Linux'a Firebird nasıl Kurabilirim...!!!

mesuutt
15-02-2010, 08:58   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
36 mesaj

merhaba arkadaslar

Ben 1,2 aydır debian kullanıyorum.Acemi oldugum için fazla bir bilgim yok.Bilgisayarıma firebird kurmam lazım.debian için firebird bulsam bile acemi oldugum için kuramıyorum.bana yardımcı olursanız,çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Nicoll
17-02-2010, 15:16   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Debian Ubuntu ile aynı yani Synaptic paket yöneticisini kullanıyor sanırım?

Synaptic paket yöneticisini aç ve Firebird diye ara.. Aşağıdaki gibi sonuçlar çıkacak, oradan firebird classic seç; seçtiğin zaman resimde gördüğün gibi gerekli ek bağımlılıklarını da işaretleyecek... Sonra "Uygula" tıklıyorsun herşeyi kendisi indirip kendisi kuruyor sen seyrediyorsun.

Olur da herhangi bir sorunla karşılaşırsan Dosya > Geçmiş bölümünde eklenen/yükseltilen/kaldırılan paketlerin tarihleriyle birlikte bir listesini tutuyor... (Windows'taki sistem geri yükleme gibi düşün ama elle yapılıyor)

Alıntı: mesuutt  
merhaba arkadaslar

Ben 1,2 aydır debian kullanıyorum.Acemi oldugum için fazla bir bilgim yok.Bilgisayarıma firebird kurmam lazım.debian için firebird bulsam bile acemi oldugum için kuramıyorum.bana yardımcı olursanız,çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.

mesuutt
18-02-2010, 15:19   |  #3  
OP Yeni Üye
36 mesaj

yardımda bulundugun için saol nicoll ama
synaptic de arıyorum sadece iceweasel cıkıyor oda internet  tarayıcısı yani.Ben firebird'i tar .gz olarak indrdim ama nasıl kurulacagını hıc bılmıyorum dosyaları cıkarıyorum fakat kuramıyorum.Onu nasıl yapabilirz acaba yardım edebilirmisin Nicoll

Nicoll
18-02-2010, 23:12   |  #4  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Synaptic > Ayarlar > Depolar burada ilk sekmede kaynak kodu hariç hepsi seçili olsun... Yeniledikten sonra çıkması gerekir...

Büyük ihtimal çıkmalı, eğer çıkmazsa Firebird'ı Debian depolarında aradım varmış. Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz. Hangi sürümünü istersen girip uygun platformdan .deb uzantılı dosyayı indirip direkt kurabilirsin... (kurmak için üzerine tıklaman yeterli)

http://packages.debian.org/searc ... =stable&section=all

Örnek olarak i386 platformu için link veriyorum bu sayfada birsürü ftp var dil uyumu açısından tr olanından indirmeni tavsiye ederim...

http://packages.debian.org/lenny ... .0-classic/download

mesuutt
19-02-2010, 20:24   |  #5  
OP Yeni Üye
36 mesaj

Synapicde dediğin şeyi dfenedim ama olmadı.linkten indirdim arşiv türü desteklenmiyo diyo.Nabıcaz bulamıyom bir turlu.?.Yardım ettiğin için cok saol

mesuutt
19-02-2010, 20:25   |  #6  
OP Yeni Üye
36 mesaj

tar.gz indiriyom ama onuda bir turlu kuramıyorum kı dosyayı cıkarıyorum onume birsuru dosya cıkyo nabıcamı bılemıyom valla :(

Nicoll
19-02-2010, 22:18   |  #7  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Debian'ın hangi sürümünü kullanıyorsun?

mesuutt
20-02-2010, 01:20   |  #8  
OP Yeni Üye
36 mesaj

ok kardeşim saol kurmayı basardım.
.deb dosyası indirdim sonra konsoldan dpkg -i firebird.deb yaınca kurdu

yardımın için cok saol.

linuxpld
26-02-2010, 17:13   |  #9  
Yeni Üye
24 mesaj

kurmakistediğiniz programlar depolarda yoksa ya o porgramın deposunu ekliyceksiniz yada .deb paketlerini bulmalısınız .deb paketlerini www.getdeb.net adresinden bulabilirsiniz yada www.getdeb.net depolarını ekleyebilirsiniz.

Son Düzenleme: linuxpld ~ 26 Şubat 2010 17:14