Mavi Ekran Hatası

HPQ-User
13-08-2008, 19:58   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Akinci sormuş:
Bilgisayarim acilirken ve reset attımda sık sık mavi ekran hatası veriyor işletim sistemindne mi diye yeniden kurulum yaptim yine aynı sorun dewam ediyor.ayrıca elektrik gidip geldi zamanlarda da mavi ekran hatası veriyor ekran kartımın üstündeki ufak fanın belli bi süre calismadigini farkettim sonra fanı tamir edip yaptim şuan sorunsuz çalışıyor.sizce bu calışmadıgı sürede ekran kartında belli bi miktar yanma olmus olablir mi sorun bundan kaynaklanıyor olablir mi ayrıca bundan degilse ne gibi sebebler mavi ekran hatasına neden olablir?  tesekkürler .

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
p4 3.0 işlemci geforce fx5200 128 ekran kartı Asus p4p800x anakart

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)

Fatih_ARMAĞAN
13-08-2008, 20:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Ekran kartı fan ıeğer bir süre çalışmadıysa yüksek ısıdan dolayı zarar vermiş olma ihtimali var. ve reset olayınıda yüksek ısıdan dolayı yapabilir.

Fakat bana göre PSu nizde bir sorun olabilir. imkanınız var ise Farklı bir PSu ile bilgisayarı açmayı deneyin.

aksi taktirde donanımlarınızdan birinde sorun olabilir.
Ram,Disk. Vb.

Anakartınızın bios ayarlarından Onboard donanımları(ses,eternet,usb) devre dışı bırakıp tekrar kurulum yapmayı deneyin.

frtnydn
13-08-2008, 20:20   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
158 mesaj

muhtemelen donanımsal bi sorundur özellikle psu ve anakartta sorun olabilir o fanın çalışmadığı zamanlardada ekran kartın büyük zarar görmüş olabilir

Crazy_SakaryaLi
13-08-2008, 20:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
258 mesaj

arkadaşım mavi ekran hataları genelde ram kaynaklıdır...eğer raminin slotlarını temizlersen ve raminin metalik kısımlarını silgiyle silip ordaki oksitlenmelerden arındırırsan bir daha mavi ekran kabusuyla karşılaşmassın.