Microsoft karşıtlarına yeni devler de katıldı

CHIP Online
20-04-2009, 15:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Baş ağrıtan Internet Explorer davası sarpa sarıyor. İşte MS'in karşısına dikilen son devler!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Micr ... -katildi_12179.html

Resimlerle: Geçmişe yolculuk: Internet Explorer ile 14 yıl

Microsoft'un popüler tarayıcısı Internet Explorer'ı haksız rekabete yol açacak şekilde pazarda konumlandırdığı ve rakip tarayıcılara şans tanımadığı iddiasıyla Avrupa Birliği tarafından açılan [url=""]davaya[/url] Opera'dan sonra Mozilla ve Google da ilgi göstermişti. Son gelişmeler bu davada Microsoft karşısında yer alacak firmaların daha da artmaya başladığını gösteriyor.

Davaya üçüncü parti olarak katılmasına izin verilen ECIS adlı teknoloji grubunu oluşturan firmalar, Microsoft'un karşısında yer alan paktın daha da güçlendiğini gösteriyor. ECIS'in en önemli üyeleri arasında IBM, Red Hat ve Sun Microsystems de yer alıyor. Davaya dahil olacakları kesinleştikten sonra konuyla ilgili açıklama yapan ECIS sözcüsü Thomas Vinje; "İnternete erişim için kullanıcıların, tercih edecekleri yazılım konusunda gerçek bir seçim özgürlüğünden bahsedebilmek açısından bu davanın son derece önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Tüm konu: Microsoft karşıtlarına yeni devler de katıldı

İzleyin: IE8: Tarayıcı performans testi

Resimlerle: Geçmişe yolculuk: Internet Explorer ile 14 yıl

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce IBM, Sun ve Red Hat tarayıcısı konusunda bir davada taraf olmalı mı?

Fattur
20-04-2009, 16:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Ne kadar saçma ya.Adam yaptığı şeyin içine istediğini koyar...

PcMaKeR
20-04-2009, 16:22   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Birisi yazmış:
"pardus kur, antivirus vb program yuklemekten kurtul. hem bedava, hem hersey icinde. tum islerimi goruyor. isyerinde yapamadigim sey yok."

sana cevap bu:

kaynak kodu açık olan birşeyi kırması daha basittir. çünkü ne yollardan gideceği açık.

linux yaygın kullanılan bir işletim sistemi değil. yaygın olsun hackerlar resmen abanırlar.

istediği kodu açar bakar açığı yakalar o zaman anlarsın güvenlimiymiş hızlımıymış sağlammıymış bakarsın böyle ayran delisi gibi.

Ya bilmeden konuşuyorlar ya deli oluyorum.

Bu adam kaynak kodlarını vermediği halde saldırılara marus kalıyor. ya kaynak görünüyor olsaydı.

iyi o zaman mac de de safari olmasın o da safariyi koymasın sistemine.

linux üstünde de konquer miydi neydi o geliyor firefox la oda olmasın açık kaynak kodlu diye olması mı gerekiyor içinde. Hey ALLAH'ım ya.

hangi zihniyetle böyle dava açıyorlar bu adamlar ya.

Niye hiçkimse kendinden büyük ve başarılı insanı kıskanmamak için çaba göstermiyorr. sizde yapın işletim sistemi sizde devleşin sektörde. Ben mecburmuyum google ın analistik tutmasına neti. her aradığımı hafızasına alıyor. Ona dava mı açalım.

Bu ne biçim zihniyet ya. İyici sıktılar ha.

uGuR.uK
20-04-2009, 17:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
Fattur
Ne kadar saçma ya.Adam yaptığı şeyin içine istediğini koyar...
aynen öyle, bende aynı fikirdeyim.

Halil Mollaoğlu
20-04-2009, 19:11   |  #5  
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 0
373 mesaj

Bu dava sadece Opera varken bile yeterince komikti, şimdiyse tam bir tiyatroya döndü.

IBM,Sun ve Redhat tamam da Google'ın ne işi var ona bir anlam veremedim.

Microsoft piyasadan düştüğü anda kullanıcılara "çullanacak" olan yegane kurum Google'dır. Asıl tekelin daniskası Google'dır ama tek farklı tarafı verdiği sözümona "ücretsiz" hizmetlerle göz boyamasıdır. Sunduğu hizmetlerin kalitesi çok iyidir orası ayrı, ama asla "ücretsiz" değildirler. Kimsenin farkında olmadığı örtük bir maliyeti vardır o hizmetlerin: Her türlü kişisel bilgi! İşte bu, Microsoft'un sunduğu hizmet karşısında sizden talep ettiğinden (para) çok daha değerlidir.

Son Düzenleme: Halil Mollaoğlu ~ 20 Nisan 2009 19:13
Hiper£l£v£nKids
20-04-2009, 19:15   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

IBM,Red Hat ve Sun'ın ne işi var ki davada tarayıcıları yok?

PcMaKeR
20-04-2009, 20:20   |  #7  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
enes39
IBM,Red Hat ve Sun'ın ne işi var ki davada tarayıcıları yok?
IBM ile Redhatı bilmem ama SUN Dicek ki Sen .NET Framework ü 2003 ten bu yana işletim sistemlerine sokuyorsun bende java yı sokacağım.

Yada Solaris artık millet indirip kullanıyor ya. Ayak yapıyorlar.

RED HAT Fedora için çullanır tahminim...