Microsoft hedef tahtasına Google'ı koydu...

CHIP Online
12-05-2009, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft'tan ilginç savunma: Haksız rekabet davalarınız Google lehine haksız rekabete yol açıyor...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... -i-koydu_12672.html

Resimlerle: TEST: Microsoft Internet Explorer 8.0 Final

Avrupa Birliği'nin Microsoft'a karşı açtığı ve Windows işletim sistemi ile birlikte yüklü gelen Internet Explorer'ın AB dahilindeki 27 ülkede rekabete zarar verdiği yönündeki dava ile ilgili detayları size daha önce aktarmıştık. Hatta bu dava tartışmaları üzerine Firefox yüklü Windows konusu bile gündeme gelmişti. Microsoft daha önce bu davayla ilgili olarak "itirazlar açıklaması" adını verdiği yanıtını yazılı olarak komisyona sunmuştu.

Bu itiraz üzerine mahkeme Microsoft'un Haziran ayında sözlü savunmasını yapmasını istedi. Microsoft'un sözlü savunmasında AB'nin silahına onlara karşı kullanması bekleniyor. Microsoft sözlü savunmasında Windows'un diğer tarayıcılarla yüklü gelmesi talebinin yasal olmadığını savunacak. Tarayıcı davasını daha geniş bir perspektifte ele almak gerektiğini düşünen Microsoft, AB'nin dikkatini Firefox ve Opera'nın Google ile özel anlaşmaları olduğuna ve her iki tarayıcının da varsayılan arama motorunun Google olduğuna çekecek. Eğer böyle bir uygulama yapılacak olursa bu kez arama motoru piyasasında haksız bir rekabet oluşacağını savunacak.

Tüm konu: Microsoft hedef tahtasına Google'ı koydu...

Resimlerle: TEST: Microsoft Internet Explorer 8.0 Final

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Microsoft'un iddiasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Thrystan
12-05-2009, 17:03   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
155 mesaj

Çok yerinde bir tespit. Bana göre Google ve Firefox'un tek amacı Microsoft'a mümkün olduğu kadar zarar vermek.
Mozilla'ın tek işi de Microsoft'a çamur atmak. Şu an internet üzerinde tekel olmaya çalışan tek şirket Google'dır. Aynı zamanda başkaları üzerinden kazanç elde etmeye çalışan Mozilla'da karakteri ve profesyonelliği tam oturmamış bir şirkettir.
Microsoft kendi işletim sisteminde internet explorer ı yüklemiş olması en doğal hakkıdır. Bunun yanında varsayılan tarayıcı değiştirme olanağı sunuyor. Bunu kullanıcıya hiçbir sorun çıkarmadan yapıyor. Peki Mozilla böyle birşey yapar mıydı?
Microsoft'un stratejisinde isteyen herkes istediği programı kullanmakta özgürdür anlayışı bulunmakta. Fakat Mozilla ısrarla Windows firefox yüklü olsun diyor. İsteyen zaten firefox'u indirip yükler. Üstelik arama motorunuda google yapar ve paşa paşa kullanır.

Mozilla işine baksın bence.. (Tabi işleri çamur atmaktan başka birşeyse)

SalvadorKanji
12-05-2009, 17:22   |  #3  
Yeni Üye
46 mesaj
Thrystan
Çok yerinde bir tespit. Bana göre Google ve Firefox'un tek amacı Microsoft'a mümkün olduğu kadar zarar vermek.
Mozilla'ın tek işi de Microsoft'a çamur atmak. Şu an internet üzerinde tekel olmaya çalışan tek şirket Google'dır. Aynı zamanda başkaları üzerinden kazanç elde etmeye çalışan Mozilla'da karakteri ve profesyonelliği tam oturmamış bir şirkettir.
Microsoft kendi işletim sisteminde internet explorer ı yüklemiş olması en doğal hakkıdır. Bunun yanında varsayılan tarayıcı değiştirme olanağı sunuyor. Bunu kullanıcıya hiçbir sorun çıkarmadan yapıyor. Peki Mozilla böyle birşey yapar mıydı?
Microsoft'un stratejisinde isteyen herkes istediği programı kullanmakta özgürdür anlayışı bulunmakta. Fakat Mozilla ısrarla Windows firefox yüklü olsun diyor. İsteyen zaten firefox'u indirip yükler. Üstelik arama motorunuda google yapar ve paşa paşa kullanır.

Mozilla işine baksın bence.. (Tabi işleri çamur atmaktan başka birşeyse)

Arkadaşa katılıyorum çok güzel yazmış.. Meyve veren ağaç taşlanır hikayesi gibi birşey bu. Microsoft tartışmasız aralarındaki en büyük ve yine bence kullanıcıya en faydalı firmadır. Google Earth programını yüklemek için chrome' u şart koşması, youtube'da chrome yada firefox ile daha iyi görüntülenir benzeri uyarıların olması tek elcilik ve haksız rekabete girmiyormu yani?

Sonuçta windows da Microsoft' un İE de. İstediği gibi işletim sisteminde kullanır. Hatta ve hatta isterse office yüklü bile verir kime ne. İşlerine gelmiyorsa kullanmasınlar windows, gitsinler linux vs. gibi sistemlerle çürüsünler...

Bu davada sonuna kadar Microsoft destekcisiyim. Google ve Mozilla bu kadar kıskanç olmasınlar daha çok çalışsınlar..

Son Düzenleme: SalvadorKanji ~ 12 Mayıs 2009 17:23
frozen
12-05-2009, 21:02   |  #4  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

İkinize de katılıyorum..

Şu kriz ortamı geçsin Microsoft elbet gücünü ortaya koyar bence. Google'ın haksız değil ama yersiz yükselişine sonuna kadar karşıyım. Firmalar hadlerini bilmeli. Garip olsa Microsoft neden bunu belirtmek için bu kadar uzun süre bekledi? Ya da diğer tekel durumlarını hâla neden ortaya koymadı..

Google ve yandaşlarından öte, bence ab kendini dünyaya hükmedici bir güç olarak kabul ettirmek için liderleri vurmaya çalışıyor. Başka birşey değil. Bütün bu MS,INTEL v.b gibi davalar tamamen bu amaca yönelik. ABnin kimseyi düşündüğü yok. Kaç defa düştü dava, neden ısrarla tekrar açılıyor. AB kazanır ise MS e kendine tanıdığı düşürme şansını tanıyacak mı ? Hayır. Bu dava Opera istedi diye mi tekrar açılıyor? Hayır, bu sadece bahane. Tekelcilik söz konusu olduğu için mi ? Alakası yok! Tamamen siyasi hareketler bunlar. Lideri döv, Lider ol...

Fattur
15-05-2009, 21:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Bende üçünüze birden katılıyorum :)

2-3 firma toplanıyorlar.İşleri güçleri de yok.Ne yapcak bunlar.Cevap:
Tabii ki de çamur atcaklar.Sadece ms ye yapılmıyor bu.Ama en çok ms ye yapılıyor..