Laptop harici harddisk-akım koruma sorunu?

jonturk_35
19-08-2010, 14:33   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar,

Bir notebook ve netbook bilgisayar satın almak istiyorum Ama önce bir marka ile yaşadığım sorunu anlatmak istiyorum. Yazımın sonundaki soruları cevaplayıp tarafıma dönerseniz sevinirim.

Fazla ayrıntıya girmeden,kısaca özetlemek istiyorum,

Bir bilgisayar firmasından(e.....), geçen yıl aldığım Laptop PC'de ilk başlarda herşey normaldi, sorun yoktu. Fakat ilerleyen zamanlarda bir harici harddisk edindim ve bu harici diskimi ; bilgisayarımın USB girişine taktım fakat bilgisayarım hiç bir şekilde harici hard diskimi tanımadı.  3 adet USB girişi var ve 3ünde de çalışmadı.

Harici haddiskimi iş yerimde ve arkadaşlarımın PC"lerinde denedim. (Değişik markalar olmak üzere yaklaşık 30 adet masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda denedim.) USB ilk takışımda tak diye gördü, hiç bir sorun olmadı. Arkadaşlarımın çeşitli marka harici hardisklerini de kendi bilgisayarımda denedim, gene aynı şekilde bilgisayarım bu diskleri görmedi ,tanımadı.

Bende garanti kapsamındaki ürünümü servisine gönderdim. DVD-RW da da okuma sorunu vardı biraz. Servisten geldiğinde DWD-RW değişmişti fakaat harici hard diskleri görmeme sorunu düzeltilmemişti.
Tekrar şikayetçi olarak durumun düzeltilmesini istedim ve bilgisayarımı harici harddiskim ile birlikte tekrar yolladım.

Firmanın Teknik Servis Müdürü bana şu açıklamada bulundu: Bilgisayarda hiç bir sorun yok. Elektriği harici olarak alan bir hardisk bağlandığında gördüğünü. USB den direk bağlanan harici hardisk bağlandığında ise görmediğini doğruladı fakat bunun  kendilerinin bir ayıbı olmadığını savundu. Bunun artık çoğu firma tarafından uygulanan akım koruma sisteminden kaynaklandığını belirtti. Her harici harddiski göremeyebilir dedi. Ama bilgisayaarı satarken bunu belirtmiyorlar. 

İş uzadı gitti böylece.

Ve sonunda bana başka seriden, hemen hemen  aynı özelliklerde başka bir bilgisayar önerdiler. Fakat Teknik servis müdürü bunda da aynı sorunu yaşayabilirsiniz diyerek ,durumu tekrar vurguladı. Ben yeni ürünü gönderin dedim.

Çünkü kullanılmış ürüne nazaran yeni ürünü satmam sanırım daha kolay geldi aklıma. Bu sorunu , o markada sürekli yaşacaksam , ürünü satıp başka bir marka ürün almak isterim.

--------------------------------------------------------------------------------

Bu akım koruma olay gercekten var mı ve bu tür sorunlara yol açıyor mu?

Alacağım ürünün markasını bu şekilde belirleme yoluna gidiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler, iyi günler...

mcafee23 ayrılmıştır
19-08-2010, 15:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

teknik servis müdürünün ne demek istediğini anlamadım.Akım koruma öyle mi oluyormuş Allah aşkına.
Bence hikaye okumuş sana

jonturk_35
19-08-2010, 15:40   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Aşağıdaki özelliklere sahip yeni ürünü gönderdiler- kutusunda sıfır-  Garantisi 1 yıl daha var.
Sizcce ne kadar eder;  Ne fiyat biçmeliyim?

EXPER KARİZMA 520 Series NB
Teknik Özellikler
İslemci
INTEL® CORE™ 2 DUO SLEMC P7350 (2 GHz, 1066 MHz, 3 MB L2 Ön
Bellek)
İsletim
Sistemi
MS WINDOWS VISTA HOME BASIC TÜRKÇE
Bellek (RAM) 4 GB DDR2 667 Mhz
Hard Disk 320 GB HDD
Optik Sürücü SUPER MULTI DVD YAZICI
Ekran 15.4" WXGA TFT PARLAK EKRAN ( 1280x800 )
Ekran Kartı NVIDIA GE-FORCE G 105M SG 512MB DDR2
Kablosuz Ag 802.11g 54Mbps
Modem 56K FAX-MODEM
Ethernet Gigabit ETHERNET
Kart Okuyucu KART OKUYUCU
Hoparlör TÜMLESK STEREO HOPARLÖR
Bluetooth VAR
Webcam 1.3 MP DAHL WEBCAM
Diger EXPRESS CARD SLOT
Diger VGA OUTPUT
Diger HEADPHONE JACK , S/PDIF , LINE-IN
Diger 3 X USB 2.0
Diger 1 X eSATA Port
Diger 1 X HDMI Out port
Boyut 374mm(W) x 256mm(D) x 35mm(H) 2,6kg

mcafee23 ayrılmıştır
19-08-2010, 15:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

ikinci el olarak 700 lira ama benim cihazım sıfır dersen ve böyle satabilirsen 1200-1300 lira eder