Monitörde oluşan dikey yeşil çizgiler

Furkannnnnn
22-02-2021, 00:19   |  #1  
Furkannnnnn avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

Merhaba arkadaşlar,geçen gün ryzen 7 2700x fanımın rgb kablosunu takmak için ekran kartını sökmem gerekti.bunu yaparken anakarta biraz sert bir şekilde vurdum yanlışlıkla boşluğa denk geldi ama yinede baya sertti.ardından ekran kartını söküp işlemi tamamladım.işlemleri bitirip pc yi açtığımda görüntünün bulanık oldugunu ve ekranda dikey şekilde çizgiler belirdiğini bariz şekilde gördüm monitörüm Vievsonic vx2458 curved.kapatıp 10 15 dakka sonra açtığımda kaybolmuşlardı.bu gün 2.monitörümde bağlıykene açtım yine aynı şekilde yeşil çizgileri gördüm ama 2.monitör tertemizdi.bir forumda sorun ekran kartı kaynaklıysa ss lerde de görüneceğini okumuştum hemen ss aldım ama ss tertemizdi.hdmı kablolarının yerini değiştirip bir daha baktım 2.monitör yine tertemizdi ama 1.monitörde sorun devam ediyordu.1 2 dakika sonra sağ tıklayıp nvidia denetim masanını aç dememle ekran anında normale döndü.sorum şu bu çizgiler neyden kaynaklı?. şu anlık evet monitör gibi duruyor ama ekran kartı ile ana karta kaba davranadıktan hemen sonra olması şüphe uyandırıcı.2. sorum bu çizgiler ekran kartı yada monitör(sorun hangisinden kaynaklıysa)ölmeye başladığının veya hasar aldığının göstergesidir ama ara ara oluyor eğer garantiye yollarsam sorunu farkederlermi?:

Sistem Bilgilerim
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • AMD RYZEN 7 2700X
  • ASUS PRİME B-450M-K
  • nVidia Asus Rog Strix RTX 2060
  • Monitör Viewsonic vx2458
  • - Bilmiyorum -
  • - Kullanmıyorum -
  • 16 GB
  • - Bilmiyorum -
  • - Bilmiyorum -
excel_mustafa
22-02-2021, 01:50   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,446 mesaj

ss lerde çizgiler ve bulanıklıklar çıkmayabiliyor. anakart darbe alınca veriyolları zarar görmüş olabilir. ekran kartı darbe almadıysa ekran kartıyla ilgili değildir.

Furkannnnnn
23-02-2021, 23:16   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
15 mesaj

Ekran kartına darbe falan gelmedi ama işin ehli çok olmadigim için bir profesyonel gibi de sökemedim biraz itip kakıp sıkıştırmışımdır ama ana karta çok sert vurdum,tornavidayla bide :/