laptopa windows 7 kurma

keder52
09-12-2009, 13:56   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
67 mesaj

yardim edecek yok mu acaba. win 7 yükseltme programini kurdum programlarin hepsi uyumlu dedi ama ben laptopu alirken driver cdleri verilmedi kendiniz cekeceksiniz dediler dvd ye bende cektim 3 dvd oldu tam acaba win7 kurduktan sonra hangi dvd yi koymaliyim iclerine baktim goremedim yada win7 hepsini kendi mi kuruyor acaba windows 7 90 gunluk deneme surumunu kurucm da

yalcingunduz
09-12-2009, 14:04   |  #2  
yalcingunduz avatarı
Yıllanmış Üye
151 mesaj

şimdi öncelikle sadece driverleri çektiysen 3 dvd tutması imkansız.image almışındır pc nin.Ozamanda win7 yüklemenin anlamı yok.kurmadan önce laptopunun driverlerini indir win7 uyumlu olanları sonra xp kurar gibi açılışta cd/dwd den başlatarak kur.Eğer uyumlu driverleri bulamsan pc modelini yaz yardımcı olalım..:

keder52
09-12-2009, 14:08   |  #3  
OP Üye
67 mesaj

evet icinde windowsda var cektigim dvdlerde sims oyunuda ucretsiz vardi onunla bu kadar oldu bi de swsetup diye bi kisim varmis oradaki setuplari yuklesem olur mu acaba

yalcingunduz
10-12-2009, 11:07   |  #4  
yalcingunduz avatarı
Yıllanmış Üye
151 mesaj

Dwd lerin içinde windows varsa zaten win 7 kurduktan sonra tetkrar eski halini alır.Eğer sims oyunun almak istiosan program filesten ayrı olarak dosyasını cd/dwd ye çek win 7 kurduktan sonra onun içine atarsın.Ama C: de yüklü program yedekliyemessin çalışmaz oyunları alabilirsin.swstup hakkında bilgim yok ama isteğini karşılıcanı sanmam.

Sefa Adak
10-12-2009, 11:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Win.7 kurmadan once Upgrade Advisor'un sorun cıkarıcak olanların uyumlu driverlarını indirmelisin.Driver'lar 3 DVD olamaz, yalcin'in dedigi gibi image almıs olabilirsin.Driverları hazırladıktan sonra PC'yi Win.7 DVD'den boot et, sonra C: 'ye Win.7'yi kur.İndirdigin uyumlu driverları yükle.

07burak07
17-08-2010, 22:46   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

hocam benimde bir sorunum var...dell isnpiron 4545 laptopum var windows 7 kurdum fakat driverlerini bulamadım.....birde windows 7 yi kurduktan sonra birçok programı kuramıyorum....yardımcı olursanız sevinirim.....

mancukya
18-08-2010, 00:49   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj
Alıntı: 07burak07  
hocam benimde bir sorunum var...dell isnpiron 4545 laptopum var windows 7 kurdum fakat driverlerini bulamadım.....birde windows 7 yi kurduktan sonra birçok programı kuramıyorum....yardımcı olursanız sevinirim.....
google acip  dell inspiron 4545 yazarsin driverslari dell sitesinde vardir yoksa pcde özelliklerini zaten yazan bir site aramada cikar o sekilde ulasirsin.
Gelelim diger sorununa win 7 de calismayna programlar dos tabali 16 bit programlar ve drivers gerektiren programlar onlarida bir zahmet win7 uyumlu olanlari var güncelle

mancukya
18-08-2010, 00:51   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj
Alıntı: keder52  
yardim edecek yok mu acaba. win 7 yükseltme programini kurdum programlarin hepsi uyumlu dedi ama ben laptopu alirken driver cdleri verilmedi kendiniz cekeceksiniz dediler dvd ye bende cektim 3 dvd oldu tam acaba win7 kurduktan sonra hangi dvd yi koymaliyim iclerine baktim goremedim yada win7 hepsini kendi mi kuruyor acaba windows 7 90 gunluk deneme surumunu kurucm
3 dvd backup dosyasi hazirlamisin yani tekrar eski sistem dönebilirsin.
win 7 sonrasi driverslar icin ise wifi ve ethernet kartini tanimama harici sürücülerin büyük bölümü win update ile gelicektir zaten  öncelikle kurup denemen gerekiyor zaten bilgi vermiyorsunuz pc ve donanim hakkinda söyleyincede biz hatali oluyoruz

OSMAN BAĞÇEVAN
18-08-2010, 03:51   |  #9  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

Yoksa siz hala 3-5-7 dvd'li bir backup mu kullanıyorsunuz hatta saatler boyunca sürücümü arıyorsunuz ?

1.Backup ;
Ne kadar saçma birşey.Dvd'ye sistem yedeğini kaydedersin ve virüs girdiğinde anında sistem yedeğini geri yüklersin.Çok güzel bir yöntem gibi gözüküyor ama bence saçmalıktan öte değil..
a)Dvd bozulabilir.Dikkat etmeniz gerekiyor dvd'lere..
b)virüs girdi ve sen backup'la sistemi geri yükledin.Peki bu backup'ta hep güncel sürücüler/programlar m var , Hayır.O programları açtığında ''lütfen güncelleyin, yeni sürümü çıktı'' v.s. demesi ve yeni sürümlerini indirmeniz çok mu güzel..Hele ki ekran kartı sürücüsü yada başka sürücülerin yeni sürümleri ne olacak ? onlarada her backup yaptığınızda araştıracak mısınız ?
c)Bir sürü program/oyun/mp3 indirdiniz ve sisteminize virüs girdi..Siz yine backup yaparak sistemi geri yüklediniz.Peki bu indirdiğiniz programlar/oyunlar/mp3'ler ne oldu ?
Dvd'ye mi çekiceksiniz hepsini..

2.Sürücü ;
a)Elle tek tek sürücü aranır mı hiç ?
Laptop'lar için belki sorun olmaz.Çünkü laptop üreticisinin sitesinden bütün sürücüleri çok rahat bir şekilde indirip kurabilirsiniz..Normal kullanıcılar için sorun olmaz..Ama masaüstü bilgisayarlar için(laptop'lar içinde geçerli anlattığım ; ) ?
Anakart üreticisinin sitesinden sürücüleri indir, ekran kartı üreticisi sitesinden sürücüyü indir, ses kartı sitesinden sürücüyü indir ....bu böyle baya gider,neticede saatlerinizi alır bu şekilde sürücü aramak :)
Peki napmak lazım ?
Format atmadan önce Anakartın Üreticisinin sitesine gidin, LAN(ethernet) sürücüsünü indirin ve yanında otomatik sürücülerinizi bulan bir program indirip yedekleyin..Formatı attıktan sonra önce LAN'ı sonra otomatik sürücü indiren programı kurun..Keyfinize bakın..Hep saatler harcamazsınız , hemde bulamadığını bilmediğiniz sürücüleri bile otomatik bulur kurar..
Bir başka özelliğide şöyle ;
Farzedelim sizin bir bluetooth cihazınız var..Bu bluetooth cihazını araştırmanız sonucu Nokia telefonlar için olduğunu gördünüz, indirdiniz, kullanıyorsunuz..O program sadece Nokia'lar için geçerlidir bir iphone telefonun bluetooth'unu açtığınızda okumaz..
Ona Driver Genius Professional Edition gibi bir program öyle bir sürücü bulur ki , İphone telefonu bilgisayarın fare/mouse'si gibi kullanırsınız artı Nokia'da, başka markada ki blutooth'ları da bulur..

Çok şükür kullandığım çoğu bilgisayara format dvd'sinden başka bir cd/dvd sokmadım..Onu da mecburiyetten yapıyorum :)

3)90 günlük windows 7 ;
Windows 7 kullanıyordum uzun bir zamandır..Geçenlerde Xp kurdum..
Xp kadar kötü bir işletim sistemi olamaz :) ..Windows 7'yi uzun süre kullanan birisi Xp yüklemesin, silecektir kesinlikle..
Windows 7'yi de destekliyormuş bilgisayarınız hiç uğraşmayın 90 günlüğüyle :)

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 18 Ağustos 2010 04:01