mavi ekran sorunu

arezzak
05-12-2010, 10:20   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

dell dizüstü bilgisayara format atıp yüklemeye çalışırken mavi ekran çıktı.  ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için windows kapatıldı.ile başlayan uzun bir yazı çıktı.eski yapılandırmayada dönemiyorum.
bios ayarlarından cd yi çalıştırınca yine mavi ekran çıkyor.
Normal çalıştırınca yine çalışmıyor.windows çalışmadı bunun nedeni .....ile başlayan bi yazı çıkıyor.
lütfen yardımcı olurmusunuz.

Teknik bilgiler:
***STOP: 0x0000007B (0xF7C22524,0X0000034,0X00000000,0X00000000)

armada_1905
05-12-2010, 23:55   |  #2  
Yeni Üye
24 mesaj

hdd bad sector büyük ihtimal.

bosluk
06-12-2010, 00:00   |  #3  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Google kullanımı çok önemli. *** ile yazdığınız uyarı mesajını aynen kopyalayıp, Google sonuçlarının üçüncüsünü (zaten 4-5 sonuç var toplamda) açtığınızda, hatayla ilgili Microsoft'un yamasını ve Dell bilgisayarlarda sorunun Sata/Ahci özelliği ile oynayarak nasıl çözülebileceğini görebilirsiniz.

Son Düzenleme: bosluk ~ 06 Aralık 2010 00:04
mcafee23 ayrılmıştır
06-12-2010, 00:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj
Alıntı: armada_1905  
hdd bad sector büyük ihtimal.
edit:
her mavi ekran bad sector yüzünden değildir
yukarıda doğru cevap verildiği için cevap yazmamıştım
xp cd'si sata sürücülerini içermiyorsa bu sorun olur
zaten sonunda da çözülmüş

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 09 Aralık 2010 00:33
arezzak
06-12-2010, 06:41   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

valla hiç bişey anlamadım teknik deyilde daha rahat bi dille anlatırsanız sevinirim.bios ayarlarına falan girip ordan bişey çıkaramazmıyım

arezzak
06-12-2010, 07:38   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj

Aradaşlar çözdüm ve çok rahatladım en azından eski sisteme dönebildim iki gündür uğraşıyorum.nasıl çözdüğüme gelince :Aşağdaki eylemler sorunu çözdü çok basit:
bilgisayarı açarken f2 ye basıp bios ayarlarına giriyoruz.
Drives sürücüler bölümüne giriyoruz.
ordan sata operation bölümüne
RAİD ATA İLE RAİD AHCİ Yİ DEĞİŞTİRİYORUZ
BU KADAR

arezzak
06-12-2010, 07:41   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

VALLA BOSLUK ARKADAŞA TEŞEKKÜRÜ BİR BORÇ BİLİYORUM EMEĞE SAYGIM VAR.
ONUN YÖNLENDİRMESİYLE SORUN ÇÖZÜLDÜ.
TEŞEKKÜRLER.

bosluk
06-12-2010, 21:51   |  #8  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Rica ederim efendim, bir dahakine sorunu hiç buradan sormayın, aynen google'a yazın, inanın çoğu şey zaten defalarca sırf bizde değil yurtdışında da çıktığı için yanıtlar çoktan incelenip, derlenip verilmiş oluyor ;) geçmiş olsun...

metesen
07-12-2010, 09:53   |  #9  
Taze Üye
14 mesaj

Mavi ekran sorunu Blue Death Screen ingilizcesi...

Benim 2004 de aldığım Amerikadan gelmiş Toshiba Satellite bir laptop ım vardı. 2009 yılında mavi ekran sorunu yaşamaya başladım. Belli bir zaman sonra kapandıktan sonra elli bir zaman bekleyerek açılmaya başlamıştı. Çok fazla ısındığını düşünüyordum. Mavi ekran sorununu araştırdım. Genelde ram arızalarında meydana gelen bir sorun. Ram test programları kurdum, Sorun gitmedi sonra harddiskte ölü sektörlerden de meydana gelebileceğini öğrendim, onun üzerinde de çeşitli programlar kurdum. Tabii bu arada İşletim sistemini baştam kurmuştum. Yani ilk yaptığım format atmak olmuştu. Çözüm olmadı. Ramleri dğeiştirdim, çözüm olmadı. Makina kapanıyordu ve ben ancak 5 - 10 dakika sonra makinayı açabiliyordum. Mavi ekran sorunu yaklaşık 1 sene benim bilgisayarımda yaşadığım bir sorundu. Bir yılın sonunda da bilgisayar bir gün kapandı ve bir daha açamadım. Halen yatıyor,...

bosluk
07-12-2010, 11:23   |  #10  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

@metesen, bu özellikle eski seri MSI ve Toshiba'larda görülebilen ve aslında tamamen üretim hatası olduğunu düşündüğüm bir sorun. Kafasına göre açılıyor; bir kere açıldığında çok bir problem yokmuş gibi duruyor ama kapatılınca bir daha açmak için defalarca kez çabalamak gerekiyor (buna benzer bir durum yaşadığınızı tahmin ediyorum).

Çözüm pek yok gibi aslında. Zira sanıyorum anakartları, o zamanın doğal olarak çok ısınan işlemcilerine tahammül edebilecek şekilde yapılmamış. Bir süre sonra işlemci yongası ile ekranı birleştiren kablo alanında, hem statik elektrik birikimi; hem de ısınma/soğuma ikilimine bağlı olarak metal tabaka baskısının yerinden çıkması nedeni problem her açıp kapatmada daha da ilerliyor. Bulabilirseniz tam modelini, yurtdışı sitelerinde bu marka dizüstlerine uyan ve yeni yapım olduklarından bu tuhaf hataları çıkartmayan anakartlar da satılıyor 80 ile 100 dolara arasına. Tabi genişçe incelemek, modelden tam emin olmak, epey sabır ve 6 senelik bir bilgisayara sonu belirsiz yatırımları yapıp yapmamanın enine boyuna hesabını yapmak gerekiyor...