Microsoft 15 dolara Windows XP satıyor!

CHIP Online
22-04-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows XP netbook'ların tartışmasız tek hakim işletim sistemi. Peki ama MS bunu nasıl başardı?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... -satiyor_12282.html

Resimlerle: Windows XP Power Toys

Netbook çılgınlığı tüm dünyayı yavaş yavaş ele geçirirken, netbook'larda kullanılacak işletim sistemi savaşlarında da çok ilginç gelişmeler yaşanıyor. Netbook üreticileri artan talebe karşı fiyat yarışına girdikleri için, zaten düşük olan fiyatları yüksek işletim sistemi maliyetleri ile şişirmek istemiyorlar. Bu yüzden uzun süre farklı Linux sürümlerini gözden geçiren üreticilerin bu eğilimi, Microsoft'u karşı bir önlem almaya yöneltti.

Dünya çapındaki rakamlara göre tüm PC pazarı %11,9 oranında küçülürken, %80 oranında büyüyen netbook'larda var olabilmek için Microsoft, çareyi Windows XP'yi inanılmaz fiyatlarla satmakta buldu ve bunda inanılmaz derecede başarılı oldu. OEM üreticilere Windows Vista'yı 50 - 60 dolardan satan Microsoft, Vista Starter Edition'ı bile ancak 30 dolara satabiliyor. Buna karşın Microsoft, Windows XP'yi netbook üreticilerine 15 dolar gibi inanılmaz bir fiyattan satıyor. 2010 yılına kadar bu fiyat politikasını sürdürmesi beklenen Microsoft bu sayede Windows'un pazar payını da ciddi oranda yükseltmiş oluyor. Fakat asıl soru 2010 yılı geldiğinde ve Windows 7 resmi olarak piyasada dolaştığı zamanlarda Microsoft'un ne yapacağı. Bu fiyatı Windows 7 ile sürmeyeceği kesin ama bu netbook üreticilerinin Linux'a olan ilgilerinin yeniden yükselmesine neden olabilir...

Tüm konu: Microsoft 15 dolara Windows XP satıyor!

Resimlerle: Windows XP Power Toys

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce 2010 yılında netbook dünyası nasıl şekillenecek?

Banned
22-04-2009, 11:28   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sizce 2010 yılında netbook dünyası nasıl şekillenecek? Microsoft vistadan tamamen ümidini kesmiş olacak ve netbooklar için hazırladığı windows 7 sürümlerini 50-60 $ satmaya başlayacak.

Beni düşündüren PC üreticilerine 15 $ sattığı işletim sistemini direk olarak neden 150 $ satıyor ? BU kadar büyük fiyat farkı olması neden?

Ahmet Ertuğrul
22-04-2009, 12:26   |  #3  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,651 mesaj

Acaba bu XP'nin ömrünü uzatır mı?

Mustafa Can
22-04-2009, 14:02   |  #4  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

xp Beğenmedim
Vista Beğendim

işte fark bu microsoft elindeki xpleri tüketmeye uğraşıyor farkındaysanız tenik destek bile artık paralı !!!

waybe
22-04-2009, 16:14   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj

bence amacı elindeki xp leri bitirmek deyil çünki cd ve key den olan bi paken maliyet falan filan sorun deyil microsoft un amacı linux ile olan rekabeti önlemek siteyor yani bana sorsalar orjinal xp mi linuz mu normalde para ile satılan ürünü secerim yani xp secerim ki bu olay firmalarında işine geliyor sürücü sorunu veya işletim sistemi ile verilen fark onlarada yarıyor yani onlar 15 e alırken dışardan bakıldıgında 150 buluyor fiyat firmalarda bu fiyat farkını ceplerine atıyor

ama bu durum fazla sürmez win 7 nin çıkmasıyla vista 2. plana düşecek gibi ve firmalarda  donanım olarak düşük olan pc leriyle yeniden linux dönmeleri veya o zaman ki teknoloji ile vistaya yakınlaşmaları olası

soru ya gelcek olursak   netbook ların yerinde saymayacakları ve kendilerini geliştirip vista düzüyinde yetiştirceklerini umuyorum
yani  mıcrosoft işini biliyor linux a göz açtırmayacak gibi

Fattur
22-04-2009, 17:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Bu fiyatı Windows 7 ile sürmeyeceği kesin ama

Unutmayınız netbook üreticilerine özel win7 sürümleri yapılacak ki içlerinde mutlaka 15-20$ lık bir sürüm olacak...

Banned
22-04-2009, 17:37   |  #7  
Banlandı
41 mesaj
Mustafa Can
xp Beğenmedim
Vista Beğendim

işte fark bu microsoft elindeki xpleri tüketmeye uğraşıyor farkındaysanız tenik destek bile artık paralı !!!

ne yani araba mı satıyor da tüketmeye çalışıyor olsun...alt tarafı aynı iso dosyasını 10 kuruşluk cdlere basıp basıp satıyor, bıraksa milletin bedavaya korsanını veya olmadı farklı bir işletim sistemi olan linuxu kuracağı her netbooktan 15 dolar kar ediyor işte...netbooklar vistayı kaldıramaz ama microsoft anlaşılan 700mblık çöpe gidecek bir işletim sisteminden gene milyonlar kazanmak için kolları sıvamış durumda ama merak ettiğim bu netbookların xpyi ne performansla çalıştırdığı ayrıca bu xpnin kırpılmış hali mi yoksa aynen winxp pro mu?...