[YAZILIM] Laptop ilk açılışta donuyor

HPQ-User
20-10-2012, 13:53   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Güç düğmesine basıyorum ve açılmasını bekliyorum. Bazen Windows başlıyor yazısı gelmeden bazende windows başladıktan hemen sonra ekran simsiyah oluyor. Güç ışığı ve birde alttaki ışıklardan sadece ay şekli olan ışık yanıyor. PC yi kapatmak için güçdüğmesine basılı tutuyorum, kapanmıyor. Mecburen türk usulü bir çözüm buldum. Pili çıkardım. Elektriği direk kesiyorum ve tekrar takıp çalıştırıyorum. Bir kaç denemedne sonra açılıyor. Şu an hiç kapatmıyorum, uyku moduna bile almıyorum.

Sistem Bilgilerim
Son Düzenleme: HPQ-User ~ 05 Kasım 2012 20:28
badwizard
11-11-2012, 00:03   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Windows hiç yüklenmeye başlamadan çöken sistemin sorunu çok yüksek ihtimal bios hatasıdır, yapılabilecek en iyi hareket bios yazılımını güncellemek, diğer bir olasılık cpu fan arızası, toz kir vs. dolayısıyla fanın ilk hareketi başlatamaması durumunda işlemci soğutulmadığı için sistem kendini kapatır, bir kaç denemeden sonra fanın kararsız ve arada bir çalışması şu an ki durumu açıklar. eğer her açtığınızda cpu fanı düzgün olarak çalışıyorsa kontrol etmeniz gereken diğer bir parça ise ram.

badwizard bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
hata28
13-11-2012, 16:28   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Serviste güney köprüsü değiştirdik dediler. Ama yine çalışmadı. Bu sefer kuytularda çalışan bireysel bir tamirciye verdim. Laptopun ilk açılış anında üzerine eliyle feci şekilde bastırdı ve bilgisayar çalıştı. O da kuzey de de sorun olabilir dedi. Tabi ilk işim laptopu alınca bu kuzey ve güney denen şeylerin ne olduğunu açıp öğrenmek. Eğer pc niz exper ise bir defa bozuldumu artık o ceset demektir. Elinizde durduğu müddetçe kokar durur.

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

badwizard
13-11-2012, 19:56   |  #4  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Kuzey ve güney köprüleri anakart üzerine entegre parçalardır, bu tip parçaların değişimi her yerde yapılabilecek bir işlem değildir nasıl değiştirmişler merak ettim doğrusu :) Fiziksel baskıyla normal başlıyorsa kasadaki bazı vidaların eksikliğinden kaynaklı da olabilir, laptop gibi ince cihazlarda iletim için kablo yerine kullanılan soketlerin yerlerinden çıkması yada gevşemesi durumunda kısmi yada sizinki gibi sistemin hiç çalışmaması gibi sonuçlara yol açar, örneğin anakartın power soketi gibi.

Oğuz Gfb
14-11-2012, 12:16   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Güney köprüsünü arızalı bulmaları saçma eğer köprülerden şüpheleniliyorsa bu çok büyük ihitimal işlevleri göz önünde bulundurularak kuzey köprüsüdür. Kullanmasını bildikten sonra ''exper'' hiç bir sorun çıkartmaz diğer markalar gibi narin değildir aç tamir et sök tak fark etmez

decrab
14-11-2012, 18:52   |  #6  
decrab avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
69 mesaj

Bios Sıfırla ,Ardından Temiz bi Format çek.