mavi ekran :(:(:(

DonmuşKral
13-10-2010, 14:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
741 mesaj

en az 10 kere format attım farklı dvdlerden , , , yok format attıkdan hemen sonra bile mavi ekran veriyor [sm=bawling.gif][sm=bawling.gif][sm=bawling.gif]

lütfen artık bıktım ya dersler basladı pc de adobe felan kurmam gerek mavi ekrandan bişey yapamıyorum [sm=bawling.gif][sm=bawling.gif]

Mustafa@PC
13-10-2010, 15:06   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/mavi-ekran-reset-donma_t103367.html

İnceleyin.

mcafee23 ayrılmıştır
13-10-2010, 15:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Mustafa@PC'nin bu paylaşımında çok faydalı bilgiler var ama kişi bunu okuduğu zaman içinde bulunulan sorunu çözmeye yönelik nereden başlayacağını bilememektedir.Her anlatılanı denemek yerine ilk verilen ipucudan başlamak daha iyidir.Mesela bu arkadaşın sorununda ram'leri çıkarıp silmenin bir mantığı yoktur.
Bu belge her mavi ekran konusunda ortaya konuyor ama bazen de bu yazdığınız satırları okurken geçecek zaman belki de mavi ekran sorununu gidermeye yeterli olabilir.
Konunuzu okuyan biri nereden başlayacağını bilemeyip bilgisayarın içine girişeceğine
Mavi ekrana nokta atışı yapılabilir.
(İnşallah bana bu konuda kızmazsın ama yazdığın konu sorun çözmeye yönelik değil,bilgisayarınızın sağlılı günlerinde okunacak genel bilgisayar kültürüdür)

Bu yüzden mavi ekran sorusu için konu açan arkadaşlara mavi ekranın resmini koymasını söylüyorum
O mavi ekrandan sonra bilgisayarınızı açtığınızda ekrana gelen olay günlüğündeki hata satırlarını da bize bildirmeniz işe yaramaz.(Onların işe yaraması için size yardım edecek kişinin bilgisayarınızın başında olması gerekir)

Gelelim soruna:
Ekrandaki hata da
"driver_irql_not_less_or_equal" bu hatanın bir driver hatası olduğunu;
"stop:0x000000D1"se ilgili donanım ya da sunucunun yanıt vermeyi kestiğini ve bu yüzden durdurulduğunu belirtiyor
Ekrandaki athr.sys ise atheros wlan (wifi) donanımının bir sürücüsüdür
sorun anlaşıldığı gibi atheros wlan aygıtının yanıyt vermeyi kesmesinden yani driverdan kaynaklanıyor.
Güncel sürücüsünü üretici sitesinden indirin donanımı eski sürücüyle beraber kaldırın.Aygıt yöneticisinde Donanım değişiklilerini tara deyip donanımı yeni sürücüleriyle bilgisayara tanıtın.
Bize de sonucu bildirin.

Buyrun gayet bilinen bir aygıt hatasının ekran çıktıları

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 13 Ekim 2010 15:57
Mustafa@PC
13-10-2010, 15:52   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Haklısın mcafee ama resimleri koyduğunu görmedim arkadaşın, genel bir soru sorduğunu zannedip genel bir cevap olan o konuyu gönderdim ;)

Dediğin adımlar doğru hatta o çözüme gidecek ipuçlarını yakalmak adına aşağıdaki program denenmelidir.

(Kimi zaman o mavi ekran sadece birkaç saniyeliğine beliriyor)

Bu arada gönderdiğim konuya esasında biraz güncelleştirme yapmak gerekir ama zaman bulamıyorum doğru düzgün :)

madmax50
13-10-2010, 16:06   |  #5  
Taze Üye
7 mesaj

formattan sonra sorun devam ediyorsa güncel driverlar denenmeli,ramler kontrol edilmeli

mcafee23 ayrılmıştır
13-10-2010, 16:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

evet arkadaş resimleri link olarak koymayı denemiş onu da tam yapamamış tam belli olmuyor.

Mavi ekran ekranda kalmıyor resmini çekemiyorsanız.
bilgisayar/özellikler/gelişmiş sistem ayarları/gelişmiş sekmesi altında/başlangıç ve kurtarma ayarları/otomatik olarak yeniden başlat tikini kaldırmalısınız
Bunu yapınca bilgisayar mavi ekran verince ekranda bizim komutumuzu bekler.

Aslında bu özellik dafault olarak bu şekilde olmalıdır,benim kullandığım ve servisini yaptığım bilgisayarlar genellikle bu şekilde ayarlıdır (mavi ekranın ne zaman geleceği bilinmez ve ilk hatadan sonra bu ayarı yapıp beklemek günleri alabilir) ama microsoft kullanıcı hatayı görmesin ilk açılışta bize hata raporu göndersin gibi bir uygulama yapmış.
Bu ayarı yapınca da bilgisayar mavi ekrandan sonra ilk açıldığında karşımıza gelen olay günlüğüne işlenmiş hata satırları görüntülenmeyecektir ama olay günlüğünü elle açarak bu hata satırlarını okuyabilirsiniz

Ancak okusanız da buradan yola çıkarak fazla bir yol katedemezsiniz.
Ben hata sonucunda microsoft'a giden hata raporlarında kullanıcıya gösterilmeyen çok daha değişik bilgiler olduğunu ve microsoft'un şikayetleri bu şekilde gidermeye çalıştığını sanıyorum.

Ayrıca konunuza yapacağınız düzenleme ve eklemeleri merakla bekliyorum

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 13 Ekim 2010 16:12
mcafee23 ayrılmıştır
13-10-2010, 16:25   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

Kullanıcılara bir ipucu:

Mavi ekran okurken insanlar genelde orada yazılı 3 paragraflık yazıyı tercüme edip orada yazılanları yapmaya çalışırlar.Ama hata ne hatası olursa olsun orada yazılı olan şeyler birebir aynıdır.O ekranda önemli olan tek şey orada yazılı olan hata kodlarını okumaktır

Bu yazı her mavi ekranda aynıdır

If this is the first time you've seen this stop error screen, restart your
computer. If this screen appears again, follow these steps:

Check to be sure you have adequate disk space. If a driver is identified in
the stop message, disable the driver or check with the manufacturer for
driver updates. Try changing video adapters.

Check with your hardware vendor for any BIOS updates. Disable BIOS memory
options such as caching or shadowing. If you need to use Safe Mode to remove
or disable components, restart your computer, press F8 to select Advanced
Startup options, and then select Safe Mode.

Tercümesi de resimdeki gibidir;bu ekran bazen ingilizce bazen de Türkçe olarak karşınıza çıkabilir

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 13 Ekim 2010 16:27
DonmuşKral
14-10-2010, 12:13   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
741 mesaj
Alıntı: mcafee23  
Mustafa@PC'nin bu paylaşımında çok faydalı bilgiler var ama kişi bunu okuduğu zaman içinde bulunulan sorunu çözmeye yönelik nereden başlayacağını bilememektedir.Her anlatılanı denemek yerine ilk verilen ipucudan başlamak daha iyidir.Mesela bu arkadaşın sorununda ram'leri çıkarıp silmenin bir mantığı yoktur.
Bu belge her mavi ekran konusunda ortaya konuyor ama bazen de bu yazdığınız satırları okurken geçecek zaman belki de mavi ekran sorununu gidermeye yeterli olabilir.
Konunuzu okuyan biri nereden başlayacağını bilemeyip bilgisayarın içine girişeceğine
Mavi ekrana nokta atışı yapılabilir.
(İnşallah bana bu konuda kızmazsın ama yazdığın konu sorun çözmeye yönelik değil,bilgisayarınızın sağlılı günlerinde okunacak genel bilgisayar kültürüdür)

Bu yüzden mavi ekran sorusu için konu açan arkadaşlara mavi ekranın resmini koymasını söylüyorum
O mavi ekrandan sonra bilgisayarınızı açtığınızda ekrana gelen olay günlüğündeki hata satırlarını da bize bildirmeniz işe yaramaz.(Onların işe yaraması için size yardım edecek kişinin bilgisayarınızın başında olması gerekir)

Gelelim soruna:
Ekrandaki hata da
"driver_irql_not_less_or_equal" bu hatanın bir driver hatası olduğunu;
"stop:0x000000D1"se ilgili donanım ya da sunucunun yanıt vermeyi kestiğini ve bu yüzden durdurulduğunu belirtiyor
Ekrandaki athr.sys ise atheros wlan (wifi) donanımının bir sürücüsüdür
sorun anlaşıldığı gibi atheros wlan aygıtının yanıyt vermeyi kesmesinden yani driverdan kaynaklanıyor.
Güncel sürücüsünü üretici sitesinden indirin donanımı eski sürücüyle beraber kaldırın.Aygıt yöneticisinde Donanım değişiklilerini tara deyip donanımı yeni sürücüleriyle bilgisayara tanıtın.
Bize de sonucu bildirin.

Buyrun gayet bilinen bir aygıt hatasının ekran çıktıları

driveri güncelledim fakat hale mavi ekran hatası alıyorum

Son Düzenleme: DonmuşKral ~ 14 Ekim 2010 13:12
mcafee23 ayrılmıştır
14-10-2010, 13:19   |  #9  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

güncelledin mi yoksa aynısını mı kurdun?
Samsung'un sitesinden değil atheros'tan bakınız