Microsoft'un Origami Projesi...

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Mahmut Karslıoğlu
27-02-2006, 18:34   |  #1  
Mahmut Karslıoğlu avatarı
OP CHIP Editör
Teşekkür Sayısı: 0
84 mesaj

www.origamiproject.com/1/ web sayfası altında bir Flash animasyonu var. Bir donanım özelliklerinden bahsediliyor  ama ne olduğu belli değil. Gerçi 3 Mart'ta hepimiz öğreneceğiz. Şimdilik bildiğimiz tek gerçek var. Web sitesi domain adı Microsoft adına kayıt edilmiş.

Söylentiler bu cihazın 2001 yılında National Semiconductor firması tarafından prototip olarak sunulan Origami olabileceği yönünde. Bu cihaz (() farklı yönlerde döndürülüp katlanarak 8 farklı alet şekline dönüştürülebiliyor. Hatta Microsoft emektarı Robert Scoble'un blog'unda bundan gayet emin olduğu şeklinde bir açıklama da bulunuyor.

Eğer tahminler doğru çıkarsa üzerinde Geode SC3200 işlemci bulunan ve Microsoft'un Windows XP Embedded işletim sistemini kullanan bu cihazı dijital fotoğraf makinesi, video kamera, akıllı telefon, MP3 çalıcı ve PDA olarak kullanmak mümkün olacak. Ayrıca kullanıcılar cihaz üzerinden internete erişip, e-postalarını kontrol edebilecek ve video konferans da yapabilecekler.

Microsoft'un yeni donanımının bu olma olasaılığı yüksek ama tabi başka bir şey de olabilir. Siteye bir göz atın. Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz? 3 Mart'a kadar vaktimiz var. Tahminlerinizi bekliyorum. Bakalım kimlerin tahmini doğru çıkacak Gülümseme

Selçuk İslamoğlu
27-02-2006, 20:16   |  #2  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

"The Thing" gibi 3 tekerlekli windows çıkmasın da :P

tolga2207
27-02-2006, 21:38   |  #3  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Eğer sadece dijital fotoğraf makinesi, video kamera, akıllı telefon, MP3 çalıcı ve PDA olarak kullanabileceksek zaten Motorola'nın MPx220 si ile bunların hemen hepsini yapabiliyorduk. Bunların dışında ekstra bir özellik olacaksa fazladan bir artı demektir. Tabi benim için en önemli kriter kişiselleştirilebilir olması yani bu konuda ne kadar esnek olması. Mesela PC oyunlarını oynatabilecek mi (yuh artık:) Şaka bir yana, en önemli ikinci özellik ise batarya. Kendi telefonumla bluetooth dan en fazla 3-4 saat oyun oynayabiliyorum. Yetmez mi diyecesiniz ama yetmez çünkü dersler 90 ar dakikadan 2 blok halinde. Ayrıca Microsoft eğer kopya yazılım koruma gibi abidik gubidik şeyler yaparsa yine tadı kaçar gibi. Eğer çok bomba bir alet olacaksa bana göre minimum 3MP kamera, 256MB dahili bellek ve ayrıca arttırılabilir özellikte olmalı, stereo ses çıkışı olmalı. Resimden gördüğüm kadarıyla galiba bir de kalem olucak yanında(dokunmatik ekran?). Başka aklıma birşey gelmiyor. Bu kadar tahmin edebildim. En belirgin özellikler bunlar. Tabi ben biraz da telefon ağırlıklı olarak değerlendirdim. Peki sizin beklentileriniz ne?

Ozan Ali Dönmez
06-03-2006, 11:00   |  #4  
CHIP Editör
21 mesaj

Tamam tahmin süresi doldu ama Microsoft sanırım bizi üç gün daha bekletecek ve bu süre zarfında yeni ürün resimlerini sızdırmaya! devam edecek. Ufak bi hileden yararlanıp temel bir tahmin yapsak bilmem sayılır mı:) Sayfanın kaynak kodunda "gizlenen" ve Internet Explorer'dan kolayca görülebilen ifade şu:   
Origami Project:  the Mobile PC running Windows XP
Bu ipucu bir çok dikkatli gözden kaçmamış.

tolga2207
06-03-2006, 16:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

İlla IE kullancaz yani öyle mi :D Gerçi IE kullansam bile kaynak kodlarına bakmayı bilmiyorum.
Cihazla ilgili başka resim falan var mı? İnternet sitesi olayı iyicene bilmeceye dökmüş.

Ozan Ali Dönmez
06-03-2006, 17:48   |  #6  
CHIP Editör
21 mesaj

Diğer internet tarayıcıları ihmal ettiğime göre, resimler için link vererek telafi etmek de bana düşsün:) Bilmece gibi ama amacına bir ölçüde ulaştı anlaşılan site. Hangisi gerçeğidir bilemesek de bol bol resim ve bilgi bulunan bir kaynak bile şimdiden mevcut(()

PS: Kaynağı görüntüleme işine gelince:  Firefox'ta Görünüm-Sayfa Kaynağını göster'e IE'de View-Source'a tıklamak yeterli

Mahmut Karslıoğlu
07-03-2006, 18:40   |  #7  
Mahmut Karslıoğlu avatarı
OP CHIP Editör
84 mesaj

Resimlere gerek kalmadı pek. Ertelenen duyuru tarihine 3 gün kala, reklam videosunu ele geçirmişler. Artık ne olduğu çok açık belli. Küçültülmüş, herşeyi yapan bir tablet pc. Ama öle pek küçük değil. Benim önceki mesajda attığımın yanında oldukça  iri duruyor :) Eeee Microsoft'tan çok da küçük bir alet beklememek lazımdı zaten. Neyse işte size reklam videosunun linki: http://www.youtube.com/watch?v=mHgkZ-yIQfM Güle güle izleyin.

tolga2207
08-03-2006, 00:23   |  #8  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Bu alete taşıma için ayrı bulundurma için ayrı ruhsat alınıyor herhalde :D