macbook harddisk problemi

ckupeli
30-01-2011, 22:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Selamlar :)

Şu ünlü açılmayıp folder resmi içinde soru işareti gösteren hata başıma gelmişti, bende boot disc'i taktım,

sistemi yüklüceği yeri sorarken, kaç saat beklediysem bekliyeyim, hard diski görmüyor...

galiba hard disk ayvayı yemiş. Sizce başka bir çözüm varmı ?

Birde, hard disk'i aldım diyelim, ben monte edebilirmiyim, kolaymıdır. Hangi diskler uyumlu ?

Bersan
31-01-2011, 01:23   |  #2  
Bersan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
515 mesaj

Hard disk sizlere ömür... yenisini takmak içinde youtube dan yardım alabilirsin ;)

PC.Kopat
31-01-2011, 13:07   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
750 mesaj

Boot diskini taktıktan ve önyükleme bittikten sonra yukarıdaki menülerden Disk Utility ile tüm HDD'ye format atın. Bayağı bidir Mac'e format atmıyorum ama Repair Disc diye bir seçenek de vardı galiba onu da deneyin.(eski yedeği geri yükleme sistemi de olabilir hatırlamıyorum. HDD bakımı da olabilir.) Ama eğer HDD'de bad sector oluşmuşsa (ki eğer ilk söylediğim şe yaramazsa bu ihtimal yüksek.) o zaman HDD'yi formatladıktan sonra 10 bölüme ayırın. İkinci bölüme sistemi kurun. Diğer diskleri kullanmayın. Eğer hatalar gelmeye başlarsa o zaman üçüncü bölüme sistemi kurun. Böyle hatasız olana kadar devam edin. Hata veren bölümleri kullanmayın. O bölümler bad sector'leri içeriyordur. Tabi yeni bir HDD sorunu kökten çözer :)

Son Düzenleme: PC.Kopat ~ 31 Ocak 2011 13:09