lcd monitör

HPQ-User
20-08-2008, 23:17   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

cenk sormuş:
merhaba arkadaşlar.şimdi ben 22 inç lcd monitör almak istiyorum.lcd monitör alırken nelere dikkat etmeliyim?yani illa olmazsa olmaz hangi özellikleri olmalı? geniş ekran almayı düşünüyorum.ama sizin tavsiyeniz hangi yönde olur?artı bu 22 inçi alırken pc imin hangi özelliklerini artırmalıyım?yoksa bunlar yeterli mi?bilgisayarı evde kullanıyorum.pek oyun oynamam.sadece yegenlerim geldiğinde oynarlar.saygılar

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
ms windows xp sp3,amd athlon 64 processor 2800+, 512 mb ram, nvıdıa ge force fx 5500

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; InfoPath.2)

Ahmet_79
20-08-2008, 23:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

bunun için ne kadar para ayırdınız ona göre öneri yapalım

Mustafa Deniz
20-08-2008, 23:43   |  #3  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
752 mesaj

pc'nin hiçbir özelliğini arttırmana gerek yok sadece monitörün kontrast oranın ve renk kalitesini bilmen yeterli marka olarak ben sana kendi kullanmış olduğum LG ve en iyi renk kalitesine sahip Samsung'u tavsiye ediyorum öyle pek ince ayrıntlara girmene de gerek yok markası belli olsun yeterki.

Fatih_ARMAĞAN
20-08-2008, 23:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

en az DVI çıkışı olmasına dikkat edin.
mümkünse HDMI çıkışı olan bir model almanız çok iyi olur ileri dönük olur
ölü pixel garantili.
800:1 contrast dan aşağıda olmasın.

birinci tercihim Samsung
fakat fiyat performans açısından Asus ve LG modellerini oldukca başarılı buluyorum.

Ahmet_79
20-08-2008, 23:56   |  #5  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

http://www.vatanbilgisayar.com/product_details.aspx?I_ID=32192

bunlar oldukça iyi yanlız fiyatıda iyidir

inNteAcoME
21-08-2008, 01:02   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
677 mesaj

1. lcd ve tft olarak ikiye ayrılır ama ikiside lcd diye geçer. lcd de transistör kullanılmaz ve gecikme yüresi uzundur ve piyasada bulmak güç tür. tft de ise transistör kullanıldığı için geçikme süresi 2ms ye kadar düşer ve piyasada artık tft ler bulunur(en iyisi tft lcd dir).
2.piksel aralığı dotpitch diyede geçer iki piksel arasındaki mesaferi gösteri ve birimi milimetredir. gelişen teknoloji ile birlikte 0.264 kadar düşmüştür. (ne kadar düşükse karelenme o kadar azdır).
3. piksel dizişleri vardırgeçmişten günümüzekadar kullanım sırası ile: şerit, mozaik ve delta (en iyisi deltadır).
4. 0 piksel garantili olmalıdır. bu şu demek ölü piksel çıkarsa değiştire bilirsin. şayet tft lerde kullanılan transistörlerin bozolma ihtimali çok yüksek şayet üretilen monitörlerin %40 ı satışa çıkamıyor.(bazı üreticiler 5 ölü piksele kadar bişey demiyor ama ölü piksel çalışmadan yada 2 veya tek(zaten rgb(kırmızı-yeşil-mavi)ana renk)çalışmaya devam eder ve acayip göze batar)
5.Dikey Frekans:Görüntüyü oluşturmak ve kullanıcıya göstermek için ekranın saniyede birkaç defa yeniden çizilmesi gerekir. Saniyedeki yineleme sıklığına Dikey Frekans veya Yenileme Hızı denir. Birim: Hz
6.Yatay Frekans:kranın sağ kenarını sol kenarına bağlayan bir satırı yatay olarak tarama süresine Yatay Döngü denir. Yatay Döngü'nün tersi alınarak elde edilen sayıya Yatay Frekans denir. Birim: kHz
7.çerçeve(width): dikey ve yatay frekansın aynı anda ensade biçimlerinin gösterilmesidir. 3:4,6:9, 16:10 (bu tamamen sana kalmış engenişi: 3:4, en darı 16:10 dur)
7.Çözünürlük:kran görüntüsü oluşturmak için kullanılan yatay ve dikey nokta sayısına "çözünürlük" denir. Bu sayı ekranın hassasiyetini gösterir.(Yüksek çözünürlük, ekranda daha fazla görüntü bilgisi gösterilmesine olanak sağladığından birçok görevi gerçekleştirmeye uygundur.)
8.boyut:sol alt köşesi ile sağüst köşesinin arasındaki mesafenin ölçülmesi ile
bulunmaktadır.(1 inç = 2,54 cm’ dir)lcdlerde dış çerceve bu ölçüye dahildir cft de ise değildir.( yani 17 inç ctr 17 inç lcd den daha büyüktür)
9.enerji: harcadığı enerjinin az olması gerekir. birimi W ( wat) tır.
10 port: en yaygınları vga(dvi-sub) ve dvi daha yenileri veya daha eskileri mevcuttur.aradaki fark şudur: vga dan analog dvi dan dijital bilgi iletilir.(dvi daha iyi) bide çok port lu olması iyidir uyumluluk açısından ama daha çok plazmalarda görülür. buna dikkat edin converterlar var ama max verim alamassınız.
11 radyasyon ve ışınlar: radyasyonve ışınların max değerleri standartlarla belirlenir. radyasyon ne kadar azsa okadar iyidir.
ışınlar göze en az zarar vermeyece çinsten olmalıdır.
12.görüş açısı: her bir pikselin kaç derecelik açıyla görüneceğini belirler.(ne kadar çoksa o kadar iyidir.)
13.cam: bazılarında pilastiktir ve ölü piksel rikini arttırır. ben cam olanları tavsiye ederim ama bir çoğu kullanmaz çünkü görüntüyü bozar ama özel cam kullananlar vardır ki bu ürünler çok pahalıdır. bunların yansıma oranlarıda vardır yani dışardan gelen ışığı nekadar az yansı tırda o kadar iyidir.
14.darbeye ve çizil meye karşı koruma: adı üstünde zaten.
15 renk:üç ana pikselin karışımı ile bir pikselde ne kadar renk oluşacağını belirler.(ne kadar çoksa okadar iyidir.)
16. Kontrast: pikselde oluşan renklerin  ne kadar aydınlatıla bileceğini gösterir. x:1 şeklinde gösterilir.(x nekadar yüksekse okadar iyidir.)
17 parlaklık: pikselde oluşan rengin ne kadar parlak olabileceğini gösterir.
birimi:cd/m2(kare)dir.(nekadar çoksa okadar iyidir.)
not: alıntı değildir.
aradığın bu değilse bu iş için nekar bütçe ayırdığını belirtmen gerekir.

Reborn91
21-08-2008, 01:41   |  #7  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj

PC nin özelliğini arttırmana elbette gerek var. Tabi amacına bağlı. Film izleyeceksen , normal kullanacaksan HD3650 bile yeter. Ama 22" monitörde oyun keyfi için en azından HD4850 gibi üst seviye bir ekran kartı lazım. Aksini iddaa eden ? O çözünürlüğü anca o kaldırır :)

inNteAcoME
21-08-2008, 02:25   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
677 mesaj

arkadaşım pc özellikleri şöyle önemli: portların uyuşması bakımından vga veya dvı yoksa pc özelliklerini arttırman gerekli deil monitör deişimi ama senin niyetin farklı ise ekran kartı vs değiştire bilirsin