lütfen yardım edin ekran kartıyla sorunum var

brkblmz
26-01-2010, 23:08   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

merhabalar..geçen hafta amerikadan bir laptop aldım.. işlemcimintel core i3 m330.. 4gb ddr3 ram.. 1696 mb paylaşımlı ekran kartıvar.ekran kartı ise intel media accelerator hd..   ekran özelliklerininresmini yüklemek istedim ama beceremedim yazmak istedim: ..

alet toshiba model:A505-S6005
birde ürün 64 bit windows 7..

Chip type:Intel(R) graphics media accelerator HD (core i3)
DAC Type: Internal
Adaptor String:Intel(R) graphics media accelerator HD
Bios information: Intel Video BIOS

Total available graphics memory: 1696 mb
Dedicated video memory: 64 mb
System Video Memory: 0 mb
shared system memory: 1632 mb

benpaylaşılan video belleğini 64 mb. tan yüksek yapmak istiyorum çünküböyle oyun oynamak imkansız gibi..yükseltme mümkünmüdür..biosayarlarından olabilr mi? şayet bios tan ayarlanabiliyorsa benimmakinamın bios ayarlarıda oldukça kısıtlanmış hiçbir şey yapılmıyordeğiştirilemiyor..yardımcı olursanız çok teşekkür ederim..

Son Düzenleme: brkblmz ~ 27 Ocak 2010 01:40
zxsel
26-01-2010, 23:22   |  #2  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
903 mesaj

ekran ozellıklerını  everst ultımate edıtıon adlı turkce programı yukletum donanım bılgısı nı gorursun pcıle ayrıca bunu cpu z program ııledemodelı gorurusun ancak yukle bunları  ogren  donanım bılgısının ıburayayazın daha yardımcı olur arkadaslar dıye dusunuyorum

SAİNT
26-01-2010, 23:32   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bu ayar biostan yapılıyor çok uzun zaman önce yapıyordum daha sonra masa üstüne geçtim bir türlü hatırlayamadım.
tabiki bunu biosunda desteklemesi gerekli. advanced Chipset features sekmesinde olabilir yanlış hatırlamıyorsam

brkblmz
26-01-2010, 23:41   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

bios da öyle bir sekme yok hocam..bios çok kısıtlı yani sadece laptopun üzerindeki led ışıklar saat tarih şifreler ve dvd sürücüler falan var onun dışında bir şey kullanmama izin vermiyor..

nonpasaran
27-01-2010, 01:08   |  #5  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

arkadaşım zaten senin oyun oynaman imkansız eğer oyun oynamak istiyor idiysen harici ekran kartı olan bir model alacaktın sen bu ekran kartına gb larcada bellek atasan nafile

brkblmz
27-01-2010, 01:34   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj

video card belleği 128 ve üstü olduğu anda oyun oynayacağıma eminim çünkü oyun ayarlar kısımına işlemci ce ram good ekran kartı ok gösteriyor sadece vram yani video belleği en az 128 olmalı diyor..ben oyun oynayıpta zaten pes falan oynarım en iyi yoksa başka oyunlardan anlamam zamınmda yok zaten malum adliyeler çok yoğun..sadece yapılıp yapılamayacağını ben öğrenmek istiyorum ekstra tavsiyeleriniz ve fikirleriniz için şimdiden sağolun.. gerçek manada yardımcı olacak arkadaşlara ihtiyacım var benim..

Recep Baltaş
27-01-2010, 14:25   |  #7  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Windows 7, bellek ayarını kendi otomatik yapar. Fakat nonparsan'ın dediği gibi o ekran kartına ne verseniz boş.....berbat bir kart o...9300M GS'ten bile yavaş...

brkblmz
29-01-2010, 02:46   |  #8  
OP Taze Üye
4 mesaj

merhabalar sayın recep bey..ekran kartımın kötü olduğunu söylemişsiniz ve sorduğum oılayın windows 7 de otamatik olduğunu belirtmişsiniz..ekran kartımın kötü olduğunu biliyorum ancak ben zaten günlük bir oyuncuyum öyle abartılı oyunlardanda anlamam =) yalnız tahmin ediyorumki daha geçen hafta aldığım bilgisayarım en azından counter ı falan kaldırmalı ancak onu bile kaldırmadı vram 128 uyarısı verdi oda=) benim merak ettiğim belirttiğim sorunumun windows xp 32 bit yüklersem düzelip düzelmeyeceğidir..eğer düzelme olasılığı varsa windows 7 64 biti silmeden birde 32bitlik xp yükleyeceğim..yani bu şekilde bu video belleğini en azından 128 veya 256 falan yapabilirmiyim ya da counter falan oynayabilirmiyim =)) şimdiden teşekkür ediyor yardımlarınızı bekliyorum...kolay gelsin..

Recep Baltaş
29-01-2010, 09:28   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Önce ekran kartınızın en son sürücüsünü yükleyin Intel'in sitesinden. Sonra bir daha deneyin, ama bu defa orjinal oyunlar...Steam üzerinden satın alabilirsiniz...