masaüzeri simge yok, başlat çubuğu yok

nezihdarcin
08-08-2008, 05:52   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Şu an ki problemim:
Masaüzerinde hiç bir tane simgem yok, başlat çubuğum da yok.
Faremin sol tıklaması da masaüzerinde çalışmıyor.
Aynı sorun güvenli kip içinde geçerli...

işin aslı şöyle....
Kaspersky ''explorer.exe'' isimli dosyanın bir virüs gibi davrandığını ve tehlikeli olduğunu uyarıp duruyordu.. Eğer görmezden gelirsem tekrarlıyordu. Bende explorer.exe isimli dosyayı sonlandırmayı deniyordum o zamanda kilitlenip takılıyordu... Tek çare reset oluyordu.. Kaşla göz arasında bu c://windows/system32/explorer.exe 'ye kaspersky engelleme getirdi...

Bilgisayarımda temizlik yapıyorken kaspersky online virüs taramasında gördüğüm virüsleri silmek istedim. Fakat bu virüsler gözükmüyordu. Gizli dosya olarak sistemdeymişler meğerse. Klasör seçeneklerinden '' Gizli dosyaları göster '' dedim fakat yine otomatik olarak bilgisayar '' gizli dosyaları gösterme '' seçeneğini işaretliyordu. Daha önceden bir abimizin gönderdiği regedit eklentisi ile geçici süreliğine gizli dosyaları görünür yaptım. Sildim. Ama yine akabinde gizli dosyalar görünmez oldu...

C: de abuk subuk isimli gibi gözüken dosyalarıda silmek istedim. kendi kendime.. meğerse sildiklerimden bir tanesi '' ntldr '' isminde bişeymiş ve bilgisayarın açılmasında ilk gerekecek dosyalardanmış.
Doğal olarak bilgisayarı kapattım. Yeniden açmaya çalıştığımda ise malesef karşıma 2 - 3 saniye içinde gelen ilk şey bu dosyanın eksikliği idi. ve öylece takılıyordu. Sonra Xp prfossyonel CD yi takarak biraz onarmak istedim fakat hatalar verdi.. Bunun üzerine eskisinin üzerine onararak yeniden kur işlemi gerçekleştirdim. Eksik olan '' ntldr ' dosyasınıda yükledi. Sonra yeniden açılırken CHKDSK yapmaya çalıştı ve yaklaşık 2 - 3 saat sürdü.

Şu anda CTRL + ALT + DEL yaparak görev yöneticisinden yeni görev dedim ve yeni göreve de google.com yazdım. Şu anda masaüzerim boş ve çubuğum yok olmasına rağmen firefox'tan internete girebiliyorum.

Görev yöneticisinden gözat diyerek tüm önemli dosyalarımı E: ismiyle geçen hardiskimin diğer yarısına keserek aldım... Fakat E: de önceden yüklü olan 8 GB fotoğraf arşivimide taşınabilir F: hardiskime göndermek istiyorum. Ama Fotoğraflarımın klasörünü boş görüyorum ve okunamaz olarak nitelendiriyor, açmıyor?
Oysa videolarımı kolaylıkla  C: taşınamaz hafızadan keserek, F: taşınabilire yapıştır yapabiliyorum.

Eğer E: 'in özelliklerine bakarsam 135 GB gözüküyor... Ama içindeki klasörlerin boyutlarını tek tek toplarsam 10 GB bile etmiyor.

Görev yöneticisinden eğer bir program vs şeyler açmaya çalışırsam bir güç tarafından otomatikman kapatılıyor.
Sistem geri yüklemeyi çalıştıra ''C:\WINDOWS\pchealth\helpctr\binaries\msconfig.exe'' komutunu yazarak denedim... Bu aradan sistem geri yükleme butonuna tıklarsam eğer yine bilgisayardan bir güç otomatik kapatıyor. Bu yüzden Geri yükleme sayfası açılmıyor bile ...

1) Eğer format attarsam C: sürücümün dışında hafızamnın herhangibir yerinde kayıp olur mu? ( mesela E: deki fotoğraflarım ve müziklerim)

2) Eğer E: deki fotoğraf ve müziklerim silinmiş ise geri getirebilir miyim?

3) Görev yöneticisi üzerinden neden bazı Klasörlerimi boş görüyor ki?

4) Masaüzerim neden boş? neden başlat çubuğum yok? Sol tıklama niçin yok?

5) Kısaca ben bu bilgisayarımı en hasarsız nasıl kurtarabilirim...

Yardımlarınıza ihtiyacım var.. Eğer vakit ayırabilirde yardımcı olursanız sizlere minnettarım... Şimdiden vakit ayırarak okuduğunuz için bile çok teşekkür... Hepinize hayılırlı işler ve kolaylıklar diliyorum.
NEZiH

cerrah
08-08-2008, 09:35   |  #2  
Yeni Üye
46 mesaj

eğer sadece c: sürücünu silersen e: üzerindeki verılerını tekrar kullanabılırsın yalnıs dedıgın problemın cozumu pek ıc acıcı cegıl guvenlı kıpte bıle acılmıyosa vırus sarmıs heryerı zaten gızlı dosyaları goster gosterme
olayı da virüsten kaynaklanıyor arkadasım c: yi sil ve format at sonrasında ise ilk işin kaspersky kurmak olsun kesınlıkle öbür disklere girme eğer girersen yine virüsü aktif hala getırmıs olursun ve yayılmasına katkı sağlarsın int baglantını sagla kaspersky programını kur butun guncellemelerı bıttıkten sonra tum sıstemı taratırsın dursana link verıyım kasperskyın tr versıyonunu

hadi sana kolay gelsın

cerrah
08-08-2008, 09:43   |  #3  
Yeni Üye
46 mesaj

baska bır bılgısayara hdd yi bagla yedeklerını sağlama aldıktan sonra bu ıslemı yap veya baska pc uzerınde vırus taratması yapabılırsın dostum

viking20
08-08-2008, 17:57   |  #4  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Öncelikle NotePad'i aç ve şunları kopyala aynen:
Kod:
[Shell]
Command=2
IconFile=explorer.exe,3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop
Ondan sonra kaydet dosyaadınada xxxx.scf dersen ve masaüstüne kaydedersen orda aynı simgesiyle birlikde görürsün zaten.

nezihdarcin
08-08-2008, 18:11   |  #5  
OP Üye
63 mesaj

Cerrah Hocam
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim....(:
Şu bilgileri kurtarır kurtarmaz format atarsam
dediğiniz herşeyi bir bir yapacağım inşallah...
Şu anda rapidshare dahil nereden olursa olsun dowzload yapmaya çalıştığım gibi firefox sonlandırılıyor...
Nedendir acaba?

viking hocam
Ellerinize sağlık efendim..Sağolun.. (:
dediğiniz kodu calıştıra notepad yazarak notdefterine yapıştırdım. Fakat farklı kaydet dediğim gibi bilgisayarda bir güç tarafından notdefteri otomatik hemen kapatılıyor.
Böylelikle istediğim yere kayıt işlemi gerçekleştirelimiyor.
Şimdi ne yapmam gerekli....

viking20
08-08-2008, 18:23   |  #6  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

-----
not defteri gibi metin düzenliyicisi(NOTPAD) kullanarak aşağıdakı satırları içeren bir dosya oluşturun:
[Shell]
Command=2
IconFile=explorer.exe,2
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop
bu dosyayı "Show Desktop.scf" Adıyla Windows sistem klasörüne kaydedinBilgisayarım simgesine tıklayarak "Show Desktop.scf" dosyasına sağ tıklayarak kısayol oluştur komutunu verin win XP için windows\system32\config\systemprofile\application data\microsoft\internet explorer\quick launch yolunu izleyin kısayolu Masaüstü olarak yeninden adlandırın
C:\Documents and Settings\**KULLANICIADI**\Application Data\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch
buradaki " masaüstünü göster" simgesini kopyalayın ve masaüstüne yapıştırın(görev çubuğuna)..
edit:önceden bilgisayarim-araclar-klasor secenekleri-gorunum-orada gizli klasorleri gosteri isaretle tamam de.
-----
(diğeri)
Şayet bilgisayarınızda xp yüklü ise alt görev çubuğu üzerinde sağ tıklayın
Burada Araç çubukları sekmesine gelin yana açılan bölümde
HIZLI BAŞLAT seçeneğinin yanına tıklayarak çentik koyun.Probleminiz çözülmüş olacaktır.

Son Düzenleme: viking20 ~ 08 Ağustos 2008 18:50
m.fırat
08-08-2008, 19:35   |  #7  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

Temiz bir format en iyisi

minnoş_97
08-08-2008, 19:53   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

mm sistem geri yükleme falanda  yapamıyor muş mm.acaba sistemine rootkit bulaştığından olamaz mı?Çözüm;
Triniyt rescue kiti isoya yazdır(İnternete bağlanamadığından başka bir bilgisayardan indirip oradan nero ile İSO'ya yazacaksın) daha sonra iso dosyasını sistemi boot ederek başlatın.komut satırına virusscan- a avg yazın.would youlike to forcemount the device?Sorusu çıktığında saldırılmış diskleri belirtmek için y tuşuna basın.tarama sonunda bulunan dosyaların silinmesine izin verin.daha sonra sistemi reboot ile başlatın.ama tam olarak işiniz bitmedi.bir rootkit tarayıcısı(Gmer gibi) İLE taratın.bulduklarınızı silin

Son Düzenleme: minnoş_97 ~ 08 Ağustos 2008 19:56
Kapalı Hesap (70196)
08-08-2008, 23:25   |  #9  
Kapalı Hesap
45 mesaj

sistemini  güvenli kipte çalıştır komut istemiyle güvenli mod de.sonra şu kodlaeı yaz %systemroot%\system32\restore\rstrui.exe yaz yap sistem geri yükleme açılır halledersin ok.

nezihdarcin
09-08-2008, 05:16   |  #10  
OP Üye
63 mesaj

Viking20 hocam dediklerinizi yaptım... ancak masaüzerinde tıklama yapamadığım için görev yöneticisinin üzerinden görev ekle denilen yerden gözat diyerek karşıma çıkan menüden yaptım.. böylelikle gözat menüsünün içerisinde masaüzerini göster sembolü oluştu ancak çalıştır komutu bunu açamadığı için yine masaüzeri bomboş gözüküyor.

minnoş_97 abim ((: kardeşim...
Aklıma takılan bir kaç soruyu daha paylaşayım sizinle...
Trinity rescue kit bir linux sürümü değil mi?
Fakat bu linux sürümünü isoya yazdırmak ne demek?
Tam manası ile iso olayını bilmiyorum ((:
Ayrıca sistemi reboot ile başlatmak nasıl oluyor?
msconfig üzerinden mi yoksa?

Birde bir şeyler indirmek istediğim zaman ise download ara yüzü açılacağı zaman tüm firefox sonlandırılıyor...
Böylelikle hiç birşey indiremiyorum...
ama görev yöneticisi üzerinden internete girebiliyorum..

Görev yöneticisi, görev ekle menüsünden explorer. exe şeklinde yeni bir görev göndermeyi deniyorum ancak böyle ''bir komut veya işlem yok '' şeklinde uyarısı ile karşılaşıyorum..

Okanbayraci Hocam çook sağolun...
Sayenizde sistem geri yükleme menüsüne ulaşabildim...
Ben daha önceden bir kaç kez sistem geri yükleme tarihi belirlemiştim..
Fakat sistem geri yükleme menüsünde '' herhangi bir belirlenmiş tarihiniz yok '' şeklinde uyarı alıyorum..
Bu denemem de sonuçsuz kaldı ((:

Görev yöneticisi üzerinden yeni görev eklemek için gözat yaptığım zaman eğer '' bilgisayarım'' seçeneğini seçersem beni hemen herşeyden atıyor...
Ayrıca yeni görev yerine geldiğimde de MS DOS Komut Sistemi hariç yazılımsal programları çalıştırmıyor.. Mesela antivirüs yazılımı çalıştırmaya kalktığım gibi görev yöneticisinde hemen sonlandırılıyor. yada program ekle kaldıra geldiğim zaman program ekle - kaldır listesi de boş gözüküyor.. Herhangibir CD den birşey kuramıyorum bu yüzden...

Format atmayı denedim... Ama bir türlü ntfs modu gibi, harddisk boyutları gibi menüler gelmeden bildiğimiz kurulum arayüzü ile sistemin üzerine 2 kez XP kurdum.... ama hiçbir netice yok...

Benim korkum CHKDSK denen olayı 3 saat boyunca 2 kez yaptı.. Acaba bu yüzden E: deki fotoğraflarım klasörü içindekiler zarar görmüş müdür? E: nin boyutu olması gereken GB ta sahip ama içine girilmiyor, eğer girilirsede klasörlerim boş gözüküyor... ve hasar olmuş olabileceğinden bahsediyor..

Yaptığınız açıklamalar ile bir nebze olsun içim ferahladı... inşallah dediğiniz gibi olur... Kurtarılabilir inşallah ((:
Böyle değerli ve faydalı bilgileri üşenmeden yazdığınız için hepinize minnettarım... Çok teşekkür ederim..
Elleriniz dert görmesin...

cerrah
09-08-2008, 09:34   |  #11  
Yeni Üye
46 mesaj

kurtarılı nezıh kardes merak etme sen
sana faydalı olabıldıysek ne mutlu bıze...
yenı uyesı heralde oyle gozukuyor konuları okursan sıtedekı deneyımın artar nezıh kardesım virüssüz günlere :)) hoscakal