laptop özellikleri

ahmett_cann
23-06-2009, 16:19   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
195 mesaj

ben laptop alaca ama laptopların özeliklerine baktığımda bazı şeyleri bilmiyorum.
bir tanesinde;
*Kablosuz Ağ Bağlantısı 802.11 b/g [diyor, diğerinde] Intel® PRO/Wireless 5100 Kablosuz Ağ Bağlantısı [diyor. ikisinin arasındaki fark ney?]
*birinde Intel® Centrino® 2 İşlemci Teknolojisi
[diyor, diğerinde] Intel® Core ™ 2 Duo İşlemci P7350
[diyor. bunların arasındaki fark ney?]
*birde FSB olayı var. bunlar ney?
*Intel® Centrino® 2 İşlemci Teknolojisi  içinde "Intel PM45 Chipset" diyor. bu ne anlama geliyor?
*ekran kartlarını özellikleri farklı. birisi: "1 GB Nvidia Geforce 9600GS Ekran Kartı (512MB Ayrılmış Bellek)" diğeri "1 GB Nvidia Geforce G105 Ekran Kartı (512 MB Ayrılmış Bellek)" diyor bunların arasındaki farklar ney. ayrıca "ayrılmış bellek" ne demek?
*core 2 duo ne demek?
*işlemci hızları 2.00 ile 2.66 olan işlemciler arasında performans farkı ne kadar olur?

1. laptop: http://www.casper.com.tr/tr/ct-p ... aspx?intStockNo=599
2. laptop: http://www.casper.com.tr/tr/ct-p ... aspx?intStockNo=554

teşekkürler....

Son Düzenleme: ahmett_cann ~ 23 Haziran 2009 16:23
askerim
23-06-2009, 19:23   |  #2  
Yeni Üye
44 mesaj

almayı düşünüyorsan kesinlikle bunu al

ikisi içinden bu daha iyidir çünkü bu casper nirvanaların kasaları daha kaliteli ve kullanıcıları memnun ısınma sorunu olmuyor montevina serisine bak bu siyah kasa olanlara

ayrıca http://www.casperspot.com/asp/index.asp bu sitede casper nirvanalar piyasadan daha ucuza internetten alma şansın varsa incele daha yüksek modelini daha uygun fiyata alabilirsin

nonpasaran
23-06-2009, 19:33   |  #3  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

arkadaşım sen özelliklere fazla takma bakman gereken iki şey var işlemci ve ekran kartı
işlemci t7500 veya t8400 ve  üzeri  ekran kartıda şu anda yaygın olanlar için söylüyorum m9600 veya ati 4650 olsun üstü olursa daha iyi olur tabiiAğzı kulaklarına varıyor

Süleyman.
23-06-2009, 19:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Buna bakabilirsiniz. O sorduğunuz şeylerden bazıları, özellikle seçim için kriter olabilecek şeyler. Azami bütçenizi söylerseniz daha fazla yardımcı olabiliriz. Mesela aşağıdaki model gayet güzel, ben de yeni fark ettim:

ahmett_cann
23-06-2009, 21:06   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
195 mesaj

bütçem 1.500 tl ve arkadaşlar önerileriniz casper olursa sevinirim. bir de basta yazığım sorulara cevap yazarsanız gerçekten çok sevinirim.
teşekkürler...

Süleyman.
23-06-2009, 23:10   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

O zaman bu modeli alın, bütçenize göre. Fakat çok oyun performansı vermez:

yildizbil
25-06-2009, 03:17   |  #7  
Yeni Üye
23 mesaj
ahmett_cann
ben laptop alaca ama laptopların özeliklerine baktığımda bazı şeyleri bilmiyorum.
bir tanesinde;
*Kablosuz Ağ Bağlantısı 802.11 b/g [diyor, diğerinde] Intel® PRO/Wireless 5100 Kablosuz Ağ Bağlantısı [diyor. ikisinin arasındaki fark ney?]
*birinde Intel® Centrino® 2 İşlemci Teknolojisi
[diyor, diğerinde] Intel® Core ™ 2 Duo İşlemci P7350
[diyor. bunların arasındaki fark ney?]
*birde FSB olayı var. bunlar ney?
*Intel® Centrino® 2 İşlemci Teknolojisi  içinde "Intel PM45 Chipset" diyor. bu ne anlama geliyor?
*ekran kartlarını özellikleri farklı. birisi: "1 GB Nvidia Geforce 9600GS Ekran Kartı (512MB Ayrılmış Bellek)" diğeri "1 GB Nvidia Geforce G105 Ekran Kartı (512 MB Ayrılmış Bellek)" diyor bunların arasındaki farklar ney. ayrıca "ayrılmış bellek" ne demek?
*core 2 duo ne demek?
*işlemci hızları 2.00 ile 2.66 olan işlemciler arasında performans farkı ne kadar olur?

1. laptop: http://www.casper.com.tr/tr/ct-p ... aspx?intStockNo=599
2. laptop: http://www.casper.com.tr/tr/ct-p ... aspx?intStockNo=554

teşekkürler....

*kablosuz bağlantıda birinde iletişim protokolü diğerinde wlan kartın markası yazılmış. kafanıza takmanıza gerek yok ikiside aynı kapıya çıkıyor.
*centrino ve core2duo işlemci mimari farklılıkları var. sizin için önemli olan cache ve işlemci hızı.
*fsb iletişim hızı.
*intel chipsetli bir anakart kullanılmış laptopta
*ekran kartlarında ise ekran kartlarının chipleri farklılık göstermekte. ayrılmış bellek dediği ramden yemeden harici olarak kendi belleği bulunmakta.
*core2duo çift çekirdek işlemci demek
*bütçeniz uygun olursa 2,66 almanız daha iyi olur. performans açısından sizi tatmin edecektir.

şimdi gelelim asıl konuya. casper almanızı önermem. tabi bu benim şahsi görüşürüm. karar size kalmış. ama servisimize ne kadar casper geldiyse kullanımda bir hantallık ve arada çok hızlı göz kırpmalar ve takılmalar gördüm. kullanım sırasında belki sizin farkına varmayacağınız birşey ama bizim açımızdan sinek küçük ama mide bulandırıyor. diğer markalarda daha hoş daha iyi ve aynı civarlarda ürünler bulunmakta. önerebileceklerimden bazıları
ASUS F50SV240DV T8600

HP PAV DV6-1144

SAMSUNG R522-XS04TR

bunlar fiyat açısından biraz yüksektir. size göre uygun fiyatlı bir laptop için aşağıdaki linke tıklayarak bakabilirsiniz.

kolay gelsin

ahmett_cann
25-06-2009, 17:17   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
195 mesaj
yildizbil
*kablosuz bağlantıda birinde iletişim protokolü diğerinde wlan kartın markası yazılmış. kafanıza takmanıza gerek yok ikiside aynı kapıya çıkıyor.
*centrino ve core2duo işlemci mimari farklılıkları var. sizin için önemli olan cache ve işlemci hızı.
*fsb iletişim hızı.
*intel chipsetli bir anakart kullanılmış laptopta
*ekran kartlarında ise ekran kartlarının chipleri farklılık göstermekte. ayrılmış bellek dediği ramden yemeden harici olarak kendi belleği bulunmakta.
*core2duo çift çekirdek işlemci demek
*bütçeniz uygun olursa 2,66 almanız daha iyi olur. performans açısından sizi tatmin edecektir.

şimdi gelelim asıl konuya. casper almanızı önermem. tabi bu benim şahsi görüşürüm. karar size kalmış. ama servisimize ne kadar casper geldiyse kullanımda bir hantallık ve arada çok hızlı göz kırpmalar ve takılmalar gördüm. kullanım sırasında belki sizin farkına varmayacağınız birşey ama bizim açımızdan sinek küçük ama mide bulandırıyor. diğer markalarda daha hoş daha iyi ve aynı civarlarda ürünler bulunmakta. önerebileceklerimden bazıları
ASUS F50SV240DV T8600

HP PAV DV6-1144

SAMSUNG R522-XS04TR

bunlar fiyat açısından biraz yüksektir. size göre uygun fiyatlı bir laptop için aşağıdaki linke tıklayarak bakabilirsiniz.

kolay

teşekkürler ama 2 tanme aklıma soru takıldı yine;
hangisini ekran kartı daha iyi ve int. hızları iyi mi??

tekrar teşekkürler...