lütfen yardım edermisiniz

kübra094
30-10-2010, 17:54   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

arkadaslar ben  bu yıl vb.neT qöruyorum ve gercektende cok acemıyım bir sorum olucak ki yanıtlarsanız sevirim.
sorum:
boylamları verilen 2 kentten biriinde  zaman belliyken diğerindeki zamanı bulan vb.nET programı ?
 simdiden teskkurler !!

turbocat
31-10-2010, 12:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
269 mesaj

forumda ALLAH rızası için kübra094 de yardım edecek yazılımcı yokmu?
ben gw basicte yazmayı denedim ama uzun zaman oldu programcılıkla uğraşmayalı.eskiden assemblerla uğraşırdım.
önce böyle başladım gw basicde;
10 rem boylamlar arası yerel zaman hesaplama programı
20  print " lütfen ilk boylamdaki saati dakika cinsinden giriniz"
30 input  a
60    ( bundan sonrası nı mantıki olarak yazayım programcılığı unutmuşum.(bu satırdaki mantık şayet birinci boylam doğu boylamıysa  ikincisi daha ileri doğu boylamıysa   b-a olacak.sonra çıkan değer 4 dakika ile çarpılacak.(2 boylam arası 4 dakika zaman farkı var.).4 dakika ile çarpıldıktan sonra ilk boylamın dakikasına çıkan dakika  eklenecek.böylelikle  aynı boylam arasında daha doğudaki boylamın saatini bulmuş olduk.
doğu boylamı verilip daha aşağı doğu boylam dereceyi varsa bu sefer (iki boylam arası fark* 4) hesaplanıp ilerdeki doğu boylamın zamanından bu  sonuç çıkarılacak.
          yukardaki 2 durum  batı boylamları arasındada geçerli.aslında programı yazarken bu 2 durum için 2 defa bu durumu yazmak yerine tek taşla 2 kuş vurmak daha mantıklı.çünkü hem batı hem doğu boylamlarının kendi arasındaki hesaplama mantığı aynı.
         verilen batı diğeri doğu boylamı olursa bu sefer doğu+batı dereceleri toplanıp  4 dakika ile çarpılıp sonra ilk derece batıysa sonraki doğuysa batının zamanına çarpılan değer eklenir.ilki doğu  sonraki batıysa aynı çarpılan değer  doğundakinden çıkarılır.
şimdi yapabilecekmiyiz bakalım.

60 print "2 boylamıda  giriniz"
70 input c,d
80 print "şayet boylamların ilki batı  ikincisi ileri batı yada  ilki doğu ikincisi ileri doğu ise"
90 print  ((d-c)*4)+a
100 print "şayet boylamların ilki batı diğeri batı geri yada doğu-doğu geri ise"
110 print a-((c-d)*4)
111 print "ilki doğu istenen batıysa"
112 print  (a-((c+d)*4))
113 print  "ilki batı istenen doğu boylamı ise "
114 print ((c+d)*4)+a
yanlız bu program hatalı gözüküyor mutlaka arada  koşullu dallanma (if ) gibi komutlar kullanmak gerekiyor.programdaki sorun zaman olayını bilgisayara doğru ifade etmekten geçiyor. 24 saatlik dilim varya
işte o sorun  algoritmayı yazarken dikkat etmek gerek.
                         bu programda matematiksel hatalar mevcuttur. aklımdan hesaplamak bile bundan 100 bin kat daha kolay yahu.iş pogramcılığa  dökülünce chip duayenlerinden vasat olduğumuz ortaya çıkmakta.

çıkan sonuçu saate çevirmeyi unutmayın.aslında if  else and or not gibi komutlarla daha basite indirgenebilir.(koşul komutları)
          visial basictede aynı komutların geçerli olması lazım.ama kurallar farklı olabilir.
yanlışım varsa düzeltin.programdaki hataları düzeltip gerekli eklemeleri bir bilen yapıp visual basice  uyarlanırsa program sevinirim.
aslında biraz uğraşılırsa print input if  else komutları kullanılark program yazılabilir.

alien_fx
31-10-2010, 13:31   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,671 mesaj

konuyu yanlış yere açmış arkadaşımız.

Forever79
31-10-2010, 14:04   |  #4  
Forever79 avatarı
Üye
89 mesaj
Alıntı: alien_fx  
konuyu yanlış yere açmış arkadaşımız.

bundan dolayı yardım eden olmayabilir :)