Modemim arızalı mı?

HPQ-User
22-09-2008, 14:15   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Superior sormuş:
Bilgisayarı ve modemi açtıktan 5 dakika sonra internet bağlantım kesiliyor. Çözüm olarak "yerel ağ bağlantısı" kutusundan (bağlantıyı kes) yapıp 3-4 dakika sonra "yeniden bağlan"ı tıklatınca internet bağlantım geri geliyor. Bunu da yapmasam bile, bağlantı 5-10 dakika kendi kendine geliyor. Sanırım modem hattan düşüyor. Emin değilim ama öyleyse, aylık kotamın her daim ortalama 5 civarında olmasının sorumlusu bu durum mudur? (İnternet bağlantım 4 Gb limitli tarifedir). Dowload merakım fazla sayılmaz.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Xp

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

SAİNT
22-09-2008, 14:24   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

kardeş bu sorun arkadaşımdada vardı modem değişimş yaptı ve kurtuldu çok fazla sık düşmesi modemin ısınmasından ve kaliteli olmamasından kaynaklanıyor düşüncem kullandığın donanım çok cüzi fiyata alınmş yad adsl vermiş olduğu ucuz bedava modem diye düşünüyorum.

nuocean
22-09-2008, 15:04   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

arkadaşlar  bende INCA IM 204W kablosuz modeme başkası girmesin diye şifre koymak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

turksoftware
23-09-2008, 03:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj
nuocean
arkadaşlar  bende INCA IM 204W kablosuz modeme başkası girmesin diye şifre koymak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
tabiki,adres çubuğuna(browser veya klasör adres çubuğu ) 192.168.2.1 yazarak giriş yapın menüden kablosuz'a tıklayın.Oradan kablosuz ayarlarına tıklayın.
Kablosuz ağı etkinleştir zaten tick işaretli olcak.
SSID(Kablosuz ağ adı,dışarıdan sizin wireless kullanıcıları tarafından görünen adınız) bu modeminizin ismi olur siz güvenliğiniz için değiştirin,saldırganlar acemi sanıp şifrenizi kırmaya çalışabilirler çünkü kablosuz modem alanların bazıları kablosuz ayarlarına hiç girmez.
Kablosuz ağ güvenliği mümkünse wpa2 yoksa wpa seçin
wep seçmeyin wpa zaten wep'in yamalanmış halidir.
wpa2,wpa sanırım bu ikisi 128bit şifreleme yöntemi kullanıyor ve kırılması çok zor adamın pc'yi 1hafta açık birşekilde program aracılığıyla kırmaya çalışması lazım,o da zor birşey.
PSK anahtarının orda şifre olucak,şifre herşeyi içinde bulundurmalı (örnek:w'HŞ1=#C...,,) tabi aşırı güvenlik istiyorsan.
Bu ayarlar şimdilik sana yeter ama sen mac filtreleme sayesinde bilmiyorum modemin destekliyormu ama direk bilgisayarların mac adreslerini girerek sadece mac adresleri verilen bilgisayarların girişini sağlayabilirsin.
Menüden yerelağ'a tıklarsan modeminden ip alan tüm cihazları görebilirsin,ayrıca modem ayarlarına girdiğin sayfaya girişte bir şifre koymayı unutma.
Bunlar şimdilik sana yeter sanırım,biraz araştırmayla öteki özellikleride öğrenebilirsin.
Saygılarımla...

YasarS
23-09-2008, 03:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,238 mesaj

Burda dikkat edilecek 2 husus var eğer modemin bütün ışıkları yanıyorda bağlantıdan kopuyorsan internet ayarlarında sorun var demektir.Denetim masasından internet seçeneklerinden gelişmiş sekmesinden ayarları sıfırlayın.Ayrıca orda yerel ağ ayarları bölümünde ayarlarımı otomatik olarak algıla seçeneği işaretli ise kaldır.Modemin ışıkları yanmıyorsa mesela ADSL yazan ışık yanmıyorsa büyük olasılık santralden kaynaklanan bir sorundur TTNET'ten destek alın.

turksoftware
23-09-2008, 03:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,015 mesaj
HPQ-User
Superior sormuş:
Bilgisayarı ve modemi açtıktan 5 dakika sonra internet bağlantım kesiliyor. Çözüm olarak "yerel ağ bağlantısı" kutusundan (bağlantıyı kes) yapıp 3-4 dakika sonra "yeniden bağlan"ı tıklatınca internet bağlantım geri geliyor. Bunu da yapmasam bile, bağlantı 5-10 dakika kendi kendine geliyor. Sanırım modem hattan düşüyor. Emin değilim ama öyleyse, aylık kotamın her daim ortalama 5 civarında olmasının sorumlusu bu durum mudur? (İnternet bağlantım 4 Gb limitli tarifedir). Dowload merakım fazla sayılmaz.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Xp

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

Bende de kampanyadan bir modem vardı düşüyordu ara sıra ve gelmek bilmiyordu bazen.Fakat normal aldığım modemlerde böyle bir sorunla karşılaşmadım.
Yukarıda dediklerini aynısı yapıyordum hatta fabrika ayarlarına atıyordum şansa bazen geliyordu kaç kere aradım adsl hizmetlerini aynı şeyleri yaptırıp sonra teknis servise bildirdik,size telefonla bildiricekler diyorlardı.
DNS gidiyor ve ip alamıyor bilgisayar.PPP ışığı da yanmıyor
Kota aşınmasıyla bir ilişkisi olacağını sanmıyorum ama netten yaptığınız şeylere bağlı.Video,online oyun,webcam v.s herşey kotanızdan yer.
Saygılarımla...