magma 9.5 kurmalımıyım..

kopuKÇocuk
09-07-2009, 00:28   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
970 mesaj

arkadşlar sizce magma 9.5 kurmalımıyım daha önce hiç linux kullanmadım nasıl kurulur nasıl kullanılır bilmiyorum ancak denemkten bişey kaybetmeyiz diye düşünüyorum.
birileri bana nasıl kurulacağını anlata bilirmi mben xp yi silip magma 9.5 kurucam
bende şuanda magma 9.5'şin iso dosyası var bunu dvd ye çekip yükleyebilirmiyim
acil yardım arkadşlar bu arada sizce magma 9.5'şi kurayımmı yada başka bi linux mu kuriyim.

doodLex
09-07-2009, 00:40   |  #2  
doodLex avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
344 mesaj

Pardus'kur 9 Gün bekle yenisini kur. Magma'dan daha kaliteli. Kurulumu XP gibi zaten herşey TR.

panda34
09-07-2009, 00:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

kurma kötüdür, başka bi linux kullan. Ubuntu 8.10 kullan

doodLex
09-07-2009, 00:50   |  #4  
doodLex avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj
Alıntı: mengu88  
kurma kötüdür, başka bi linux kullan. Ubuntu 8.10
Kötü olan bir tarafını söylermisin ? Ubunthu Pardus incelemede Pardus her zaman önde oluyor.

Ama bence hiç Linux kurma Windows Devam et.

panda34
09-07-2009, 00:56   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
Alıntı: doodLex  
Kötü olan bir tarafını söylermisin ? Ubunthu Pardus incelemede Pardus her zaman önde oluyor.

Ama bence hiç Linux kurma Windows Devam et.

ben birinci mesaja cevap vermiştim, pardus kötü demedim.

doodLex
09-07-2009, 00:58   |  #6  
doodLex avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj

O zaman yanlış anlamışım. (: Ama yinede Pardus Ubunthu'danda iyi yani.

kedij
09-07-2009, 01:49   |  #7  
Yıllanmış Üye
142 mesaj

Pardus Ubuntudan iyi değil.

özellikle paket çokluğu ve güncelliği konusunda Ubuntu ile baş ölçüşemez.

Ama genede son kullanıcı için pardus da uygun olabilir. Çünkü zemberek ve kodekleri dahil geliyor. Bunu yasal kısıtlamalardan ötürü çok az Linux dağıtımı yapar.

ubuntuda ise ihtiyacına göre codecleri indiyorsun veya paket yöneticisinden hallediyorsun. Ubuntu kökenli bir dağıtım olan Mint'te de pardus gibi tüm codecler kurulu geliyor. hatta ubuntu studio ile çok daha fazla codec bulunuyor.

zaten linux'un güzelliği alternatiflerinin olması değil mi?

Son Düzenleme: kedij ~ 09 Temmuz 2009 02:00
kopuKÇocuk
09-07-2009, 07:33   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
970 mesaj

o zaman ben en iyisi ubuntu kuruyim.linux ların bazılarının ücretsiz olduğunu duymuştum ubunthu da öylemi eğer öyleyse nerden indircem.

bu arada cevaplar için saolun arkadaşlar

kopuKÇocuk
09-07-2009, 08:11   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
970 mesaj

ubuntuyu şuanda sitesinden indiriyorum acaba bu deneme sürüm felanmıdır yoksa değilmidir.

panda34
09-07-2009, 10:17   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
Alıntı: kopuKÇocuk  
ubuntuyu şuanda sitesinden indiriyorum acaba bu deneme sürüm felanmıdır yoksa değilmidir.
Tamamen sınırsız, Ürün anahtarı, key gibi şeylerde istemiyor.

Mustafa Can
09-07-2009, 15:53   |  #11  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

kubuntuyu da dene

4murat
09-07-2009, 19:13   |  #12  
4murat avatarı
Yıllanmış Üye
197 mesaj

arkadaşlar bu ubuntu driver ları nereden bulunuyor?

OğuzxPc
09-07-2009, 20:39   |  #13  
Yıllanmış Üye
661 mesaj

ya boşver gitsin kurucuysan bir farklılık uyumluluk istiyorsan MacOsu kur

kopuKÇocuk
09-07-2009, 21:06   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
970 mesaj

mac sou arkadaşım denemişti ama sevmemiştim ben

centipede
09-07-2009, 23:56   |  #15  
centipede avatarı
Yıllanmış Üye
344 mesaj

dur bende bir şeyler yazayım..
1- linux deneyimin hiç varmı
2- linux'a ait dosya yapısını falan biliyormusun.
yok hiç bir şey bilmiyorum diyorsan..
ozaman muhakkak kullanıcı desteği ve forum sitesi falan bol olan bir linux ile başlamanı tavsiye ederim.
linux son derece basittir.. dersem inan ve inanma..
çok basittir.. bir şeyler öğrenebilmişşen.
yok zordur.. duvara toslamaktan berbattır.
bence ilk önce pardus kur derim.
en azından hiç bir şey bilmiyorsan bile muhitinde bu işi denemiş birilerini muhakkak bulabilirsin.
yada elini uzatsan forum sitesinden sana elini uzatacak bir arkadaş bulabilirsin.
daha sonra zaten seni hiç kimse tutamıyacak ve kaşıntı tutmuşçasına linux sürümlerini denemeye ve kendine bir yön çizmeye başlıyacaksın.
pardus 2009 -  opensuse (bence 10,3 sürümünü dene en azından kde3 var onda ve daha kolay)
kubuntu-ubuntu  olabileceklerden 
yinede son karar tabiki senin kardeşim.

kopuKÇocuk
10-07-2009, 00:16   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
970 mesaj

öncelikle beni düşünüp bu kadar uzun yazdığın için saol :D. yha aslında ben bu linux ahiç bulaşmıcaktım ama chip'in bu ayki dvd sinde magma 9.5 vardı merak ettim size sordum kuruyummu diye genelde herkez kurma dedi ubuntu kur dedi onuda indirdim fakat daha henüz kurmadım onuda sonra abim getirince laptopa kurcambakalım pardusu da daha önce kullannları gördüm ancak önemsememiştim eğe gercektende pardus linuxdan önce yararlı olcaksa onuda deneyebilirim

Mustafa Can
10-07-2009, 00:49   |  #17  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

not: program açarken displayı seç konsol diye yazıyorsa run in console yi seç tex editoru seçme

yani her açacağın programı nasıl açayım diye sorıyor =)

kopuKÇocuk
10-07-2009, 00:54   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
970 mesaj

saol =)

myduroc
10-07-2009, 10:15   |  #19  
Yıllanmış Üye
150 mesaj

En kolay desteği ve kullanımı pardusta bulabilirsin şahsen pardusla başladım parduslada biter :)

VOY
10-07-2009, 14:31   |  #20  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

Arkadaşım sana önerim her hangi bir linux dağıtımının öncelikle live olanını kullan. Live CD'den kuruluma gerek olmadığı için Windows XP ni kullanmaya davam edersin. İlk başta her hangi bir linux dahıtımının live dağıtımını kullan sonradan beğenirsen biligisayarına kurarsın. Eğer linux kuracaksan sana önerim eski Mandrake şimdiki Mandriva' yı kurmanı öneririm. Ubuntu ve Pardus 'de gayet iyidir. Pardus'un + özelliklerinden biride Türk yapımı olması (Türk yapımı ama sonuçta tüm linux dağıtımı yapanlar 
Linus Torvalds'ın yaptığı çakirdek üzerinde linux dağıtımlarını yapıyor) ve bir sorun çıktığında Türkiye destek sitelerinden birinden kolaylıkla sorunun çözebilirsin. Ubuntu'nunda Türkiyede geniş bir kullanıcı kitlesi var. Türkiye'deki Ubuntu destek forumlarındanda bir sorunun olduğunda yardım alabirsin. İstersen bi Pardus Live sürümünü dene. Normal olarak iso imaj dosyasını yine CD'ye yazdırıyorsun. Daha sonra bilgisayarını o CD ile başlatıyorsun ve CD üzerinden bir kurulum yapmadan işletim sistemini kullanabiliyorsun. Yanlız işletim sistemi üzerinde yaptığın değişiklikler bilgisayarını kapattıktan sonra gidecektir.

Download Link :
http://www.pardus.org.tr/indir.html
Buradan Çalışan CD 'deki sunuculardan birtanesinden indirebilirsin.Kolay Gelsin...

Son Düzenleme: VOY ~ 10 Temmuz 2009 14:38
harun.arslan
16-07-2009, 21:59   |  #21  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşım belki ben bu cevabı verdiğimde çoktan ubuntuyu kurmuş olabilirsin... ama ben ubuntu, pardus ve diğer linux sürümlerini meraktan kurmuş ve denemişliğim var... Benim önerim veya tecrübelerim şunlar...
1- Ubuntu kurulması kullanılması kolay ve bol paketi- programı aynı zamanda güncellemesi devamlı yok yok bir işletim sistemi..
2- pardus ubuntu kadar paketi yok ama kullanışlığı ubuntuyu zorlayan yerli linux sürümü...
3- windowsu kaldırıp kurmayı tavsiye etmiyorum.. yani ubuntu/pardus ve windows problemsiz beraber kullanılabilir. Halen piyasada birçok program ve resmi internet siteleri (milli eğitim mebsis-ilsis gibi) windows bazlı hazırlıyorlar .. linuxun kullandığı firefox la bazı işlemler eksik kalıyor.. Gerçi bunların çareleri wine veya virtual box gibi programlarla hallledilmiş..
burda önce windows sonra ubuntu veya pardus yükleyebilirsin...
4 benim önerim 3 işletim sistemi kullanmak ... önce windows yükle sonra ubuntunun bir versiyonu olan ubuntudan bence daha zarif ve daha fazla multimedya kolaylığı olan sürümü olan linux mint gloria 7 yükle derim sonra pardus ister 2008 ister 2009 sürümünü yüklersin..
en son yüklenen pardus hepsinin listesini grub denen bir açılış yöneticisine ekler ve bilgisayar başlangıcında gösterir sen sadece tercihini yaparsın..