Monitörümde pembelik oluşuyor

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
SimSir
29-02-2004, 18:35   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Size monitörümde yaşanan bir problemden bahsetmek istiyorum. Monitörümde arada sırada, uzun süreli veya kısa süreli pembeleşmeler oluyor. Bu bazen sabit bazan'de titrişimli gidip geliyor. Bazen çok koyu pembeleşme bazende açık pembeleşmeler oluyor. İlk önce sorunun kabloda olabiliceğini düşündüm ama kablo sabit yani herhangi bir oynama yok ozaman görüntününde sabit olması lazım değilmi ama bu böyle değl gidip geliyor. Ama ben genede kablonun herkısmını oynaytım değişiklik olup olmadığını gözledim fakat sonuç aynı.Bu sorun neden kaynaklanıyor ve nasıl çözerim. Yardımlarınız bekliyorum. İyi çalışmaşar dilerim.

hasanyasin
29-02-2004, 19:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Çok eski bir monitörse eğer, tüpün ömrü sona yaklaşıyor... O da bir fani sonuçta.

Eğer yeni bir monitörse, hemen garantiye verin, değiştirsinler. Büyük ihtimalle tüpte bir arıza başlıyor...

SimSir
04-03-2004, 21:35   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj
alıntı:
Gönderen : hasanyasin

Çok eski bir monitörse eğer, tüpün ömrü sona yaklaşıyor... O da bir fani sonuçta.

Eğer yeni bir monitörse, hemen garantiye verin, değiştirsinler. Büyük ihtimalle tüpte bir arıza başlıyor...

Monitör 2 yıllık fujutsu siemens scaleo c772 malesef garenti doldu fakat sorunun kesin tüptenmi. birde servis parası vermek istemiyorum boşu boşuna

hasanyasin
04-03-2004, 22:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Kesin tüpten diyemem, görmedim monitörünüzü. Siz kendiniz ölçmeye çalışın. Eğer tüm renkler birden değişiyorsa, belki başka bir şey de olabilir. Ekranın bir bölümünde renk bozulmaları oluyorsa, tüpten olma ihtimali daha yüksek. Bir de şey var, bir tanıdığımın eski bir monitörü vardı, böyle birden renkleri pembeleşiveriyordu; bir süre sonra kendiliğinden düzelmiş. Belki kablodaki bir eziklik, kablo uçlarındaki bir hasar da böyle bir şeye neden oluyor olabilir.

Bununla birlikte, ben çok uçmuş da olabilirim. Monitörünüzün hiçbir problemi olmayabilir. Masaüstüne sağ tıklayın ve özelliklerden, ayarlar bölümü ve gelişmiş düğmesine basın. Orada monitör ayarlarından, renk şemasını değiştirin. Windows öntanımlı değerlerine getirin. Bu işe yaramazsa, ekran kartı sürücünüzü kaldırıp yükleyin. Biz tüm olasılıkları değerlendirelim, olmazsa, servise bir uğrarsınız...

SimSir
05-03-2004, 15:22   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

Valla şöyle söyleyim. Rekn profilleriyle alaksı yok sanırım çünkü gidip geliyor.Zaten bilgisayarı bir kaç defa formatladım. Monitör için ölçüm programı varmı sorun monitörden değilde ekrankartından olma olasılığı nedir peki

hasanyasin
05-03-2004, 17:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Gidip geliyor: Ya kablolarda bir problem var, ya da monitörde. Ekran kartınızda da sorun olabilir belki bir ihtimal; fakat doğrusunu söylemek gerekirse, teorik olarak mümkün görünse de, ben böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. Çalışma esnasında monitörün kablosuyla oynayın. Dikkatle kaynağı tespit etmeye çalışın. Monitörün yerini değiştirin, duruş şeklini [yerle taban arasındaki açıyı vs] değiştirin...

Gene de baştan beri düşündüğüm şey doğru sanırım: monitörünüz yorgun ve çöküyor...

definitive
07-03-2004, 22:15   |  #7  
Üye
55 mesaj

pembelikler özellikle ekranın kenarlarında oluyorsa ve de ekranın kararıyorsa(ara sıra) kesin kabloda problem var .değiştirmen gerekir.Ama ne olursa olsun yeni monitör almayacaksan durduğun kabahat hemen tamire götür.monitör kabloları her ne kadar kalın da olsa çok narindir.Ezilme,kırılma gibi durumlarda hemen bozuluyor.buna çok dikkat et.

SimSir
11-03-2004, 13:03   |  #8  
OP Taze Üye
9 mesaj

yok öyle değil ekranın tammında pepmbeleşmeler oluyor ve hiç bir kararmaya rastlamadım. Bu pembeleşme. bazen ekrarnın yine tamamında yatay çizgiler halinde olabiliyor. ve mouse oynattığımda çok az belli olan bir mousenin hizsında pepmbelik kaymaları belli oluyor. Am bu dediğim nadir oluyor.Sorun ekran kartındansa yeni bir ekran kartı almayı düşünüyorum ama kesin menitordansa servise vericem.

hasanyasin
11-03-2004, 13:53   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Bu problemin ekran kartından kaynaklandığını sanmıyorum; fakat bunu kesin bir yargı olarak ifade edemem ne yazık ki. Bir sorunun kaynağını bu şekilde tesbit edebilmemiz imkansız; sadece bahsettiğiniz belirtilerden yola çıkılarak, "genelde" bu türden sorunların neden kaynaklandığını ifade edebiliriz. Sizin durumunuzda, özel başka nedenler de olabilir. Bunu anlayabilmenin en iyi yolu kontrollü deneyler yapmanız. Ekran kartınızı farklı bir monitörle ve monitörünüzü farklı bir kasayla kontrol etmelisiniz. Tanıdığınız birinde bilgisayar bulamazsanız, küçük bir bilgisayarcıya gidin ve adamın yüzüne bakın. Eğer hayattan tad alan biriyse, size yardımcı olabilmek isteyecek ve monitörünüzü elindeki bilgisayarlardan biriyle kontrol etmeyi kabul edecektir. Tabii bu monitörünüzü tamir edebileceği anlamına gelmez; sadece kontrol edebilir...

Intruder
13-03-2004, 01:54   |  #10  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

eger monitorun etrafında manyetik alan olusturabilecek seyler varsa onları kaldırın. bunlar hoparlör , cep telefonu , yeni nesil kablosuz  telefonlar , yada bilgisayarın kasası.
ha bunu hasanyasin söyledimisse önceden bilemiycem cok uzun cevaplar yazmıs okuyamadım :D

Micy
17-03-2004, 18:31   |  #11  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

Kablosu ile biraz oynamayı denedinizmi eski monitörlerde bazen çok takıp çıkarmaktan oluşan hasarlar olabiliyor kabloda Ekran kartınızın kablosu iki tarafıda sökülebilen bir kablo ise yeni bir kablo ile deneyin birde pinler den biri kopmuş olabilir onada bakın.

SimSir
18-03-2004, 20:34   |  #12  
OP Taze Üye
9 mesaj

micy tam olrak nedediğini anlayamadım. Birde dikkatimi birşey çeti. ekran pembeyken. counter-strike'ı açtım orda yeşil reknte olan radar gözükmüyordu. sadece beyaz noktaları gözküyordu. Acaba yeşil tüp bitmiş olabilirmi ama monitör dağa 2 yıllık yani.Üff hadi bilgisayarcıya götürecem fakat biraz uzak oraya kadar gidene kadar düzelebilir yani taktığımızda kendine gelebilir diye düşünüyorum. Çünkü herzaman yapmıyor kafasına esince yapıyor.

Intruder
19-03-2004, 03:14   |  #13  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

monitorunun menusunde degauss diye bir özellik varsa onu kullan.

Micy
19-03-2004, 11:52   |  #14  
Yıllanmış Üye
171 mesaj
alıntı:
Gönderen : SimSir

micy tam olrak nedediğini anlayamadım.

Diyorum ki kablo dan kaynaklanan bir şey olabilir kablo iki tarafıda sökülebilen bir kablo ise yeni bir kablo ile deneyin.

holby
22-03-2004, 18:01   |  #15  
Yeni Üye
40 mesaj

benim monitörde yeşil oluyordu arasıra... meğer kablodanmış, biraz kabloyla oynadın mı düzeliyor....

SimSir
27-03-2004, 01:10   |  #16  
OP Taze Üye
9 mesaj

degauss aracını yüz defa denedim bir etkisi olmuyor. Birde kaplo tekraflı. Ama kablonun her yerini kıpırdattım bir değişme yok acaba monitöre girdiği noktada bir sorun olabilirmi yada bunu anlayabilirmiyim.