Mavi Ekran !

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
tuncsaban
22-11-2008, 19:59   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

Ya ben bilgisayarda oyun actiktan sonra msn firefox gibi seyler acinca bilgisayar mavi ekran gosteriyo ve genellikle sistem mesgul olduktan sonra ŞaşkınLutfen yardim cok gerekli format atmadan nasıl olcak bu is ya Ağlıyor

Banned
22-11-2008, 20:19   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

ram arızası ya da bilgisayarın aşırı ısınması gibi durumlar mavi ekran hatası verir.daha bir çok nedeni vardır ama genelde bunlar önde gelir.önce ramlerini kontrol edip arızalı olup olmadıklarından emin ol daha sonra kasayı açıp tüm fanları(özellikle işlemci fanı)temizlemelisin eğer varsa eski fanları değiştir.tek başına yapabilirsen termal macunu yenile.son zamanlarda yüklediğin donanım ya da yazılımları kaldır.bunların dışında işletim sisteminde bu hatayı yapabilir bu durumda da format tek çaren kalır çünkü kimi zaman bu her program açılışından sonra çıkan mavi ekran hataları sistem çöküşünün habercisidir hazırlıklı ol.

tuncsaban
22-11-2008, 20:44   |  #3  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Ram arizasi filan olacagini sanmam daha 1 yil olmadi alali fanlardada sorun yoktur bilgisayarim hic isinmiyor hissetmiyorum bile son yukledigim programlardan vista transformation filan vardi onlari sildim...Yardimin icin tesekkurler

Banned
22-11-2008, 21:55   |  #4  
Banlandı
5,024 mesaj

sen genede internetten everest home editionu indirip bilgisayarın ısısını onunla ölç özellikle oyun açtın zamanki ısısına bak. anakart,hdd ya da işlemci arızalarında da mavi ekran hatası yapar.garantisi dolmamışsa bence sen o bilgisayarı servise vererek bu saydığım parçalarını kontrol ettir.

tuncsaban
22-11-2008, 23:33   |  #5  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Yardimin icin tesekkurler deneyecem hepsini

_çaylak_
22-11-2008, 23:43   |  #6  
Üye
52 mesaj

dostum bu sorun her türlü ram den olur kasanın içini felan iice bi temizle gerekirse ram ini sök iice temizle tekrar tak dene bakalım

tuncsaban
23-11-2008, 00:40   |  #7  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Durum bu yardim edermisiniz bi sorun varmi

Semih Özyurt
23-11-2008, 01:08   |  #8  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,748 mesaj

dostum mavi ekranda ne yazdığı hakkında bir bilgiye sahipsen mavi ekranda ne yazıyodu onu hatırlarsan yazarmısın?? bende ramdendir diye düşünüyorum ama mavi ekranda ne yazdıgına bağlı boot sorunuda olabilir

Son Düzenleme: Semih Özyurt ~ 23 Kasım 2008 01:10
tuncsaban
23-11-2008, 01:20   |  #9  
OP Yeni Üye
20 mesaj

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL yaziyo :S

Banned
23-11-2008, 01:44   |  #10  
Banlandı
5,024 mesaj

senin sorunun büyük olasılıkla ramlerden kaynaklanıyor sana önerim Memtest'i googledan indirerek ramini arıza olasılığına karşı taratman olacak.ikinci olarak ekran kartını yeniden yüklemeyi dene.

Andaç Işık
23-11-2008, 11:01   |  #11  
Andaç Işık avatarı
Yıllanmış Üye
1,402 mesaj

http://support.microsoft.com/kb/818501/tr sorunun cevabı bu adreste iyice bir incele

kkkmert
23-11-2008, 11:24   |  #12  
Yıllanmış Üye
300 mesaj

mavi ekran hataları genellikle donanım sorunlarından kaynaklanır ekran kartı yada arkadaşların dediği gibi ram den kaynaklanır çünkü üretilen her ram yada ekran kartı olsun fabrika çıkışında bile %100 aynı olmaz çünkü kullanılan elektronik malzemelerin bir toleransı vardır o toleraslar bazen sistemin çalışmasını engel teşkil edebiliyor biliyorum ki bu tolerans lafınıda benden duymuş olacaksınız çünkü ben yılların elektronik cihaz üreterek bu farklılıkları görmüş bir insanım bu sorunlar neden bilgisayar parçalarındada olmasın sonuçta onlarda elektronik birer malzeme.

Banned
23-11-2008, 16:51   |  #13  
alierenerdal avatarı
Banlandı
361 mesaj

Büyük ihtimalle Usb aygıtı,Usb hub yada sabit disk  ile ilgili sorunlardan kaynaklanan  bir hata bu!!!Hata en çok usb aygıtlardan kaynaklanır.
*Usblerin hepsini çıkar ve sürücülerini tekrar yükle bakkiim!!! Sorun düzelcek mi???
*Eğer hala cozulmediyse su makaleyi oku: http://support.microsoft.com/kb/818501/tr

*Sistemi yeniden başlatıp f8 tuşuna basarak En SOn İyi Yapılandırmayı seçin.Eğer yeni yüklediğiniz bir sürücüden kaynaklanan bir hata ise büyük ihtimal sorununuz çözülcektir.
*Sistemi f8 den Güvenli modda başlat ve Bilgisayarım/Özellikler/Donanım/Aygıt Yöneticisine gir ve sarı ünlem veya yanında kırmızı renkli ? olanlar varmı diye bir bak.Şayet varsa :o sürücünün özelliklerine gir ve ORdan kaynaklar sekmesini seç Çakışan aygıt listesi diye bir kutuda Çakışan aygıtlar varsa onları devredışı bırak veya  otomatik ayarları kullanı seç.Hala düzelmemişse
Biostan irq ayarları kurcalanmışta olabilir ,düzeltilmesi gerekebilir.
*Hala çözemediyseniz En son pcye taktığınız aygıtı çıkartp öle deneyin
*Yine çözülmezse bir teknik servise başvurmanızda FAyda var...

Son Düzenleme: alierenerdal ~ 23 Kasım 2008 17:02
kays
24-11-2008, 11:43   |  #14  
Yıllanmış Üye
348 mesaj

bak şimdi ben ce sen ramlerini varsa ekran kartını kontrol et