Laptobumdan Recovery i çalıştıramıyorum

HPQ-User
28-07-2008, 15:34   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ahmeta sormuş:
Laptopumun işletim sistemi göçtü ve recovery nereden çalışıyo bulamadım. ne yapmam gerek

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Dell
XPS M1330
Centrino işlemci

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727)

GazI_9o9
28-07-2008, 19:21   |  #2  
GazI_9o9 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,126 mesaj

Recovery Cd/dvd yi sürücüye yerleştirin.PC yi kapatın.Tekrar açın.açılırken BIOS a girme tuşu olarak neyi yazıyorsa ona basın.(pc henüz açılmadan siyah ekrandaki yazıları kontrol edin.orada yazar.)Bu tuş genelde DEL veya F1 oluyor ama anakarta göre değişir tabi.BIOS a girdikten sonra,BOOT DEVICE Selection Menu yazan veya buna benzer başlıklı bölüme girin.burada çalıştırma sırası olarak HDD-CD/DVD-FDD-LAN vs sıralamasını görürsünüz.İLK sıradaki yani HDD'nin üzerine gelip ENtEr a basarak burayı CD/DVD yapın.Yani PC CD sürücüsü üzerinden açılmaya başlıyacak.F10 a basarak kaydedip BIOS tan çıkın ve CTRL+Alt+DEL yaparak yeniden başlatın.Önergeleri izleyin.
Veya Recovery Harddiskin bir bölümünde ise,Yine BIOS tan ilk aygıt olarak bu bölümü seçin

Son Düzenleme: GazI_9o9 ~ 28 Temmuz 2008 19:25
Feel Good
28-07-2008, 19:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
gazi909
Recovery Cd/dvd yi sürücüye yerleştirin.PC yi kapatın.Tekrar açın.açılırken BIOS a girme tuşu olarak neyi yazıyorsa ona basın.(pc henüz açılmadan siyah ekrandaki yazıları kontrol edin.orada yazar.)Bu tuş genelde DEL veya F1 oluyor ama anakarta göre değişir tabi.BIOS a girdikten sonra,BOOT DEVICE Selection Menu yazan veya buna benzer başlıklı bölüme girin.burada çalıştırma sırası olarak HDD-CD/DVD-FDD-LAN vs sıralamasını görürsünüz.İLK sıradaki yani HDD'nin üzerine gelip ENtEr a basarak burayı CD/DVD yapın.Yani PC CD sürücüsü üzerinden açılmaya başlıyacak.F10 a basarak kaydedip BIOS tan çıkın ve CTRL+Alt+DEL yaparak yeniden başlatın.Önergeleri izleyin.
Veya Recovery Harddiskin bir bölümünde ise,Yine BIOS tan ilk aygıt olarak bu bölümü seç
evet arkadaşın söyledikleriini tek tek düzgün bir biçimde yaparsan halledersin sorunu. Ya da recovery cd yoksa sende. windows kurulum cdsi ile de format atabilirsin!

Batıkan Doğan
28-07-2008, 19:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,366 mesaj

Arkadaşım bilgisayarın açılırken F9/F10/F11 gibi tuşlara basarak ürün kurtarma bölümüne geçebilirsin. Herhangi bir BIOS ayarına ve CD/DVD'ye gerek yok.

Feel Good
28-07-2008, 19:49   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
BatıkanDoğan
Arkadaşım bilgisayarın açılırken F9/F10/F11 gibi tuşlara basarak ürün kurtarma bölümüne geçebilirsin. Herhangi bir BIOS ayarına ve CD/DVD'ye gerek yok.
Sistem çökünce bilgisayardaki recovery bölümüne ulaşılabiliyo mu gerçekten?? Ben yazacaktım ama ulaşılmaz diye yazmamıştım.

Batıkan Doğan
28-07-2008, 20:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
mystical93
Sistem çökünce bilgisayardaki recovery bölümüne ulaşılabiliyo mu gerçekten?? Ben yazacaktım ama ulaşılmaz diye yazmamıştım.
Ulaşılamasaydı adı "Recovery" olmazdı herhalde. Gülümseme

Feel Good
28-07-2008, 20:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
BatıkanDoğan
Ulaşılamasaydı adı "Recovery" olmazdı herhalde. Gülümseme
öğrendiğim iyi ooldu Beğendim

emre__
28-07-2008, 20:14   |  #8  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
1,519 mesaj

ewet bios açılsın yeter siste yüklemeye başlamdan önce yakalıcan :) o saten hdd de farklı bölümmüş laptopun kullanma klavuzunda yazıyodu :). biz silersek geri yükleyemezmişiz önemli not düşmüş amcamlar :)