leptop ve batarya

HPQ-User
20-07-2009, 12:21   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

erdal sormuş:
yeni bir leptop aldım LG R510-LA2TNT NOTEBOOK merak ettigim genellikle evde ve fişe takılı kulanıyorum notebook fişe takılı iken bataryasini cıkartmam ve direk fişten enerji almasını sağlarsam bataryanın omrunuden kazanırmıyım ve direk notebook (bataryasiz)fişte takılı kalırsa bir zararı olur mu

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
LG R510-LA2TNT NOTEBOOK
# İşlemci : Intel Pentium Dual-Core T4200
# İşlemci Hızı : 2,0GHz, 1MB L2, 667Hz FSB
# Bellek : 3 GB
# Sabit Disk : 250 GB

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.8) Gecko/2009032609 Firefox/3.0.8

Süleyman.
20-07-2009, 13:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Bilgisayarınızı bataryası takılı olarak kullanmanızı öneririm. Eğer sürekli fişe takılı kullanıyorsanız haftada bir pilde kullanıp şarjını kritik seviyeye kadar boşaltırsınız. Sonra devam edersiniz. Birşey olmaz pil ömrüne, merak etmeyin.

Bilgisayarınız hayırlı olsun. Kasa nasıl? Memnun musunuz?

Kapalı Hesap (2197)
20-07-2009, 16:10   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
230 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Bilgisayarınızı bataryası takılı olarak kullanmanızı öneririm. Eğer sürekli fişe takılı kullanıyorsanız haftada bir pilde kullanıp şarjını kritik seviyeye kadar boşaltırsınız. Sonra devam edersiniz. Birşey olmaz pil ömrüne, merak etmeyin.

Bilgisayarınız hayırlı olsun. Kasa nasıl? Memnun musunuz?

Eski bir Chip okuyucusu olduğumdan verdiğin cevapta bir kaç soru işareti takıldı aklıma kardeşim. Bunları sormak isterim öncelikle.

1-) Önceden Chip dergisinde yayınlanan "Pil Kullanımı" üzerine bir yazı vardı. Kimin yazısıydı pek hatırlamıyorum ama, cep telefonu ve laptop bataryalarının kullanım mantığı, arızalanmaması için gerekli olan kullanım talimatı felan yazıyordu. Ordan bildiğim kadarı ile bir pilin uzun süre elektrikte kalması akmasına sebep olur. İç Direnci kaybolacağı için bu şekilde pilde ölü kesim oluşacağıdır.  Yanlış mıdır bu durum ?

2-) Eğer ilk başta 12 saat gibi bir şarj süresince ( Hiç kullanmadan ) şarj edip, sonrasında kullanmak pilin direnme gücünü ortaya çıkarır ve ilerde fişe takılı olmasa da birden kapanmalar söz konusu olmaz diye biliyorum. Doğru mudur ?

3-) Düzenli şarj ve deşarj da ( Yani fişe takılmadan kullanım ) laptop un da donanım konusunda ömrünün korunduğu var sayılır. Doğru mudur ?

Saygılarla...

Süleyman.
20-07-2009, 16:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Evet, Chip'te birkaç yazı var bu konuda.

1. Lityum iyon pillerde bu gibi durumlar söz konusu değil. Üstelik pil çıkarılırsa şebeke voltajındaki değişimler, elektrik kesilmeleri, bilgisayarın bataryadan daha önemli olan anakart, işlemci gibi bileşenlerine zarar verebilir ki, bu daha ciddi bir hasar olur.
2. Öyle diyorlar ama tam bilmiyorum.
3. Donanım değil de pil ömrünün uzadığı söyleniyor.

Bu bataryanın çalışması ve ömrüyle ilgili teknik bilgim yok fakat şöyle bir tecrübem var. En kötü ihtimalle bataryalar 3-4 yıl gidiyor. Daha uzun ömürlülerini gördüm, görüyorum, öyle kullanım konusunda dikkat gösterildiği filan da yok. Benim şahsi kanaatim bu 3-4 yıl sonunda bilgisayarın kendisi artık hurda oluyor neredeyse. Pilini değil de kendisini değiştirmek daha uygun gibi geliyor bana. Zaten satsanız sıfır pil parası edecek bir alet elinizde kalıyor. O yüzden şahsen, pek pille ilgili meselere kendi kullanımımda ihtimam göstermiyorum.