Linux ler arasında kaldım :S

hamann7725
05-03-2010, 03:09   |  #1  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

Merhaba arkadaşlar bildiğimiz gibi 1 mart itibariyle windows huzur vermemeye başlayınca bende linux e geçmeye karar verdim.Daha önce kısa süreli ubuntu kullandığım için onu kurayım dedim ve hoşta bir görüntüsü var ama öte yandan Kubuntu arayüzü windows havası verdiği için o da hoşuma gitti.Bi arkadaş "ubuntu kubuntu farketmiyor herhangi birini kur istersen daha sonra istediğin zaman GNOME ve KDE arayüzleri arasında geçiş yapabiliyorsun" dedi.Bu sefer kafama pardus takıldı.Acaba bu içlerinde hangisi daha iyidir soruyorum.Pardus hiç denemedim ayrıca pardus indirmede iki tane var hangisini indirmek gerekiyor? Linux deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok iyi olur şimdiden teşekkürler.

ali140
05-03-2010, 12:17   |  #2  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
724 mesaj

pardus a biraz daha deneyim kazandıktan sonra geçersin(destek olmak için) sen şimdilik ubuntu yada mint 8 helena kullan.
mint 8 helana ile ubuntu arasındaki tek fark ubuntunun kıl taraflarının alınmış olmasıdır.
ubuntu için gerçerli olan herşen mint8 içinde geçerlidir.

mint8 evya ubuntu üzerine kde4 kurmak için.
uç birime komutu:sudo apt-get install kubuntu-kde4-desktop
 yazdıktan sonra parolanızı girip enter yapacaksın daha sonra 
e/h die soracak size e yapıp tekrar enter ve paket dosyalarını indirmeye başlayacaktır.
paket dosyaları yarım saat ila 1 saat arasında iniyor bu esnada pc e dokunmamaya çalışın. paket dosyarı  indikten sonra karsında bir ekran belirecek yön tuşlarıyla tamam yazan yerin üstüne gelip enter dieceksin daha sonrada kde yazacak aynı şekilde kde seçip enter dedinizmi paket doyaları yapılandırılma başlayacaktır.
artık pc i yeniden başaltıp parola ekranında kde seçip kde4.3 ün keyfine varabilirsiniz. 
eğer memnun kalmazsanız parola ekranında tekrar gnome seçip eski masa üsütnüze geri dönebilirsiniz.

hamann7725
05-03-2010, 14:25   |  #3  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj

çok sağol Ali bende işte bu bilgileri arıyordum :)

hamann7725
05-03-2010, 14:35   |  #4  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj

peki bunun tam tersi nedir? ubuntuya dönmek için?

sudo apt-get install kubuntu-kde4-desktop

ali140
05-03-2010, 17:40   |  #5  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj

ubuntuya dönme derken gnome masa üstüne geri dönmeyi kastediyorsun demi?
eğer öyleyse kde i kaldırmanıza gerek yok parola giriş ekranında gnome i seçerseniz masa üstünüz eskisi gibi açılacaktır. kde seçerseniz kde4.3 açılacaktır.
yok kde4 ü temelli kaldırcam dersen.

şu:sudo apt-get remove kdelibs5 kdebase-data kdelibs5-data

komutla kaldırabilirsin.
kaldrıma işleminden sunra
gnome tekrar yapılandıracaksın onuda bu:

sudo apt-get --reinstall install gdm 

komutla yapacaksın:

Son Düzenleme: ali140 ~ 05 Mart 2010 17:42
hamann7725
06-03-2010, 03:21   |  #6  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj

zaten sabah senin komutu yaptıktan sonra işler b.k oldu :D  oturum açma ekranı KDE olarak geldi şifreyi giriyorum ekrana uçbirim geliyor yani kodlar girmemi istiyor.Öylece kitlendim kaldım :D tekrar format attım yeniden ubuntu 9.10 kurdum.

Boracalin
06-03-2010, 13:20   |  #7  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Keşke Mint 8 deneseydin daha rahat ederdin... Ubuntunun kıllıkları ile uğraşmazdın hiç... Bak şurada bizim kullandığımız masaüstleri var.

Örneğin ben Mint 8 kullanıyorum Gnome masaüstü ile bir iki ekran görüntüsü var. Eğer oyun prg. v.s. bağımlılığın yoksa Mint her işini görecektir. Mesela ben yaklaşık 4 aydır mint 8 kullanıyorum win7'ye birkaç kez güncellemeler için girdim o kadar... Bu arada 1 mart oldu ama benim w7 çatır çatır çalışıyor :D

hamann7725
06-03-2010, 15:28   |  #8  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj

Valla çok yeniyim linux ü keşfettikçe dahada hoş oluyor ama windowsta ne neyin karşılığıdır bilmediğim için şu an çok sade kullanıyorum yoksa bende donatmak istiyorum.Hatta daha video oynatıcım codec lerim falan bile tam değil :(  Birde harici HDD var herşeyim onun içinde takınca formatlar diyede korkuyorum :( ekran görüntüm şimdilik bu :)

Nicoll
06-03-2010, 16:25   |  #9  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
Alıntı: hamann7725  
Valla çok yeniyim linux ü keşfettikçe dahada hoş oluyor ama windowsta ne neyin karşılığıdır bilmediğim için şu an çok sade kullanıyorum yoksa bende donatmak istiyorum.Hatta daha video oynatıcım codec lerim falan bile tam değil :(  Birde harici HDD var herşeyim onun içinde takınca formatlar diyede korkuyorum :( ekran görüntüm şimdilik bu :)
Linux dünyasına hoş geldiniz...

Ben de kıllı linux kullanıyorum. Zaten Linux'u buldun mu kıllı/kılsız diye seçmem, hepsini severim...

Şuanda Xfce arayüzlü Xubuntu kullanıyorum. Normal Gnome ile gelen Ubuntu arasında biraz fark var ama benzerlikleri daha çok... Buna kısaca Ubuntu'nun şeftali tüylüsü diyebiliriz :)

Ubuntu'daki ismi "Yazılım merkezi" diye geçen program yükleme merkezi var programları oradan yükleyebilirsin. Ayrıca sistem bölümünde Synaptic isimli bir araç var o da aynı işi daha kapsamlı yapıyor. Video ve müzik oynatıcı olarak VLC media player öneririm. Kodek sorunları için ise "restricted extras" diye bir ek paket var. Bunları arat ve kur...

Bahsettiğin harici diski tak kullan format filan atmaz...

Son Düzenleme: Nicoll ~ 06 Mart 2010 16:28
ali140
06-03-2010, 17:04   |  #10  
ali140 avatarı
Yıllanmış Üye
724 mesaj
zaten sabah senin komutu yaptıktan sonra işler b.k oldu :D  oturum açma ekranı KDE olarak geldi şifreyi giriyorum ekrana uçbirim geliyor yani kodlar girmemi istiyor.Öylece kitlendim kaldım :D tekrar format attım yeniden ubuntu 9.10 kurdum.
evet oturum açma ekranı kde olarak gelir. orada kde veya gnome  masa üstlerinden birini seçmen gerekirdi hiç birini seçmediysen uç birim açılır.

hamann7725
06-03-2010, 19:57   |  #11  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Linux dünyasına hoş geldiniz...

Ben de kıllı linux kullanıyorum. Zaten Linux'u buldun mu kıllı/kılsız diye seçmem, hepsini severim...

Şuanda Xfce arayüzlü Xubuntu kullanıyorum. Normal Gnome ile gelen Ubuntu arasında biraz fark var ama benzerlikleri daha çok... Buna kısaca Ubuntu'nun şeftali tüylüsü diyebiliriz :)

Ubuntu'daki ismi "Yazılım merkezi" diye geçen program yükleme merkezi var programları oradan yükleyebilirsin. Ayrıca sistem bölümünde Synaptic isimli bir araç var o da aynı işi daha kapsamlı yapıyor. Video ve müzik oynatıcı olarak VLC media player öneririm. Kodek sorunları için ise "restricted extras" diye bir ek paket var. Bunları arat ve kur...

Bahsettiğin harici diski tak kullan format filan atmaz...

VLC yi şu an kuruyorum fakar restricted extras ı bulamadım.

hamann7725
06-03-2010, 19:58   |  #12  
hamann7725 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,837 mesaj
Alıntı: ali140  
evet oturum açma ekranı kde olarak gelir. orada kde veya gnome  masa üstlerinden birini seçmen gerekirdi hiç birini seçmediysen uç birim açılır.
altta kapatma işaretinin yanından seçtim ama yine olmadı zaten o yüzden mecburen format attım...

Nicoll
06-03-2010, 21:30   |  #13  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj
VLC yi şu an kuruyorum fakar restricted extras ı bulamadım.
Bende restricted extras diye arayınca kısıtlı ilaveler olarak Türkçe çıkıyor... Aynısı... Ubuntu için olanını işaretle ve kur...

Resim: