Mavi Ekran Hatası Hemde Sürekli

Kapalı Hesap (154666)
01-04-2012, 13:22   |  #26  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Konuyu yeniden baştan sona inceledim. Tam ve kesin sonuca ulaşabilmek için bazı şeyleri yapmamız şart.
 Elinde başka bir harddisk varmı kullanmadığın.
eğer var ise..
Eğer başka bir PSU temin edebiliyorsan bunu tak.
Ramlardan işlemciye uzak olanını sök sadece tek bir ram takılı olsun.
Şimdiki sistem ile bu harddiski bağlayabiliyorsan bu harddiski önceden bi formatla. C bölümü max 50 GB olsun. Diğer bölümü formatlama.
Şu an kullanmakta olduğun harddiski sök. ve diğerini tak. Takar takmaz kesinlikle sistemi açma. Sadece bios pilini çıkartıp biosu sıfırla. Sistem diski ile sistemi başlat ve harddiskine işletim sistemini kur.
İşletim sistemi kurulur kurulmaz hiçbir program yükleme. Sürücü bile yükleme. Denetim masası aygıtlardan tüm donanımların görüntüsünü al.
Sadece speccy yi kur.
Speccy ile anakartın ve ramların tüm bilgilerini yeniden al .
Buraya kadar gelebilirsek daha sonraki adımlara geçeceğiz..
NOT: Bilgisayarda bağlı olan tüm fazlalıkları kaldır. Fanlar fazla cd/dvd rom extra kartlar. Başlangıçta kullanmadığın tüm donanımları sisteme bağlama.

mhmt06
01-04-2012, 14:11   |  #27  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

arkadaşlar sizin kadar pc bilgim yok . ama bir deneyimimi yazma gereği duydum.
bir arkadaşım günde iki üç defa mavi ekran olduğunu söyledi ve gözlemlemek bir hafta onun pc sini  kullandım. fanlardan birinin kablosunu oynatınca fan duruyordu. vede harddisk çok sıcaktı. fan kablosunu tamir ettim, ve harddiski hedef alan bir fan taktım. hata uçup gitti.
ama hepsi böyle çözülmez tabiiki. ustalara kulak vermek lazım. ben sadece bir deneyimimi yazmak istedim

Kapalı Hesap (154666)
01-04-2012, 15:46   |  #28  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: mehmet1121  
arkadaşlar sizin kadar pc bilgim yok . ama bir deneyimimi yazma gereği duydum.
bir arkadaşım günde iki üç defa mavi ekran olduğunu söyledi ve gözlemlemek bir hafta onun pc sini  kullandım. fanlardan birinin kablosunu oynatınca fan duruyordu. vede harddisk çok sıcaktı. fan kablosunu tamir ettim, ve harddiski hedef alan bir fan taktım. hata uçup gitti.
ama hepsi böyle çözülmez tabiiki. ustalara kulak vermek lazım. ben sadece bir deneyimimi yazmak
Sonuçta bu tür donanım hataları da mavi ekran hatasına sebebiyet verebilektedir. Aşırı ısınan bir donanım, PSU hataları vb.

ftderbeder
01-04-2012, 18:16   |  #29  
ftderbeder avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
69 mesaj

abi şimdi dediğin gibi elimde başka hdd ile power mevcut ama daha 3 saatir uğraşıyorum hardiskki görmüyor diğer hardisskide tanıtamıyorum :( formatımda gitti bu arada daha acılmıyo :(  dediklerini yaptım biosu sfırladım bütün herşeyi çıkartım powerı değiştirdim (sıfır power aldım) ama 3 saattir uğraşıyorum pciyi açınca böle hddden tak tak ses geliyo görmüyor hddyi diğer hardiskimde şimdi yine aynı oldu :( ondada aynısını veriyor sorunlar hddide olmaz  test etmiştim dah önce :(

Kapalı Hesap (154666)
01-04-2012, 18:24   |  #30  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: ftderbeder  
abi şimdi dediğin gibi elimde başka hdd ile power mevcut ama daha 3 saatir uğraşıyorum hardiskki görmüyor diğer hardisskide tanıtamıyorum :( formatımda gitti bu arada daha acılmıyo :(  dediklerini yaptım biosu sfırladım bütün herşeyi çıkartım powerı değiştirdim (sıfır power aldım) ama 3 saattir uğraşıyorum pciyi açınca böle hddden tak tak ses geliyo görmüyor hddyi diğer hardiskimde şimdi yine aynı oldu :( ondada aynısını veriyor sorunlar hddide olmaz  test etmiştim dah önce :(
Harddiskte değildir. CD/DVD rom ile çakışıyor olabilir. Dediğim gibi tüm fazla donanımları çıkarttın mı.
Kablolar doğru bağlı mı.

ftderbeder
01-04-2012, 20:59   |  #31  
ftderbeder avatarı
Üye
69 mesaj

çıkarttım denedim ama alkası yok abi :( olmuyor :( hdd tak tak ses geliyor her şeyi kontrol ettim kabloloarı vb hersey doğru :(

Son Düzenleme: ftderbeder ~ 01 Nisan 2012 21:00
Kapalı Hesap (154666)
02-04-2012, 01:25   |  #32  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
çıkarttım denedim ama alkası yok abi :( olmuyor :( hdd tak tak ses geliyor her şeyi kontrol ettim kabloloarı vb hersey doğru :(
Bi de dvd yi çıkartıp deneme yap hdd yine takırdıyacak mı.
Biosun durumun görmek lazım.

ftderbeder
02-04-2012, 01:36   |  #33  
ftderbeder avatarı
Üye
69 mesaj

dvdyi çıkardım pcinin açlış tuşuna basınca böle hddiden tak tak ses geliyor sonuç aynı :(

Kapalı Hesap (154666)
02-04-2012, 01:58   |  #34  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
dvdyi çıkardım pcinin açlış tuşuna basınca böle hddiden tak tak ses geliyor sonuç aynı :(
Bu durumda tek olay anakartta bitiyo adamım.
Sanırım bios sorunlu ya da besleme regülatörlerinde sorun olabilir.
Elektronik bilgin var mı.
Ölçüm yapabilirmisin.

Kapalı Hesap (154666)
02-04-2012, 02:36   |  #35  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Şu an aklıma gelen birşey daha var.
Harddiskin sata kablosunu çıkrtıp bi bak yine takırdıyo mu. Takırdıyosa kesin hdd bozuktur. Takırdamıyosa şöyle bir mesaj görmen lazım. NON SYSTEM or DİSK ERROR.
Eğer bu hata mesajını göremiyorsan malesef bios bozuktur.

ftderbeder
02-04-2012, 03:53   |  #36  
ftderbeder avatarı
Üye
69 mesaj

abi bilgisayarcıya gittim yeni power aldım sonra elektirikciye gittim ölçtük sorun yok :) şimdi makineye taktım hdd dde tak tak ses geldi değdiniz gibi şimdi sata kablosunu söktüüm sadece hddiye elektirk verdim takılma sesi gelmedi normal çalışıyor aynen değiniz gibi non system disk error hatasıda geldi sata kablosunu taktım yine taktak :(

Kapalı Hesap (154666)
02-04-2012, 15:04   |  #37  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Şimdi tek çaremiz bios incelemeleri.
Biosun HDD ile ilgili resimlerini koyabilirmisin.

MicrosoftGenci
02-04-2012, 19:49   |  #38  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
304 mesaj

sizin sorununuz anakart üzerindeki güney kuzey köprüsü ile bir sıkıntınız var bunu sağlam yapabilecek kişiler azdır. en sağlıklı yol anakartınızı değiştirmektir.saygılar.

ftderbeder
03-04-2012, 08:48   |  #39  
ftderbeder avatarı
Üye
69 mesaj

Kapalı Hesap (154666)
03-04-2012, 14:43   |  #40  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Görüldüğü üzere sistemin hala over-clock lu durumda. Bu durumu sıfırlamadan hiçbir şekilde biryere varamayız. Eğer bios pilini söküp takma işlemini gerçekleştirdiysen ve hala böyle ise biosunun nasıl sıfırlanabileceği hakkında biraz araştırma yapmalı ve biosunu mutlaka sıfırlamalısın.

ftderbeder
03-04-2012, 17:10   |  #41  
ftderbeder avatarı
Üye
69 mesaj

abi ilk bisouda aynı bişey değişmioyki :) daha önce baştan yüklemiştim ayrıca pille bios sıfırlanmazki :) herşeyi defultlarız sadece ama bios verisoynu değişmez  :)  jumper ile olur oda yada orjinal distekte bunu programı var otomatik isteiğin biosunu yükleyebiliyosun abi yani bios yine aynı eskiside yeniside fark etmiyor bakmıştım dah önce :) buda ilk biosunun videosu http://www.youtube.com/watch?v=cKJI6SWpP3E aynı hiç bi farkı yok sanki makine otomatik overlock :) oda kapatılmıyor abi...ilk biosuda aynı son çıkanda fark yok denedim abi :)

Son Düzenleme: ftderbeder ~ 03 Nisan 2012 17:12
Kapalı Hesap (154666)
03-04-2012, 21:22   |  #42  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
abi ilk bisouda aynı bişey değişmioyki :) daha önce baştan yüklemiştim ayrıca pille bios sıfırlanmazki :) herşeyi defultlarız sadece ama bios verisoynu değişmez  :)  jumper ile olur oda yada orjinal distekte bunu programı var otomatik isteiğin biosunu yükleyebiliyosun abi yani bios yine aynı eskiside yeniside fark etmiyor bakmıştım dah önce :) buda ilk biosunun videosu http://www.youtube.com/watch?v=cKJI6SWpP3E aynı hiç bi farkı yok sanki makine otomatik overlock :) oda kapatılmıyor abi...ilk biosuda aynı son çıkanda fark yok denedim abi :)
Eğer bios pilinin sökülmesi değerleri orijinal değerlere getirmiyorsa manual olarak getirmek lazım. Bu değerler de anakartın kitapçığında yazar.

ccc KINAŞLI ccc
03-04-2012, 21:27   |  #43  
ccc KINAŞLI ccc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,653 mesaj

Evet YAMYAM bey'e her türlü katılıyorum :D

Kapalı Hesap (154666)
03-04-2012, 21:33   |  #44  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Bak orada load optimized default seçeneği vardı. Belki işe yarar.

ccc KINAŞLI ccc
03-04-2012, 21:39   |  #45  
ccc KINAŞLI ccc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,653 mesaj

yok abi bende denedim işe yaramıyor o seçenek bende sistemime bi ara overclock yamıştım (sende biliyon) bu sistem nasıl bir sistemse overclock bile yapılmıyor :D

Ama en sonunda becerdim sonra geri vazgeçtim ama nafilae ne yaptıysam geri alınmadı ayarlar
Herneyse konuya kalabalık etmeyelim hayırlı akşamlar ;)

myro01
03-04-2012, 23:55   |  #46  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
16 mesaj

mavi ekran hataları genellikle hdd veya ram den olur.iyice kontol et.

mburak12345
04-04-2012, 10:08   |  #47  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

şimdi yapman gerekenleri sırayla yazayım. ekran kartı ses kartı ethernet kartı hard disk dvd rw kart okuyucu yani 3. parti donanımları anakarttan çıkart. termal macun ve fan temizliği yap. bios pilini çıkartıp bios u sıfırla. sonra 2 tane ram varsa tekini çıkart. hatta ram yuvaların yağsız kontak temizleyici spreyle temizle. sonra varsa onboard ekrana takıp sistemini aç. bios a gir sıcaklık değerlerine bak. 5dk bios ta açık kalsın pc. sonra hard diski takıp sistemi güvenli modda aç. masaüstünde herşey normal olursa güvenli moddan çıkıp aç. sonra ekran kartını ethernet ses kartı felan ne varsa sıra sıra deneyip aç sonra dosyalarını yedekleyip adam akıllı bir format at. geçmiş olsun.

(bana kalırsa ram problemi yaşıyorsun. eğer öyle ise kesinleşirse, remlari fırında 100c derecede 5-10 dk beklet. soğuyana kadar bekle tak format at %80 ihtimal düzelir.)

Son Düzenleme: mburak12345 ~ 04 Nisan 2012 10:10
Kapalı Hesap (154666)
04-04-2012, 15:20   |  #48  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Bir yanlış anlaşılmayı düzeltelim.
Bios pilinin çıkartılması bios versiyonunu değiştirmez. Upgrade edilen bios programları olduğu gibi kalacaktır. Bios pilinin çıkartılması sistem default yani biosun içerisine sonradan girilen bazı değerleri sıfırlamak içindir. Ancak anlaşıldığı kadarıyla senin biosunda manual olarak girilen değerlerin pili çıkartmakla değişmediği gözlemlenmektedir. Ram, işlemci ve anakart değerlerine baktığımızda ise sistem over-clock yapılmış gibi dengesiz görülmektedir. İşte benim yapmış olduğum öneriler öncelikle bu dengesizliğin ortadan kaldırılması ve sistemin kararlı hale getirilmesi yönündedir. Önce sistemi kararlı hale getirebilirsek daha sonra HDD nin kafa çarpması ve yüklenemesi olayına çözüm arayacağız.
Vermiş olduğun linkteki videoyu inceledim. Ancak benzer bios ile fazla haşırneşir olmadığımdan dolayı direct olarak şunu yap diyemiyorum. Ancak teknik olarak ta bios veya anakartın normal olmadığı da gözlemlenmektedir.
İşte bu yüzden bios un teknik verilerini anakartın kitapçığında bulmalı ve gerekirse yazan önemli değerleri manual olarak sen girmelisin. Biosun tüm içeriğine girerek birlikte bu sorunu halledebiliriz. Ancak bu da sayfalar dolusu resim ve yazım demektir.

ftderbeder
04-04-2012, 15:32   |  #49  
ftderbeder avatarı
Üye
69 mesaj

bu iş burdan olmuyacağa benziyor o zamn :) abi denemediğimiz yol kalmadıki :) 2 seçeneğim var diyorsun abi yanlış anlamadıysam bu sfer :) ya bisotaki overclok olayını çöz :) dene :) hala çalışmıyorsa zaten tek seçenek kalıyor anakart arızalı :) yorum yazan yardımcı olan herkese teşşekkür edeerim :)

Son Düzenleme: ftderbeder ~ 04 Nisan 2012 15:32
Kapalı Hesap (154666)
04-04-2012, 16:02   |  #50  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj
bu iş burdan olmuyacağa benziyor o zamn :) abi denemediğimiz yol kalmadıki :) 2 seçeneğim var diyorsun abi yanlış anlamadıysam bu sfer :) ya bisotaki overclok olayını çöz :) dene :) hala çalışmıyorsa zaten tek seçenek kalıyor anakart arızalı :) yorum yazan yardımcı olan herkese teşşekkür edeerim :)
Ben yine de araştırıyorum. Bu sorunla ilgili arkadaşlarımdan ve google kaynaklarını inceliyorum. Aklıma gelmeyen ya da dikkatimden kaçmış bir uygulama var ise paylaşmaya hazırım.
 Yine de şu öneriyi de yapacağım.
Eğer bios güncellemelerini geri almak yani biosunu fabrika çıkışındaki haline getirmen mümkün ise öncelikle bunu öneriyorum. Çünki bios güncellemeleri versiyon farklılığı bile sistemi kararsız yapabilmektedir.
Sanırım rahatlıkla upgrade yapabildiğine göre fabrika ayarlarına dönebilmek te pek sorun değildir.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (41714) ~ 04 Nisan 2012 16:07