Microsoft Linux'tan korkuyor mu?

CHIP Online
06-08-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Windows Linux'tan korkuyor mu? İşte Microsoft'un bu soruya verdiği, herkesi şaşırtan cevap...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/micr ... kuyor-mu_14432.html

Resimlerle: Windows 1: XP ve Vista'nın atası

Linux'un dağıtımlarının Windows için birer alternatif olduğunu yıllardır milyonlarca kullanıcı biliyor ama Microsoft bu durumu bir türlü kabul etmiyordu. Sadece sunucularda kullanılan işletim sistemlerinde yaygın olan Linux dağıtımlarına dikkat eden Microsoft, ilk defa yıllık olarak hazırladığı raporunda bazı Linux dağıtımlarının kullanıcı bilgisayarlarında da Windows için kayda değer bir rakip olduğunu açıkladı.

Microsoft raporda Red Hat ve Canonical Linux dağıtımlarından bahsetti ve özellikle bu iki dağıtımın Windows'a alternatif olduklarını kabul etti. Bu değişimin sebebi olarak ise netbook'ları gösterdi. Microsoft, bu Linux dağıtımlarının netbook'larda tercih edilmeleriyle başlanmasıyla masaüstü bilgisayarlarda da yayılmasının mümkün olduğunu düşünüyor. Bakalım Windows 7, Linux'un bu yükselişini durdurmayı başarabilecek mi...

Tüm konu: Microsoft Linux'tan korkuyor mu?

İzleyin: Windows'un tarihçesi

Resimlerle: Windows 1: XP ve Vista'nın atası

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Linux, Windows için ciddi bir rakip mi?

Mustafa@PC
06-08-2009, 00:12   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Sonuçta pazarda payı var ve evet sonuçta rakip ama bence ciddi değil. Linux'un yazılım destek sıkıntısını halletmesi ve iyi bir reklama ihtiyacı olabilir. Çoğu bilgisayar kullanıcısı vardır ki Linux'u hayatlarında görmemişler.

Selçuk İslamoğlu
06-08-2009, 00:17   |  #3  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Red Hat ve Canonical, sadece kurumsal alanda faliyet veren iki şirket... Yani Microsoft, kullanıcı bazında değil, server bazında rekabet ediyor demeye geliyor aslında.

Mustafa@PC
06-08-2009, 00:33   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Alıntı: Selçuk İslamoğlu  
Red Hat ve Canonical, sadece kurumsal alanda faliyet veren iki şirket... Yani Microsoft, kullanıcı bazında değil, server bazında rekabet ediyor demeye geliyor aslında.

Selçuk abi peki Windows Server sistemlerinin bu Red Hat ve Canonical'dan daha az pazar payına sahip olduğu bir ülke yada pazar var mı ?

Kullanıcı bazdaki rekabet oranı ile server alandaki oranları aynı değil mi yani pastanın rengi değişiyor ama dilimlerin boyutu değişmiyor...

net24
06-08-2009, 01:12   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,233 mesaj

Benim görüşümce Windowsa rakip olanlar Pardus 2009 ve Mac OS X.Bu benim görüşümdür.

Adanalı.
06-08-2009, 01:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,336 mesaj

Bu dünyada oyun manyakları olduğu sürece Windows hep 1. sıradadır. Ama Linux şirket ve ofis bilgisayarlarında yerini alabilir eğer iyi bir reklam yaparsa

Selçuk İslamoğlu
06-08-2009, 01:51   |  #7  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
Alıntı: Mustafa@PC  

Selçuk abi peki Windows Server sistemlerinin bu Red Hat ve Canonical'dan daha az pazar payına sahip olduğu bir ülke yada pazar var mı ?

Kullanıcı bazdaki rekabet oranı ile server alandaki oranları aynı değil mi yani pastanın rengi değişiyor ama dilimlerin boyutu değişmiyor...
Pasta dilimleri oldukça değişik ikisi arasında... Server sistemleri ile masaüstü sistemlerinin birbiriyle pek alakası yok.

Mehmet-
06-08-2009, 07:57   |  #8  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,296 mesaj

Bence bu devran bayağı bir sürecek.

PcMaKeR
06-08-2009, 09:05   |  #9  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Hahahah normal pc lerde redhat görecez ha. Amma güldüm. Redhat Sunucu Pazarına hükmediyor. çoğu büyük firma Linux server olarak Redhat Linux Enterprise ı tercih ediyor ki bu da windows server ı etkiliyor cidden. Özellikle Ağ ve Veritabanı uygulamalarında Redhat başarılı.

Ama Fedora ile masaüstünde yayılması çok çok zor. Hiç fedora kullandınız mı iğrenç bir linux. Ubuntu ondan binkat iyidir.

PcMaKeR
06-08-2009, 09:09   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Aynı değil. Server ile Normal PC arasında dağlar kadar fark vardır.

Windows server redhat ın linuxundan pahalıdır. Ama çoğu firma windows tabanlı yaptığından ve terminal işlemlerde windows server rahat olduğundan windows server a yönelir.

Amaa linuxun fiyatının ucuz, lisanslama sorunu çok olmayan(client taban için) , ve kullandıkları programları linuxa geçiren bir şirket windows a döktüğü paraya acır...

Normal Pc ile Server pasta dilimini fazla karıştırma. biri sektörel biri bireysel.

bireyselde linux çok ekmek yemeli.

Selçuk İslamoğlu
06-08-2009, 10:29   |  #11  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Windows server redhat ın linuxundan pahalıdır. Ama çoğu firma windows tabanlı yaptığından ve terminal işlemlerde windows server rahat olduğundan windows server a yönelir.

Amaa linuxun fiyatının ucuz, lisanslama sorunu çok olmayan(client taban için) , ve kullandıkları programları linuxa geçiren bir şirket windows a döktüğü paraya acır...

Lisanslama ücreti daha düşük olsa da, Linux'un destek servisleri daha pahalı. O yüzden son zamanlarda Windows Server'a yönelim var aslında...

PcMaKeR
06-08-2009, 11:35   |  #12  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Abi Oracle Database kullanan yerlerin çoğunda Redhat gördüm(örnek belediye ile hastaneler).
Oracle Redhat ta hızlı çalışıyor. Redhat demeyelim de genel linux server larda. Aslında interneti akıcı seviyede kitap gibi kullanan bir it çalışanı olsa çoğu firmanın destek parası vermez boşuna ama yok ki. Hem kolay kolay yazılım satamazsın TR ye hem böyle şeyleri öğretemezsin. İnsanlarımızın doğası böyle...

Bana sorsalar: "Bir şirketim var. Yazı çıktıları, müşteri bilgileri, internetten veri takibi vb birşey istiyorum bir server ım olsun o server a 5 - 6 client bağlansın. Fazla masraflı olmasın." diye bir istek gelse Linux a yönlendiririm. Windows çok daha pahalı olur.

Clientlara Ubuntu linux, Server a da ya Redhat enterprise 5 yada Suse Linux Enterprise, yada ücretsiz olan CentOS server kurdum mu tamamdır. Veritabanı olarak Mysql yada PostgreSQL, Web Tabanı için JSP yada PHP, Uygulama yazılımı olarakta Mono 2.0 ile C# ta uygun bir program yazarım. Toplam maliyeti windows tan ucuz olur :)
İşin birde bu yanı var. Server a çok müdahale edilmez bildiğin gibi. Yedeklemeler vb herşeyi yoluna sokarsın programlarını uzun süre test edersin. Sonra satışını yapar müşteriye teslim eder kurar geçersin.

Amaa: Windows un kolaylığı var her yönden. Burasıda önemli windows olsun diyen bir adama linux verirsen müşteri memnun olmaz. Soracaksın...

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 06 Ağustos 2009 11:42
H@ckerCesur
06-08-2009, 12:39   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj
 Çoğu bilgisayar kullanıcısı vardır ki Linux'u hayatlarında görmemişler.
değil kullanıcılar bilgisayarcılar bile bilmiyor. 3 sene önce gittim bilgisayarcıya linux varmı dedim. O ney dedi. İşletim sistemi dedim. İşletim sistemi windows olur dedi bana. Kahkaha

emre06ist
06-08-2009, 12:41   |  #14  
Üye
63 mesaj

Bence Linux'un Windows'un önüne geçmesi uzun bir süre için mümkün değil.Şu an Windows'un olduğu gibi büyük yazılımcıların da desteğini alması lazım, ancak bu sayede popülerliği ve kullanımı artabilir.Yoksa kendi başına Linux çok zor.

PcMaKeR
06-08-2009, 12:56   |  #15  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: emre06ist  
Bence Linux'un Windows'un önüne geçmesi uzun bir süre için mümkün değil.Şu an Windows'un olduğu gibi büyük yazılımcıların da desteğini alması lazım, ancak bu sayede popülerliği ve kullanımı artabilir.Yoksa kendi başına Linux çok zor.
Tanıtımı yanlış yapılıyor: Ücretsiz İşletim Sistemi
Ben Ücretsiz İşletim sistemi almazdım şahsen ilk kullanıcı olsaydım. İnsanlarda şu düşünce vardır:
Ücretsiz her zaman kötüdür. Bitti.

Linuxta yokmu Office i şusu busu. Herşey var. Ama tanıtım. Adamlar Windows XP teması, Windows Vista Teması yapıyorlar. Niye özeniyorsun Windows a yaw. Windows Hiç MAc e özenmişmi. Mac kullananalara sorsan herşeyi mac ten (ç)almışlar diyecekler. Bir mouse u almak çalmaksa helal olsun. Windows Vistada Şeffaf tema geldi macden alındı dendi. Sırf mac i merak ettim kurdum öyle bir şeffaflık göremedim. Gördüğüm tek şey absürt sayfa büyümeleri küçültmeleri bankamatikten çıkan dekontlar gibi açılan formlar...

Dediğin gibi Geliştiriciler özellikle oyun geliştirenler Linux için yapsa çok iyi olurdu o zaman yükselirdi. Fakat şöyle birşey var. Windowsta DirectX var. Pc Oyunlarının kalbi neredeyse. Linux burdan çok kan kaybediyor. Nvidia ve Ati linuxa hiç acımıyor. OpenGL ile belki ama DX siz bir oyun ben asla düşünemiyorum. Kalite süper oluyor. Örnek Crysis DX 10. Cam gibi grafikler vardı. Linuxta niye yok. Çünkü Linuxu hem kullanan az hem Directx yok. Biri çıkar ordan Wine niye bir program var directx i emule ediyor. Çok saçma bir düşünce. Emulatör ne kadar işe yarar yaw. Donanıma direk erişmek varken donanıma bir program aracılığı ile sanallaştırılarak erişmek var...

durum böyle.

tolter
06-08-2009, 16:07   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,603 mesaj

bende linux a geçeyim geçeyim diyorum ama uyum soruunu malum kimse kullanmıyor.linux diyorum afal afal bakıyorlar

EbRaR ErDeM
06-08-2009, 19:07   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,217 mesaj

misrosoft niye linux dan korksun. linux microsoft dan korksun

Mustafa@PC
06-08-2009, 21:11   |  #18  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj
Alıntı: H@ckerCesur  
değil kullanıcılar bilgisayarcılar bile bilmiyor. 3 sene önce gittim bilgisayarcıya linux varmı dedim. O ney dedi. İşletim sistemi dedim. İşletim sistemi windows olur dedi bana. Kahkaha

Ve bu insan bir bilgisayarcı değil mi ?

EbRaR ErDeM
06-08-2009, 21:28   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,217 mesaj
Alıntı: H@ckerCesur  
Ya vallaha o adamlar neden bilgisayarci olmus merak ediyorum/

PcMaKeR
06-08-2009, 22:09   |  #20  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: EbRaR ErDeM  
Ya vallaha o adamlar neden bilgisayarci olmus merak ediyorum/

düz liseden öss sınavında barajı aşıyorlar. Elimde bir meslek olsun bari gideyim meslek yükseğe falan gireyim diyorlar. bilgisayar bilgisi olmadan 2 yıl inek gibi çalışıyorlar diploma alıyorlar sonra girebilirlerse biryere giriyorlar sonra deneyim kazanıyorlar.

azimliyse adam zaten biliyordur bunları... Anlatabiliyor muyum. Türkiye bu halde gereksiz yere kontenjan doldurma...

SLayeR06
13-10-2009, 05:17   |  #21  
Taze Üye
3 mesaj

Rakip demeyelimde alternatif desek daha iyii gibi

loseface
13-10-2009, 10:10   |  #22  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

Rakip olabilirler ama nasıl?
İlk başta linuxün windows gibi yazılım ve oyunlara destekvermesi lazım.
Ve de iyi reklam