Microsoft Linux'a meydan okudu!

CHIP Online
15-01-2010, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

MS Linux'a hiç bir platformda şans tanımıyor: İşte yazılım devinin tartışılacak Linux açıklaması...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/micr ... an-okudu_17650.html

Resimlerle: Windows Mobile 7'den taze kareler

Microsoft geçtiğimiz yıl mobil işletim sistemi konusunda hedeflerini tam olarak tutturamamış ve kan kaybetmişti. Microsoft 2010 yılında ise durumun farklı olmasını hedefliyor. Fakat bu sırada piyasada daha düşük maliyetli bir alternatif olarak göze çarpan Linux mobil işletim sistemleri güç kazanmaya devam ediyor. Fakat Microsoft Linux'un bu yükselişinin sürekli olmayacağını düşünüyor. Microsoft'a göre Linux, uzun vadede mobil kullanıcıların bekledikleri kalite seviyesini sağlamakta zorlanacak.

Konuyla ilgili olarak Microsoft adına konuşan Robbie Bach, özellikle gelecek olan Windows Mobile 7.0'ın çıtayı çok yükseklere taşıyacağını ve pek çok mobil işletim sistemi üreticisinin bu seviyeye ulaşmakta zorlanacağını düşünün de sözlerine ekledi. Bach, Windows Mobile 7.0'ın farklı cep telefonları için tek bir işletim sisteminin yeterliliğini kanıtlayacağını ve bunun yanı sıra yazılımcılar için çok daha az uğraşla, çok daha gelişmiş uygulamalar hazırlamayı mümkün kılacağını da söyledi.

Tüm konu: Microsoft Linux'a meydan okudu!

İzleyin: Nokia N900: Yeni reklam videosu

Resimlerle: Windows Mobile 7'den taze kareler

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Linux cep telefonlarında başarısız olur mu?

posicor
15-01-2010, 14:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
358 mesaj

Aslında tam tersi, smartphone'lar için bir şekilde unix veya linux tabanlı olmayan işletim sistemi üreten tek firma microsoft kaldı.Palm webos, google android ve nokia maemo direkt linux tabanlı, apple iphoneos ise unix tabanlı.Programlama daha zor diye hiçbir yazılım firmasının muazzam paralar kazandıkları iphone veya android'den winmobile'a geçeceğini zannetmiyorum.Microsoft o treni çoktan kaçırdı.Yeni çıkan winmobile 6.5 bile kullanıcı tecrübesi ve hızı açısından iphoneos'un 3 sene önceki halinden çok geri.

Microsoft harika masaüstü işletim sistemleri, ofis uygulamaları ve klavye/mouse setleri yapıyor ama o kadar.Diğer alanlarda malesef dökülüyor.

Toxic
15-01-2010, 15:44   |  #3  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

diğer telefonları bilmem ama nokia da gayet iyi çalışıyor

toddler
15-01-2010, 17:02   |  #4  
Yıllanmış Üye
220 mesaj

Micro$oft'da bi tuhaf. Linux geliştiriciler için bir avantaj. Benim gözlemlediğim kadarıyla Linux kullanan taşınabilir cihazlara ciddi bir oyun ve program desteği var.

ECHELON_
15-01-2010, 20:53   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

desene ms ciddi cidd tutuştu

clickonline
16-01-2010, 00:02   |  #6  
clickonline avatarı
Yıllanmış Üye
459 mesaj