Linux Mint 8 (helena) tavsiye olunur...

Boracalin
03-01-2010, 12:34   |  #1  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Arkadaşlar yeni yıl itibari ile Linux Mint 8 kurmuş bulunmaktayım... Win 7'nin yanına (daha doğrusu win7'nin başına) Zaten bu dağıtımı 6. versiyondan beri ara ara denerim... Bir gün mutlaka son kullanıcı için XP ayarında bir dağıtım olacağına inanıyordum ve 8. sürüm ile bu gerçekleşmiş arkadaşlar...
Yaklaşık 2-3 gündür deniyorum ve gerçekten çok başarılı buldum. Linux kullanamam diyen arkadaşların mutlaka denemesi gereken , ev kullanıcısı için XP veya Vista veya W7 'yi aratmayan bir dağıtım olmuş. 
Mint aslında ubuntu tabanlı bir dağıtım olmasına rağmen , ms-dos gibi tıkla kur mantığını ubuntudan çok daha iyi entegre edebilmiş bünyesine , örneğin az önce chrome kurdum. Diğer dağıtımlarda olsa uçbirim/komut satırı ile uğraşmam gerekirken Mint8'de sadece paketleri kur dedim o kadar 1 dak. içinde chrome kullanıma hazırdı...

Ev kullanıcısı ve Linux'a yeni geçecek arkadaşlar için ideal...
Ayrıca compiz'de zaten yüklü olarak geldiğinden çokta eğlenceli öyleki 4 yaşında ki kızım compizle masa üstünü küp şeklinde sağa sola çeviriyor ve acaipte keyif alıyor görmenizi isterim... (evde ikinci pc'de XP kurulu ve ufaklığın bana dediği ''baba bunada kursana '' oldu :D )

Ufakta bir ekran görüntüsü koydum...

[/url]

[url=http://img696.imageshack.us/i/ekrangrnts1.png/]

[URL=http://img684.imageshack.us/i/ekrangrntsp.png/][/URL]

Son Düzenleme: Boracalin ~ 03 Ocak 2010 16:54
Nicoll
03-01-2010, 13:06   |  #2  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

Mint dahil çoğu Linux dağıtımında program kurmak Windows'tan daha kolay. Bahsettiğiniz olayın fıkrası da var...

özkan_oktay
03-01-2010, 13:24   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,356 mesaj

windows da herşey daha kolay basit hızlı ve güvenlidir ve windowsun şu ana kadar en son ve en iyi sürümüde windows 7 dir..başka sistemlere hiç gerek yok windows 7 professionel ve ultimate in içinde barındırdıkları virtual pc ve xp mode ile çift işletimn sistemi kullanımş gibi olacaksınız zaten...

Boracalin
03-01-2010, 17:02   |  #4  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj
Alıntı: özkan_oktay  
windows da herşey daha kolay basit hızlı ve güvenlidir ve windowsun şu ana kadar en son ve en iyi sürümüde windows 7 dir..başka sistemlere hiç gerek yok windows 7 professionel ve ultimate in içinde barındırdıkları virtual pc ve xp mode ile çift işletimn sistemi kullanımş gibi olacaksınız zaten...
Tabii ki de öyledir ama paran varsa değil mi ?

ECHELON_
03-01-2010, 17:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

evet mint güzel sayılır hdd min bozulmasına neden olmasa idi

Boracalin
03-01-2010, 17:22   |  #6  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj
Alıntı: ECHELON_  
evet mint güzel sayılır hdd min bozulmasına neden olmasa
Bak tırstım şimdi ne oldu da bozuldu açabilir misiniz ?

ECHELON_
03-01-2010, 17:33   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj
Alıntı: Boracalin  
Bak tırstım şimdi ne oldu da bozuldu açabilir misiniz ?
aslında sorun mint değil mint kurdum ve tam güncelleştirme ypıyordum elektirik dalgalandı hdd den boing 737 motor sesi geldi ve pc nin hdd si bitkisel hayatta şu an yani resmen bozuldu traktör gibi ses çıkıyor ama minti denediğim kısa süre içinde oldukça iyi bir sürüm olduğunu gördüm ubuntunun kompleksleri yok onda son kullanıcıyı hedef alan bir dağıtım sanırım bu da ubuntuseverleri azcık komplekse sokacaktır
1.ubuntu 2. mint
ama mint bana uğursuz geldi ve mintin en önemli eksikliğinde biride ubuntu kernelini kullanmasına rağmen NİYE WUBİ İLE KURULMUYOR anlamdım gitti

ayrıca indidirp deneyecek olan arkadaşlar universal isoyu indirsinler ve torrent olarak indirirlerse çok daha iyi olur indirdikten sonra md5 baksınlar yoksa hem kotalrı hem emekleri hem 1 adet dvd leri boşa gider misal:

,13734.msg183449.html#msg183449

Son Düzenleme: ECHELON_ ~ 03 Ocak 2010 17:46
Boracalin
03-01-2010, 18:06   |  #8  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj
Alıntı: ECHELON_  
aslında sorun mint değil mint kurdum ve tam güncelleştirme ypıyordum elektirik dalgalandı hdd den boing 737 motor sesi geldi ve pc nin hdd si bitkisel hayatta şu an yani resmen bozuldu traktör gibi ses çıkıyor ama minti denediğim kısa süre içinde oldukça iyi bir sürüm olduğunu gördüm ubuntunun kompleksleri yok onda son kullanıcıyı hedef alan bir dağıtım sanırım bu da ubuntuseverleri azcık komplekse sokacaktır
1.ubuntu 2. mint
ama mint bana uğursuz geldi ve mintin en önemli eksikliğinde biride ubuntu kernelini kullanmasına rağmen NİYE WUBİ İLE KURULMUYOR anlamdım gitti

ayrıca indidirp deneyecek olan arkadaşlar universal isoyu indirsinler ve torrent olarak indirirlerse çok daha iyi olur indirdikten sonra md5 baksınlar yoksa hem kotalrı hem emekleri hem 1 adet dvd leri boşa gider misal:

,13734.msg183449.html#

</p
Evet bende minti kompleksli olmadığından dolayı çok seviyorum... 6. ve 7. dağıtımlar wubi ile kurulup kaldırılıyordu ancak sitesinden az çok anladığım kadarı ile wubi ile ilgili şikayetler gelmiş ve 8. sürümü wubisiz yapmışlar...Ayrıca bende sitesinden universal iso indirdim ve dediğiniz gibi 3 dvd yaktım ama kuramadım. Bunun üzerine usb'den kurulum yaptım 2 gb'lık bir bellek yetti... şu an sorunsuz ve windows'u (hatta win 7'yi) hiç aratmıyor... Sizin hdd'ye geçmiş olsun garantisi var mıydı ? (bende laptop olduğu için elektrikle ilgili sorunlar minimumda...)

ECHELON_
03-01-2010, 18:07   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

teşekkürler malesef garantisi yoktu yenisine bakacağız artık

Boracalin
05-01-2010, 23:12   |  #10  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj

ECHELON_ arkadaşım bir sorum olacak sana ; (yeni konu açmayayım dedim) mintten gayet memnunum yeni yıldan beri kullanıyorum sıkıntı yok fakat ufacık bir problemim var şöyleki şimdi google gadget'larını kullanıyorum bu da iyi ok... Ancak laptobu aç kapa yaptığımda bu gadget'ların her biri ekranın farklı yerlerine dağılıyor. Neden olabilir acaba ?

acemis
14-01-2010, 18:44   |  #11  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

nerde tavsiye olunur bu sistem yüzünden tm verilerim gitti gparted bölümüne sakın girmeyin.

Boracalin
14-01-2010, 23:36   |  #12  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj
Alıntı: acemis  
nerde tavsiye olunur bu sistem yüzünden tm verilerim gitti gparted bölümüne sakın girmeyin.
Arkadaşım senin bu probleminle ilgili bir de konun vardı değil mi ? 

Burda benden daha deneyimli arkadaşlar ne demişti ? '''Kullanıcı Hatası''' değil mi ?
Şimdi dağıtımı kötülemeye gerek yok , dağıtım kavgası çıkarmaya hiç gerek yok...
Mint ; ubuntu tabanlı olup ubuntunun paket depolarını kullanır. Ubuntunun bazı kıllıkları ve bağımlılıkları alınarak son kullanıcı için gayet rahat bir hale getirilmiş bir dağıtımdır. Şu an dünya üzerinde Linux dağıtımları arasında 4. sıradadır v.s. v.s....
Bana görede ev kullanıcısı için XP'den daha rahat bir dağıtımdır...

Üstelik eğer kurulum konusunda dikkatli olmazsan bir XP bir Vista veya bir w7 veya herhangi bir Linux dağıtımıda çok kolaylıkla diğer partiitonda ki verilerini buharlaştırabilir değil mi ?

dentox
04-02-2010, 14:39   |  #13  
Taze Üye
2 mesaj

Merhaba ben linux mint 8 helena kurdum ancak masaüstümde herhangi bir simge gözükmüyor ayrıca masaüstü arkaplan atadığım zamanda herhangi bir değişiklik olmuyor masaüstüm simsiyah duruyor

Boracalin
04-02-2010, 22:02   |  #14  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj
Alıntı: dentox  
Merhaba ben linux mint 8 helena kurdum ancak masaüstümde herhangi bir simge gözükmüyor ayrıca masaüstü arkaplan atadığım zamanda herhangi bir değişiklik olmuyor masaüstüm simsiyah
Örnek olarak bir resim vb. koyma şansın var mı ? Ayrıca örneğin D: sürücüsüne Mint kurdu isen ve E: sürücüsünden bir wallpaper seçtiysen sonraki açılışta duvar kağıdını göremezsin... O nedenle kullandığın wallpaper'ı Mint'i kurduğun bölüme kopyalayıp oradan duvarkağıdı yapmayı dener misin ?

dentox
05-02-2010, 03:06   |  #15  
Taze Üye
2 mesaj

masaüstüm bu şekilde simsiyah ancak menüyü tuşlayıp masaüstünü tuşladığımda ikonların var olduğu gözüküyor ancak masaüstü bomboş

Boracalin
06-02-2010, 15:26   |  #16  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj

Benzer bir sorundan ubuntu kullanan bir arkadaşta bahsetmişti... Anladığım kadarı ile masaüstünü klasör olarak görüyorsun... Denetim masasında desktop ile ilgili bir araç var ayarları nasıl mesela benimki şöyle ?

[URL=http://img17.imageshack.us/i/ekrangrntsk.png/][/URL]

fcengiz611
10-02-2010, 13:49   |  #17  
fcengiz611 avatarı
Yeni Üye
42 mesaj

bir sorum olacak kurmayı düşünüyorum....bn şimdi win 7 kulanıyorum..bu linux u kurduktan sonra gene kaldırma sansımız varmı ornegın xp den win 7 gecerken format atıyoruz onuun gibi...

Boracalin
10-02-2010, 23:47   |  #18  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj
Alıntı: fcengiz611  
bir sorum olacak kurmayı düşünüyorum....bn şimdi win 7 kulanıyorum..bu linux u kurduktan sonra gene kaldırma sansımız varmı ornegın xp den win 7 gecerken format atıyoruz onuun gibi...
Bende w7 yanına kurdum ancak hiç kaldırmadım :D Yalnız Mint 8 wubi ile değil diğer dağıtımlar gibi kuruluyor bu nedenle ileride kaldıracak olursan , GRUB işlemlerinde nelere dikkat etmen gerektiğini araştırıp öyle kaldır.

linuxpld
26-02-2010, 14:38   |  #19  
Yeni Üye
24 mesaj

Linux Mint Türkiye yeniden yayına başladı arkadaşlar. Linux Mint e destek olmak isteyenleri bekliyoruz.

Linux Mint Türkiye Ekibi

forum.linuxmint.org.tr

proofweb
15-03-2010, 22:21   |  #20  
Yıllanmış Üye
148 mesaj

arkadaşalr selam Mint8i nereden temin edebilirim veya 9u çıkmıssa 9.cu versiyonunu nerden temin edebilirim hemen kurmak istiyorum :)

proofweb
15-03-2010, 22:30   |  #21  
Yıllanmış Üye
148 mesaj

yazdıgım konunun bir üstündeki mesajı görmemiştim ,pardon

kobibirand
16-03-2010, 08:47   |  #22  
kobibirand avatarı
Taze Üye
10 mesaj

Mint güzel bir dağıtım atası Ubuntu gibi üzmedi beni :D

Boracalin
17-03-2010, 23:22   |  #23  
Boracalin avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,592 mesaj
Alıntı: birandkoray  
Mint güzel bir dağıtım atası Ubuntu gibi üzmedi beni :
Evet herkesin dilinde bir ubuntu sevdası ama Mint ubuntudan daha rahat ve kullanışlı bir dağıtım...

chakra
09-08-2010, 19:20   |  #24  
Yeni Üye
28 mesaj

arkadaşlar ben xp professional kullanıyorum.p3, 256 mb ram, 32 mb ekran kartı var.sürekli mavi ekran hataları almaya başladım.linux mint i kursam xp de yaptığım herşeyi yapabilirmiyim.örneğin nomad soul, gta, sims gibi oyunları oynayabiliyordum.film izleme, müzik dinleme, office 2003, internet kullanımı yavaş da olsa beni idare ediyordu.ama dediğim gibi mavi ekrandan, format atmaktan bıktım.

buna göre linux mint in hangi sürümü uyar veya linux dışında başka tavsiyeleriniz var mı? daha önce hiç kullanmadım.

Atilla Sarıtaş
09-08-2010, 19:29   |  #25  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Mint'in 9. versyonu çıktı. 
http://www.linuxmint.org.tr/linux-mint-indirme-adresleri
Geniş Sürüm (32 Bit) Gnome kullandım virtual box ile gayet kullanışlı :)