laptop ile internete bağlanma???

ceren.
11-09-2009, 23:28   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

selamlar,bir kac güne laptop alıcam daha önce laptop kullanmadığım için bir kac sorum olucak yanıtlarsanız çok memnun olurum :) laptop ile internete bağlanma konusunda hiç birsey bilmiyorum,kablosuz modem almam gerekiyor sanırım rahatca kullanabilmem için,bizim evde adsl bağlantısı var,herhangi bir adsl kablosuz modem aldığımda laptopta kurup direk adsl kullanıcı adım ve sifrem ile bağlanabilirmiyim yoksa ttnete bildirmem mi gerekiyor? birde dısarlarda cafelerde felan wireless baglantısını nasıl gerceklestirebilirim? ne yapmam lazım? arkadasım usb adaptör felan al dedi,sart mıdır? kablosuz modem almam yetmezmi? sorularım bu kadar,kusura bakmayın bu konularda bayaa cahilim,normal masaüstü pcye internet bağlamayı biliyorum ama laptop hiç kullanmadığım için çözemedim bi türlü :(

Son Düzenleme: ceren. ~ 11 Eylül 2009 23:29
Süleyman.
12-09-2009, 02:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

1. Modeminiz varsa yenisini almanıza gerek yok. Masaüstüne bağladığınız kabloyu dizüstü bilgisayara da bağlayıp hiçbir ayar yapmaksızın internete bağlanabilirsiniz.

2. Kablosuz bağlanmak isterseniz kablosuz yayın yapan modem almalı ve ayarlarını yapmalısınız. Ama TTnet'e birşey bildirmenize gerek yoktur.

3. Dışarıda internete bağlanabilmek için ağ sahibinin kablosuz ağ şifresini öğrenmeniz gerekir. Müşterilerine zaten söylerler.

4. Ayrıca kablosuz alıcı adaptörüne gerek yok, her dizüstü bilgisayarda entegre olarak zaten var.

5. Dizüstü ve masasütü bilgisayarlar aynıdır, fark şekilde sadece.

6. Dizüstü bilgisayar seçimi hassas iştir, önerilerde bulunabiliriz.

Der Rote BaroN
12-09-2009, 12:49   |  #3  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Mevcut modeminizin kablosuz internet özelliğini aktive ederseniz, dizüstüne kablo takmaya gerek kalmaz. Görev çubuğundaki 'Ağa bağlan' simgesiyle ağınıza ve mevcut ağlara (Kırması başa bela açabiliyor.) bağlanabilirsiniz.

OnlyMann
12-09-2009, 12:55   |  #4  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

bana kalırsa eğer modemden uzak bir yerde kullanılmayacaksa fazladan bir şeyler almaya gerek yok. laptop için gerekli mesafede kablo ile bağlanmanız daha uygun olacaktır. bildiğiniz gibi kablosuz bağlantı hızı kablolu bağlantıya göre daha yavaştır ve bir takım riskleri vardır. önerim kablolu bağlanmanızdır.

ceren.
12-09-2009, 15:46   |  #5  
OP Taze Üye
2 mesaj

ne yazikki kablolu modemimin kablosuz özelliği yok,5 yıllık modem,laptop için yeni bir modem almam gerekiyor,ev dısında dısarıda kullanmam gerekicek bu yüzden almam sart? peki evde bu eski kablolu modemimide bağlayabilirmiyim laptop'a? birde son birsey daha sormak istiyorum,kablosuz modemi kendi evim dısında baska evlerde kullanabilirim değil mi? yanımda tasığım her yerde modemle bağlanabilirim değil mi wireless dısında?

bu arada sorularıma cevap verdiğiniz için hepinize çok tesekkür ederim :)

ernyldrm
12-09-2009, 17:34   |  #6  
Taze Üye
11 mesaj

Evdeki kablosuz modeminizi telefon hattınıza bağlarsınız ve o ancak evin içine yayın yapar. Modemin 50 metre çevresinde rahatça internete bağlanabilirsiniz. Fakat dışarıya götüremezsiniz. Eğer heryerde internet kullanmak istiyorsanız 3G teknolojisini kullanabilirsiniz. Turkcell'i tavsiye ederim bu konuda. 3G de bir usb modem alıp bilgisayarınıza takarsınız ve 3G olan her yerden yaklaşık 1.5 - 2.0  mbit hızla bağlanırsınız internete...

TRAPPER50
30-11-2011, 18:02   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

meraba ben yeni bi laptop aldım önceden masaüstü bilgisayar ve kablolu adsl kullanıyodum şimdi adsli laptopa takıp internete baglanmak istiyorum ama olmuyor kabloyu laptopa takınca hiç bildirim veya otomatik bişey yapmıyor ne yapmam gerekiyor birde laptopla masaüstünü aynı kablolu internet üzerinden internete sokabilirmiyim şimdiden teşekkürler..

ramcixx
01-12-2011, 10:10   |  #8  
ramcixx avatarı
Yıllanmış Üye
198 mesaj

1-Ethernet girişi
2-Wireless
3-Bu kadar basit.