linuxte yeniyim çıldırıcam yardım

brkkartal
25-08-2008, 16:16   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
46 mesaj

Yeni linux aldım.amsn indirdim adobe falanda indirdim ama yükleyemiyorum web sayfalarında anlatıyo ama ben yapamadım konsol falan yardım edin lütfen.Ama        ayrıntılı şuraya gir buraya tıkla vb. lütfen yardım edin.Emin değil

Son Düzenleme: brkkartal ~ 25 Ağustos 2008 16:46
Tuğsan
25-08-2008, 16:17   |  #2  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Hangi dağıtımı kullanıyorsun?

brkkartal
25-08-2008, 16:21   |  #3  
OP Yeni Üye
46 mesaj

dağıtım Xandros.

Son Düzenleme: brkkartal ~ 25 Ağustos 2008 17:55
Tuğsan
25-08-2008, 16:22   |  #4  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

pardus,ubuntu,debian ..v.s ?

yolu-buldu
25-08-2008, 16:39   |  #5  
Taze Üye
5 mesaj

size mesaj yolladım.şunu burda belirtme gereği duydum.linux zor değil aksine çok kolay ve keyiflidir.

yolu-buldu
25-08-2008, 16:44   |  #6  
Taze Üye
5 mesaj

linux a google eart kurulumu

Bir iki kod gireceğiz terminal e (uçbirim) ancak bu hiç canınızı sıkmasın . Çünkü çok az hemde kopyala yapıştır ile de halletmeniz mümkün.Yanlız terminal ctrl+c ve ctrl+v tuş kombinasyonlarını kabul etmez oyüzden bu işlemler için farenin sağ tuşunu kullanacaksınız.

İlk önce bu adresten Google Earth ün Linux için olan versiyonunu indiriyoruz . Kararsız olan beta sürümü yerine kararlı olan eski sürümü indirip kurmanızı öneririm.

İndirdiğimiz GoogleEarthLinux.bin isimli dosyanın yazma isimlerini değiştirmek için uygulamalar/donatılar menüsünden bir terminal(uçbirim) açıyoruz . Dosyamız masaüstünde olursa bize kolaylık sağlar. Terminale

chmod +x

yazıp bir boşluk bırakarak masaüstündeki GoogleEarthLinux.bin dosyasını fare ile sürükleyip terminalin üstüne bırakıyoruz. Bunu yapmamızın amacı ise dosya yolunu direk olarak kendi yazması.Dosya yolundaki tırnak işaretlerini kaldırıp enter a basıyoruz.

Daha sonra ise devam ediyoruz ve terminalde bir alt satıra

sudo

yazıp bir boşluk bırakarak aynı şekilde aynı dosyayı tekrar sürükle bırak ile terminalde dosya yolunun yazdırılmasını sağlıyoruz. Yine tırnak işaretlerini silerek enter a basıyoruz.Yönetici şifremizi girerek tekrar enter a basıyoruz.Ekranımıza kurulum kutusu geliyor:

Begin İnstall düğmesine tıklayarak yüklemeyi başlatıyoruz.

Bu kadar kısa ancak yinede Google gibi bir firmanın neden şunu daha da kolaylaştırmak için bir .deb paketi yapmadığını pek anlamış değilim.Size iyi gezmeler

alıntıdır.

brkkartal
25-08-2008, 16:45   |  #7  
OP Yeni Üye
46 mesaj

umarım ve eminimki öyledir fakat insan bilmeyince ve kafayı yeme noktasına gelince böyle isyan ediyor..

yolu-buldu
25-08-2008, 16:45   |  #8  
Taze Üye
5 mesaj

Ubuntu’da Amsn

Bu yazılım Linux üzerinde bulabileceğiniz bir çok messenger alternatifinden en güzeli ve en fazla özelliğe sahip olanıdır. Aynı Amarok gibi KDE tabanlıdır ancak buda Gnome sistemlerinde çalışmayacağı anlamına gelmez. Dosya transferi, isimleri durumlara göre renklendirmesi, konuşmaları otomatik olarak sekmeli hale getirmesi gibi bir çok özelliğinin yanı sıra , çevrim dışı mesaj konusunda diğer msn istemcilerine göre çok daha başarılıdır

Kurulumu ise aynı amarok kurulumunda anlattığım gibi Uygulamalar/Program ekle/kaldır ı açıyoruz. Arama kısmına “amsn” yazıyoruz eğer bir şey gelmezse ekrana üst kısımdaki göster(show ) kısmını kontrol edin orada bütün mevcut uygulamalar (all available applications) seçeneğinin seçili olması gerekmekte. Amsn programı çıkınca yanındaki kutucuğa tıklayarak aşağıdaki değişiklikleri uygulaya tıklıyoruz. Resimli olarak:
alıntıdır.

brkkartal
25-08-2008, 16:50   |  #9  
OP Yeni Üye
46 mesaj

kardeş çok iyi anlatıyosun sağolda bende uygulamalar,dnatılar ,terminal falan yok bulamadım

brkkartal
25-08-2008, 17:57   |  #10  
OP Yeni Üye
46 mesaj

linux Xandros tan anlayan varsa cvbını beklerim

yolu-buldu
25-08-2008, 18:06   |  #11  
Taze Üye
5 mesaj

sistemimi şu şekilde öğren.
saatin olduğu yerde boşluğa sağ tıkla.panel ekle tıkla.sistem ve donanım altında,sistem izleyici ekle dekapat.siyah küçük diktörtgen simge gelir.bunasağ tıkla ve en üstte sistem izleyiciyi aç tıkla ve sistem,tıkla sisteminin ne olduğunu ve hangi linux u yüklediğini göreceksin.
/home/lolita/Masaüstü/Ekran Görüntüsü.png

qpqr27
14-10-2008, 11:44   |  #12  
Taze Üye
7 mesaj

merhaba arkadaslar
Googlede gezerken yolum bu siteye dustu, yardim etmek ve birkac yanlisinizi duzeltmek amacli siteye uye oldum.
* Xandros deb paketi kullanan bir dagitimdir, donatilardan program ekle kaldiri aramana gerek yok, terminali acip `sudo apt-get install amsn` belki `sudo` yazdigin icin problem cikabilir.
`apt-get install amsn` bu sekildede dene problem olursa. (amsn yi degil `emesene` yi tavsiye ediyorum bu arada)
* google earth kurulumundan bahsetmis arkadasimiz:) pek isinize yarayacagini sanmiyorum.nedenide, bu sekilde kurulum yapan arkadaslarimizin %50 sinin X11 hatasiyla karsi karsiya kalmasi.Ekran kartinizi linux dagitiminiz tanimadiysa yada tanitmadiysaniz google earth kullanabileceginizi sanmiyorum, etc/../xorg.conf dosyanizi configure ettirmeli yada etmelisiniz.
* Kolaylikta ve Islevsellikte xandrosu 5`e katliycak birkac dagitim onerebilirim size, `Ubuntu, Mandriva, Pardus`