LG GSA-H22N Dvd-Ram Sorunu.. (Sapıttı)

balabanraca
06-02-2007, 01:58   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Arkadaşlar geçenlerde LG GSA-H22N Dvd-Ram aldım..Aldığım gün biraz çalıştı cd leri okudu,biraz durdu hiç okumadı..

Neyse ertesi gün yine biraz okudu biraz okumadı..
Böyle sürüp geldi bugüne kadar.Ben bu sorunun kaynağının ne olabileceğini merak ediyorum..Yardımcı olursanız sevinirim.

Aşağıdaki resimde aygıt yöneticisinden ide denetleyicilerinden gelişmiş ayarların ekran görüntüsünü aldım.. Sizce doğru yapıya sahipler mi?

Yukarda bahsettiğim bi çalışıp bi çalışmama problemi Dvd-Ram için Salt Pio ayarı geçerliykendi..Sonra kendim DMA kullanılabiliyorsa yaptım.Ama şuan için yine çalıştığına denk gelemedim..

Küçük Düzeltme: Denk gelmediğimi söylemiştim.Yatmadan önce bi cd taktım okudu. Çok enteresan.Yine aynı şeyi yapıyor kafasına göre okuyup kafasına göre okumuyor.Soru

Ekran görüntüsüne bakıpta fikirlerinizi söylerseniz sevinirim.Teşekkür ederim.

Son Düzenleme: balabanraca ~ 06 Şubat 2007 03:00
gokhan2413
06-02-2007, 11:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
519 mesaj

yapılandırmada bi sorun yok gibi zaten sorun olsa hiç yazmaz
bence sen kasa içindeki bağlantı kablolarını bi kontrol et hatanın kablolardan kaynaklanma olasılığı yüksek...

balabanraca
06-02-2007, 15:51   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

gökhan bağlantı kablolarını 2-3 kez kontrol ettim.çıkartıp yeniden taktım ve cd writerımın jumper ayarıyla oynayarak birincil yapmaya çalıştım.. bir sorun göremedim..

yalnız..
bu kabloları kontrol etmeden ve cd writerımın jumper ayarıyla oynamadan önce;

primary master: Dvd-Ram
primary slave: Cd-Wr
secondary master: Hard disk (Windows Kurulu olan)
secondary slave: Hard disk ( Depo Olarak kullandığım)

gözüküyordu..

Jumper ayarıyla oynadıktan sonra ise ;

Primary master: Dvd-Ram
Primary slave: Hard disk (Windows kurulu olan)
Secondary master: Cd-RW
Secondary slave: (Depo olarak kullandığım)

şeklinde değişti..şuan böyle açılıyor.herhangi bir problem yok.herşey normal.Sizcede yanlış bişi yok değil mi? master ve slave ayarların değişmesi sorun çıkarmaz?

Bana sadece bu konu hakkında yardım ederseniz sevinirim.İçim rahatlasın.Dvd Ram ile uğraşmaktan vazgeçtim.O kafasına göre takılsın.Zaten sadece film izlemek için hevesle almıştım.Hevesim kaçtı.

Küçük not: Aynı marka ve aynı model dvd ram i olan okuldan 2 arkadaşımda memnun değiller Lg DVD Ram den..Onlarda da problemler çıkmış.Biri değiştirmiş bi süre sonra yine tekrarlarmış. LG Dvd Ramler genel olarak sorunlu heralde.Keşke samsung alsaymışım. Samsung Cd Writerım 3-4 yıllık tek problem çıkarmadı.Cool

Son Düzenleme: balabanraca ~ 06 Şubat 2007 15:58
barisaydiner
06-02-2007, 16:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
486 mesaj

slave veya master olması boot okuma önceliğini tanımlar.

dma olması pc nin performansını artırır, hakkında;

çözüm olarak ide driver ı yüklemende fayda var

balabanraca
07-02-2007, 01:03   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar.Ben Dvd Ramimle ilgilenmeyi bıraktım.Çünkü hevesim kaçtı bikere.. Kafasına göre takılsın o. :)

Şaka bir yana.. 1 haftalık ups im tahminimce aşırı yüklenmeden dolayı pc yi ve kendini koruma altına almak için kapanma moduna girdi..Tabi ben durur muyum noluyor ne bitiyor diye ups in açma tuşuna 3-4 kere açılsın diye bastım,birden ateş çıktı şartel attı,power supply yandı.Neyse 1 saat içinde power supply alıp yenisini taktım.Sorunu hallettin.Şimdi sıra ups i servise vermeye geldi..

Aşırı yükleme olunca bağlı bulunan aletleri çekip düzelesiye kadar beklemek gerekiyor heralde değil mi?

Off ya bilgisayardan soğumaya başladım arkadaşlar. :S