MBR

000571
14-10-2010, 01:41   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Windows 7 kurulu bilgisayarıma ek olarak ubuntu kurdum.Daha sonra Ubuntudan sıkılınca sildim.Windows xp cd si ilede mbr yi duzelttim fixmbr kullanarak fakat bu seferde bilgisayarımın recoverysi ile olan baglantısı gitti.Artık giriste f4 tusuna basınca pas gecıyor aynı sekılde windows icindede samsung recovery solition 4 ilede denedigimde kurtarma alanı bulunamadı dıyor.Ama acronis ıle veya partition magicle olsun baktıgımda kurtarma alanım ve ıcındekı dosyalar duruyor hatta bır yedegını backupladım.Sorunum su tekrar mbr uzerınden recovery ıle bılgısayarımı nasıl baglarım veya bır baska sekılde.Teşekkürler.

mcafee23 ayrılmıştır
14-10-2010, 02:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Bu sorun genelde extended partisyonlara linux kurunca oluşuyor.
Ama durum recovery diski yüzünden biraz karışık

Windows 7 yükleme diskini disk sürücüye takın ve sonra bilgisayarı başlatın.
Sorulduğunda bir tuşa basın.
Dili, saati, para birimini, klavyeyi veya bir giriş yöntemini seçin ve sonra İleri'yi tıklatın.
Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.
Onarmak istediğiniz işletim sistemini tıklatın ve sonra İleri'yi tıklatın.
Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Komut İstemi'ni tıklatın.
Bootrec.exe yazın ve ENTER tuşuna basın

Fixmbr ile BCD'yi yeniden oluşturarak başlatma sorununu gideremezseniz, BCD'yi dosyaya verip silebilir ve daha sonra bu seçeneği yeniden çalıştırabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, BCD'nin tümüyle yeniden oluşturulmasını sağlamış olursunuz. Bunu yapmak için, Windows RE komut istemine aşağıdaki komutları yazın:

bcdedit /export C:\BCD_Backup
c:
cd boot
attrib bcd -s -h -r
ren c:\boot\bcd bcd.old
bootrec /RebuildBcd

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 14 Ekim 2010 02:22
000571
14-10-2010, 11:36   |  #3  
OP Taze Üye
8 mesaj

Hocam ilgin için öncelikle sağol.

Dediğin gibi yaptım ama yine bir degisiklik olmadı pc yine gormuyor giriste recovery bolumunu.Windows 7 sorunsuz acılır tek sorunum işte recovery ile olan sıkıntım.Başka bir önerin varmı

denizselcok
17-10-2010, 18:26   |  #4  
Taze Üye
12 mesaj

Recovery yapılan hdd alanını aktif hale getirmelisiniz.Şu anda sanıyorum pasif konumadır. Bunu da yönetimsel araçlar altından disk yönetimi ile yapabilirsiniz.