…

İlk etapta altı ay içerisinde 88.000 evin veya ofisin bu plan kapsamından 100 Mbit/saniye Internet erişimine açılacağı belirtiliyor. İngiltere’de 580.000 km civarında lağım hattı bulunuyor evlere fiber optik kabloları halihazırda açılmış olan lağım kanallarından ulaştırmak çok daha düşük bir maliyetle hayata geçirilebiliyor.
CHIP Online notu: Benzer bir uygulama Türkiye’de de hayata geçirilemez mi? Şu ada pilot seçilen bölgelerde fiber optik çalışmaları yapılıyor, yollar kazılıyor, kablolar döşeniyor. Acaba aynı yöntemi biz de kullansak hızlı Internet hayalimize daha hızlı olarak erişebilir miyiz?

Tüm konu: Lağımdan gelen genişbant Internet

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Benzer bir uygulama Türkiye’de de hayata geçirilemez mi?

SaGoPa KaJMeR.
13-05-2008, 16:07   |  #2  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,547 mesaj

Benzer Bi uygulamayı Türkiye Yaparmı Bilmem Ama Yapsa Cok iyi Olur ...
İnternete Daha Hızlı baglanmak Kim İstemezki...?

kaktüs
13-05-2008, 16:23   |  #3  
Taze Üye
1 mesaj

Daha neler...Yahu Hiç Lağımdan İnternet olurmu? LÜTFEN???

Borga-x
13-05-2008, 16:36   |  #4  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Türkiyede bu hareket sökmez hala eskı beton kunkler kullanılıyor. Bırısının kırıldıgını dusunsene ondan sonra yenı kunku nasıl doseyecekler. Ya kabloyu kesecekler yada kunk uzerıne yarık acıp kabloyu burdan gecırdıkten sonra kunku betonla yamayacaklar.

İmkansız

goTHikA
13-05-2008, 18:13   |  #5  
Yeni Üye
32 mesaj

Yollar Kazılıyor Kablolar döşeniyor diyorsunuz.Galiba o pilot bölgedeyiz tüm mahalleyi komple kazdılar.sordum ne iş dedim TürkTelekom dedi napıcaksınız dedim boru döşücez ee kablo dedim 2-3 sene sonra onu da döşeriz dediler.Pilot bu mu

Ama İngiltere'nin yaptığı çözüm ise gerçekten az masraflı ve akılca bir çözüm.Ama bizde ihale edilip birinin para kazanması lazım.

M3ric
13-05-2008, 18:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
385 mesaj

Bizde ise yaramaz. Cunku sehrin icin de tirlar , kamyonlar ne kadar agir vasita varsa rahat rahat geziyor. BU yuzden her iki uc ayda bbir lahimlar arizalaniyor. Ondan sonra her ayin yarisinda gelsin kesintiler. Simdi iyi kotu baglaniyoruz en azindan.

GTBlack
13-05-2008, 19:32   |  #7  
Üye
84 mesaj

Biz bırakın 100MBit/sn görmeyi,bu systemi hangi gelecek olan yıllarda kullanırız belli değil.TTNet ne düşünüyorsa ilerisi için çok tehlikeli

crixallis31
13-05-2008, 21:04   |  #8  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

Bizde yapsalar 100mbps yi belki görürüz ama şu anda grdüşümüzün kat kat fazlası kesintileri bereberinde görürüz.Birileri para kazanacak diye sağlam yapmıyorlar yada bir ay bişey 2. ay başka bişey için... falan kazıp duruyolar paso kazılarda fiberoptik kablolar kesilir durur.Çalışan işçiler genellikle ama bişey olmaz havaında kazıyor kepçeyle çalıştım ordan biliyorum :D Kısacası istemem böyle bişey hem bizim daracık lağımların bir kısmından fiber optik geçerse lağımlar zırt pırt arızalanır:) Amerikan filmlerindeki gibi aile boyu girilecek kadar geniş değilki bizim lağımlar.

frkn_ua
13-05-2008, 21:38   |  #9  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

bu Türkiye'de şu şekilde yapılamaz;Türkiye'nin kanalizasyon tünelleri oldukça küçük ama ingiltere de böyle değil orda bu tünellere girmek ve döşemek daha kolay ama bizde bu oldukça zor olcaktır belkide hiç olamıyacağı için bizde uyglanmamıştır...

intricate
13-05-2008, 21:42   |  #10  
Taze Üye
13 mesaj
goTHikA
Yollar Kazılıyor Kablolar döşeniyor diyorsunuz.Galiba o pilot bölgedeyiz tüm mahalleyi komple kazdılar.sordum ne iş dedim TürkTelekom dedi napıcaksınız dedim boru döşücez ee kablo dedim 2-3 sene sonra onu da döşeriz dediler.Pilot bu
Otomatik pilot işte..Kendi haline bırakılmış.. :)

Ayrıca burada lağımdan internet olmaz.Olursa ucuz olur vatandaşa ucuza hizmet olur.Kimden para kazanacaklar.

mehmetcinik
14-05-2008, 00:30   |  #11  
Taze Üye
10 mesaj

aslında olabilir de ilk önce bizim buralar'a da İzmir'de olmasına Rağmen Rezalet olan şeyi lağımları getirsinler ondan sonra... bizim burada lağım yapılacak mahalleye kışın yağmurlarda çok su dolmasın yollar çamur olmasın diye mıcırı taşı  üstüne serpe serpe serpe ... yolu taş ettiler yani bundan sonra fiber kablo atsalar dahi çook çook masraf tutar lahımla birlikte .. :) ağlanacak halime gülerim. ancak sözünü etmeden geçemeyeceğim.. bizim alt sokak'da lağım için kazıldı boruları felan döşendi.. ama projede unuttukları için üst mahalleyi hatta 20Seneden daha fazla bir tarihi olan mahalleyi unuttular aman diyim... fiber miber çekerler .. unutmasınlar internet'i kullanmak için bilgisayar lazım para lazımm...

neyse artık anlayan anlar.. demek istediklerimi sevgiler.

Tırtıl
14-05-2008, 01:32   |  #12  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 1
1,579 mesaj

Şimdi düşünüp taşınmak lazım.

Bizim borularımız dandik ve dar. İmkanı yok böyle bir şeyin. Adamlar şehrin altın da şehir döşüyorlar. İngiltere'de bulunduğum zamanda şans eseri bir yol çalışmasına şahit olmuştum. Yolun bir bölümü arızalıydı. Yama yapacaklar demiştim. Meğer öyle değilmiş, bir grayder geldi, tüm yolu dürüm gibi sardı, yaklaşık 50-60 cm, sonra kumunu taşını tekrar attı, ve 50-60 cm asfalt döşedi yine. Bizde olsa oraya yama buraya yama, zaten 2 cm asfalt var. Her gün şehir rakımı yükseliyor üst üste asfalt ata ata.

Artı fiberoptik kablolar koptu mu koptu. Dönüşü yok, tüm kabloyu değiştirmeleri gerekiyor. Bizimkiler "yama" yaparmış yollara yaptığı gibi

thalexus
14-05-2008, 13:04   |  #13  
thalexus avatarı
Yıllanmış Üye
126 mesaj

arkadaşlarla hemfikirim kanalizasyon yapısı buna müsait değil bencede yapılmak istenirse de merkezi yerlerle sınırlı kalır

ntguzel
15-05-2008, 23:27   |  #14  
Yıllanmış Üye
450 mesaj

bizim neyimiz planlı ki?Batılıları bu yönden örnek almak lazım.Adamlar 100 sene öncesinden herşeyi öyle planlıyorlar ki 100 sene sonrasına rahatca varıyorlar.biz de ise günü kurtarmanın çabası var.gerçi bu insanımızda var.bu kafayı değiştirmek  gerek önce.kendimizden başlamalıyız...

BokBocegi
16-05-2008, 00:41   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

Cik cik cik

Olmaz kardesim! Beni rahatsiz etmeyin! Kaplo maplo istemem Ninja

hiko91
16-05-2008, 20:58   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,899 mesaj

kabloları calması daha kolay olacaktır..bazılarınınısıne yarar ama turkıyede bu olay imkansız adamlar nasıl gırecekler o kucucuk yere .:D:D:D

Baran99
19-05-2008, 03:17   |  #17  
Yeni Üye
22 mesaj

Evet arkadaşlar imkansız! Bir kaç arkadaş biliyor aslında bahsetmiş, TırTıl arkadaşın dediği gibi Şehirin altında Şehir var, :) bir belgeselde denk geldim İngilterede Kanalizasyonlarda çalışan Belediye işçileri Adamların kanalizasyon kanalları abartısız Fırattan Harrana çekilen kanallar gibi içinde kamyon girebiliyor! Kanalın dibindeki katılaşan atıkları ittirmek için bir sistem kurulmuş raylı geniş bu yer düzleştirici greyder gibi buyukçe birşey Öyle kürekle el arabasıyla tıkanan yerleri boşaltmıyorlar :) Abi sistem var sistem! Adam inşaat yapıyor Etrafına 2-3 sıra Engel çeviriyor uyarı levhaları güvenlik Çadırı vs. Bizimkiler Kanalizasyonda işi yarıda kalmış kapatıp bir daha açmak gözlerine geliyorya yarın yine gelecek çünkü açık bırakıp önünede bir Mavi ok İşaretli Levha yada Çalışma Var yazısı Taşla Kürekle dayattırlmış, Gecenin bir yarısı Rüzgardan düşmüş Ohooo ooo Ne Avrupası Ne Medeniyeti....
2. bir olay Aslında benim çok daha farklı bir fikrim var Çok masraflı bir iş olacak ama bir sefer olacak bir iş! Şimdi kaldırımla yol arasında 1.5-2 metre civarı derin bir kanal kazılsa ve Set betonlarla kaplansa zemini yanı falan üstünede yine betondan kucuk kucuk kapaklar yapılsa döşenecek birşey mı oldu, kaldır onları döşe kablonu, arzamı oldu çabucak bul hallet yine kapat kapağını Nasıl? :D Kaldırımla yol kenarında oldugu için fazla araç geçmeyecek ve çökme riski olmayacak ama dediğim gibi çok saglam demir çelik kullanılarak set betonlarla bu iş yapılacak öyle belediye çimentosuyla degil :)Yıllardır düşünüyorum bakalım bir gün gerçekleşir mi!6 Sene içinde Şehir Şebeke Su Boruları yenilendi,Kazıldı.Elektrik Telleri Yere gömüldü Kazıldı. Dogal Gaz Döşendi Kazıldı :) HEr Kazımda Facia Su borusu Patlar binanın 2 katı yüksekliginde Su Fışkırır, Elektirik Kablosuna Denk gelir Makineler Arızalanır Ölümden Dönülür, Gaza Denk gelir Havaya Uçarsın :D Dönüş olmaz Biz böyle bir medeniyetiz İşine Gelirse.  3.5-4 Mb Neyinize yetmiyor eskiden bu da yoktu Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik.

silici06
19-05-2008, 03:33   |  #18  
Yıllanmış Üye
702 mesaj
BokBocegi
Cik cik cik

Olmaz kardesim! Beni rahatsiz etmeyin! Kaplo maplo istemem Ninja

Beğendim peki bu logar kapaklarını çalan kağıtçılar için ne düşünüyorsun.? sizi rahatsız ediyor mu bu durum.?Kahkaha İşte benzer şekilde bence fiber optik kabloları da çekip çalarlar bu memleketteZonk

Son Düzenleme: silici06 ~ 19 Mayıs 2008 03:40
djOFFLee
23-05-2008, 01:32   |  #19  
Taze Üye
4 mesaj

Burada bahsedilen haber çok da yeni bir teknik değil...
Italya ve Almanyada başarı ile uygulanan bir metod ve Türkiye'de özellikle İstanbul Ankara ve izmir gibi büyükşehirlerin alt yapısı bu işler için oldukça müsait ve burda bahsedilen uygulama hemen yarın başlatılabilecek durumda...

Yalnız kazısız altyapı yenileme teknolojilerine dereken önemi hiç vermeyen büyükşehir belediyeleri özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu uygulamanın türkiyede hayata geçmememsine bununla birlikte sosyal kirliliğe sebep olmakta...

Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler e posta adresimden bana yazabilirler.

djOFFLee
23-05-2008, 01:49   |  #20  
Taze Üye
4 mesaj
Baran99
Evet arkadaşlar imkansız! Bir kaç arkadaş biliyor aslında bahsetmiş, TırTıl arkadaşın dediği gibi Şehirin altında Şehir var, :) bir belgeselde denk geldim İngilterede Kanalizasyonlarda çalışan Belediye işçileri Adamların kanalizasyon kanalları abartısız Fırattan Harrana çekilen kanallar gibi içinde kamyon girebiliyor! Kanalın dibindeki katılaşan atıkları ittirmek için bir sistem kurulmuş raylı geniş bu yer düzleştirici greyder gibi buyukçe birşey Öyle kürekle el arabasıyla tıkanan yerleri boşaltmıyorlar :) Abi sistem var sistem! Adam inşaat yapıyor Etrafına 2-3 sıra Engel çeviriyor uyarı levhaları güvenlik Çadırı vs. Bizimkiler Kanalizasyonda işi yarıda kalmış kapatıp bir daha açmak gözlerine geliyorya yarın yine gelecek çünkü açık bırakıp önünede bir Mavi ok İşaretli Levha yada Çalışma Var yazısı Taşla Kürekle dayattırlmış, Gecenin bir yarısı Rüzgardan düşmüş Ohooo ooo Ne Avrupası Ne Medeniyeti....
2. bir olay Aslında benim çok daha farklı bir fikrim var Çok masraflı bir iş olacak ama bir sefer olacak bir iş! Şimdi kaldırımla yol arasında 1.5-2 metre civarı derin bir kanal kazılsa ve Set betonlarla kaplansa zemini yanı falan üstünede yine betondan kucuk kucuk kapaklar yapılsa döşenecek birşey mı oldu, kaldır onları döşe kablonu, arzamı oldu çabucak bul hallet yine kapat kapağını Nasıl? :D Kaldırımla yol kenarında oldugu için fazla araç geçmeyecek ve çökme riski olmayacak ama dediğim gibi çok saglam demir çelik kullanılarak set betonlarla bu iş yapılacak öyle belediye çimentosuyla degil :)Yıllardır düşünüyorum bakalım bir gün gerçekleşir mi!6 Sene içinde Şehir Şebeke Su Boruları yenilendi,Kazıldı.Elektrik Telleri Yere gömüldü Kazıldı. Dogal Gaz Döşendi Kazıldı :) HEr Kazımda Facia Su borusu Patlar binanın 2 katı yüksekliginde Su Fışkırır, Elektirik Kablosuna Denk gelir Makineler Arızalanır Ölümden Dönülür, Gaza Denk gelir Havaya Uçarsın :D Dönüş olmaz Biz böyle bir medeniyetiz İşine Gelirse.  3.5-4 Mb Neyinize yetmiyor eskiden bu da yoktu Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik.
Arkadaşlar Kazısız Alt Yapı Yenileme Teknolojileri konusuna hepinizin yabancı olduğu görüyorum :) Sanıyorumki çoğunuz altyapı ile ilgili bilgilerinizi televizyondan almışsınız :D
Burda bahsedilen olay sadece lağım hatları ile değil doğalgaz ve su hatları içerisinden bile gerçekleştirilebilir...

Ben 5 senedir Kazısız Alt Yapı Yenileme Teknolojileri konusunda çalışıyorum öte yandan mekatronik eğitimi alıyorum.Almanya Avusturya İtalya gibi ülkelerde bu işler üzerinde çalıştım ve bizim lağımlarımıza oranla aradaki tek fark mütahitleri işlerini daha iyi yapmasını sağlayan denetim sistemi :)

Neyse konumuz şu, böyle bir teknoloji mümkün, zaten akzı yapmadan mevcut hatlar robotik kameralar ile denetlenebiliyor, ve gerektiğinde yine kazı yapımaksızın arızalar robotlar içerden giderilebiliyor... hatta ben bu robotlardan bazılarının türkiye temsilciliğini yapıyorum....

Bahsedilen sistemde robotlar mevcuk kanalizasyon hattının içinden sadece fiberoptik kabloların geçebileceği bir boruyu döşüyorlar ve fiberoptik kablo bunun içerisinden geçiriliyor... olduki kanalizasyonda dediğiniz gibi çökme kırılma arıza olduğunda katların nerden geçtiği orda fiberoptik kablo olup olmadığı ekiplere haber veriliyor kazılar ona göre yapılıyor, yine de sorumsuz yada salak bir operatör tv de gördüğünüz gibi kablo kopartmayı becerirse her baca arasında belirli paylar var kopan yerden ek yapılabiliyor böyle bir arızanın da giderilmesi en çok 12 saat alıyor...

djOFFLee
23-05-2008, 01:53   |  #21  
Taze Üye
4 mesaj

Yalnız burda sıkıntı şu...

Bu sistemler çok pahalı ve bu şekilde kablo döşemenin avantıjlı tek yönü çevre ve tarfik kirliğine sebep olmamamsı....maliyetler yüksek olduğundan ne sosyal belediyecilik anlayışını savunan Büyükşehir Belediyesi ne de son kullanıcıya daha hızlı iletişim olanakları sağlamak için çalıştığını iddia eden telekom firmalarının müteahhitleri ve taşeronları bu işi yapmak istemiyor

djOFFLee
23-05-2008, 16:27   |  #22  
Taze Üye
4 mesaj
hiko91
kabloları calması daha kolay olacaktır..bazılarınınısıne yarar ama turkıyede bu olay imkansız adamlar nasıl gırecekler o kucucuk yere .:D:D:
optik kabloların uzunluğu 2km, ki onu söküp çıkarana kadar zaten arızanın kaynağı tespit edilir ve hemen müdahale için ekip gönderilir :)

Farz edelimki kesip çıkartsın :) kesik bir optik kablo hiçkimsenin bir işine yaramayacağından alıcı bulamayacakladır :)

oldu ya 2km kabloyu çaldışlar 1 defada (ağırlığı saracakları bobinle beraber en az 600kg bu da taşımak için kamyonet gerektirir) ve kendileri kullanacak :) zaten üstünde hangi firnaın üretimi olduğu yazar ve özel cihazlarla ek ve sonlandırma yapılması gerektğinden okadar riski gözel alıp lağımdan o kabloları kimse çıkartmaz :D

hiko91
08-06-2008, 23:30   |  #23  
Yıllanmış Üye
1,899 mesaj
djOFFLee
optik kabloların uzunluğu 2km, ki onu söküp çıkarana kadar zaten arızanın kaynağı tespit edilir ve hemen müdahale için ekip gönderilir :)

Farz edelimki kesip çıkartsın :) kesik bir optik kablo hiçkimsenin bir işine yaramayacağından alıcı bulamayacakladır :)

oldu ya 2km kabloyu çaldışlar 1 defada (ağırlığı saracakları bobinle beraber en az 600kg bu da taşımak için kamyonet gerektirir) ve kendileri kullanacak :) zaten üstünde hangi firnaın üretimi olduğu yazar ve özel cihazlarla ek ve sonlandırma yapılması gerektğinden okadar riski gözel alıp lağımdan o kabloları kimse çıkartmaz :

bizim evin onunde ptt var gecenın bı yarısında gelıp bakır kabloları goturuyolar  nasıl olurda satamaz .ayrıca o kabloları yakıp ıcındekı bakırı alıyolar marka fln da kalmaz harelde

_AFD_
09-06-2008, 17:24   |  #24  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

imkansız gibi birşey türkiye de olması altyapı sıkıntısı var.