Mouse kitleniyor

Five-Tech
25-07-2010, 06:18   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
690 mesaj

Arkadaşlar pcde arada sırada mouse kitleniyor. Böyle 2 -3 sn arası. Sonra tekrar kendine geliyor. Bir de oyun oynarken de oluyor. Mouse işlemiyor 2-3 sn sonra tekrar eski haline geliyor.Bu arada arkadaki grafikler devam ediyor.  Nasıl çözebilirim bu sorunu. Virüs filan mı girdi acaba ?

Son Düzenleme: Five-Tech ~ 25 Temmuz 2010 06:20
OSMAN BAĞÇEVAN
25-07-2010, 06:59   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

Hocam bi fare kilitlenmesi vardır , fare den kaynaklanır..Örnek internet kafe de bulunan fareler..Kullanıcılar o kadar kötü davranmış ki , fare ye bastığın anlaşılmıyor bile..Fare 2-4 senelik fare, kötü kullanılmış.Haliyle böyle bir fiziksel sorunun olması normal..
İkinci kilitlenmede ,oyundan kaynaklanan kasmadır..Batfield'in son çıkan oyununda yaşadım bunu..Havaya bakmaya çalışıyorum, iki dk sonra havaya bakmış olarak karşıma çıkıyor..Oyun kasıyor, fare de sorun yok..
Bir de bilgisayarın kasmasından farenin ne yaptığı anlaşılmaz yada geç anlaşılır..Oyun da nasıl kasıyorsa onun gibi kasar..Mesela bilgisayar açıldığında ,masaüstü geldiğinde hemen bir program açmaya yada müzik açmaya çalışın..Farenin geç algıladığını farkedeceksiniz..Sizin soruna yakın olan sanırım bu..

Sizin fareylemi sorununuz var yoksa bilgisayardan mı kaynaklanan sorununuz var ?

Fareyle sorununuzun olduğu farzedelim ;
O zaman sürücüsünü yükemeyi deneyin , varsa tabi..Sürücüsünün ayarlarından düzeltme imkanınız varsa düzeltebilirsiniz..Yoksa pek sanmıyorum..
Yeni fare almanız gerekecek..Önerdiğim fare(ler) ;

Site de farelere bakabilirsiniz , çok şık fareler var..Uygun fiyata..
Benim kullandığım ;
Traveler 515 Laser

Bilgisayarla sorununuz olduğu farzedelim ;
1.Oyunu kapacaksınız ve bir daha bilgisayarınızda açmayacaksınız :)
2.Oyunu açmadan önce , bir kaç bilgisayarın performansını etkileyen programlar açacaksınız..Sonra oyuna gireceksiniz.
3.Ekran kartınızın yeni sürücüsünü indireceksiniz veya o.c (overclock) yapacaksınız..
4.Sorununuz ekran kartından değilde, işlemci den de kaynaklanabilir.Görev yöneticisinden gerekmeyen programları kapatıp öyle oyuna gireceksiniz..Virüs de varsa bu soruna yol açabiliyor olabilir..Virüs için de iyi bir virüs programıyla tarama yapmalısınız..Kaspersky internet security öneririm..
5.Yeni bir ekran kartı veya işlemci alacaksınız..

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 25 Temmuz 2010 07:04
İtacHi_
25-07-2010, 08:49   |  #3  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

'1.Oyunu kapacaksınız ve bir daha bilgisayarınızda açmayacaksınız :)'

Anladığım kadarıyla oyunlarda 2-3sn lik takılma dışında bir sorun yok.Niye böyle çözüm yaratmayacak fikirler ortaya atıyoruz ?.

Başka bir mause ile deneyin.Yeni mausenizde böyle takılmalar olmuyorsa eski fedakarınıza elveda deyin.Şayet yeni bir mause ilede böyle sorunlar yaşıyorsanız olay çok kapsamlı bir hal alabilir.İşlemcinin ısınmansından tutun bilgisayarınızdaki bir virüse kadar uzanır.Bu durumdada yapacağınız birkaç şey var.Speed Fan veya benzeri bir programla ısı değerlerinize bakın.Isı değerleri oyun esnasında 65-70 derece gibi biraz risk altındaki ısılara yükselirse kasanızı temizleyin.Ekran kartınızın fanı ve işlemci fanını temizleyin.Kuzey köprüsü fazla ısınıyorsa termal macununu yenileyin.Isınma sorunlarını hallettikten sonra güncel bir Kaspersky veya NOD32 ile kapsamlı bir virüs taraması yapın.Bu işlemlerin sonunda sorununuz illaki çözülecektir.

OSMAN BAĞÇEVAN
25-07-2010, 10:07   |  #4  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

Bir termal macun bu kadar etki eder mi ?
Kasa ısındığını nerden çıkardınız,kasa ısındığında grafikler durur bildiğim kadarıyla ?
Nod32 mi , daha kaliteli virüs programları varken nod32 neden ?
Bu kadar basit sorun için farklı bir fare mi denenecek, bu sorun da ekran kartı v.s. bozulmadı..Donanım bildgniz boyunca sırf böyle değiştirmeler yaptınız galiba ?

Yorumları fazla içine girmemek gerekiyor..Nasıl anladıysanız beni öyledir..Çözüm üretmiyorum ben ama siz belki daha kötüsünü yapıyorsunuz.. :)

Bir sonraki cevabım geç gelebilir, kusuruma bakmayın..

Five-Tech
25-07-2010, 17:44   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
690 mesaj

Virüs programı olarak NIS 2010 var lisanslı. Tarattım virüs çıkmadı. Sıcaklıklar da normal. Boşta 39 40. Yükte max 62. Sanırım sorun farede.

Son Düzenleme: Five-Tech ~ 25 Temmuz 2010 17:46
şafak89
25-07-2010, 23:47   |  #6  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj
Alıntı: Five-Tech  
Virüs programı olarak NIS 2010 var lisanslı. Tarattım virüs çıkmadı. Sıcaklıklar da normal. Boşta 39 40. Yükte max 62. Sanırım sorun farede.
o temiz bi a4 tech fare al ;)

Five-Tech
27-07-2010, 00:49   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
690 mesaj

Teşekkürler arkadaşlar sorun fareden kaynaklanıyormuş.

İtacHi_
27-07-2010, 07:15   |  #8  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

1-Çoğu hazır kasa ve PC tamircilerinde piyasanın en kötü,isimsiz cisimsiz termal macunları kullanılır.Kendi deneyimimlede normal termal macunla Sunbeam tuniq X-2 arasında 11 derecelik uçurum gibi bir fark ortaya çıktı.

2-Evet.Kasa ısındığında tehlikeli sıcaklıklarda çalıştığı için donmalar yapar.Şayet bundan daha yüksek bir ısıya gelindiğinde kitlenebilir yada resetlenebilir.

3-Nod 32 ve Kaspersky'dan bahsettim.Tüm güncellmeleri yapılmış bir NOD 32 piyasadaki çoğu virüs tarayıcılarla kafa kafaya sonuçlar verir.Eğer kırılmış Nod 32 sahibiyseniz hani şu lisans süresinde 3xxx gün yazanlardan o programdan verim alamazsınız.

4-Evet her basit sorunumu bir başkasıyla deneyerek kendin test ettim.Kimisi kendi parçalarım kimiside arkadaşlarımdan kısa süreliğine alıp denediğim şeyler.Arkadaşlarınızın birinden 5 dakikalığına mausesini rica edemeyecekseniz sizde bir takım sorunlar vardır demektir.

Five-tech sorununu çözebildiysek ne ala.Ancak aklına takılan soru işaretleri olursa biz buralardayız.

(Osman adam senin mesajı hiç okumamış XD 'Virüs programı olarak NIS 2010 var lisanslı. Tarattım virüs çıkmadı.Sıcaklıklar da normal. Boşta 39 40. Yükte max 62. Sanırım sorun farede.' adam doğru cevabını kendisi seçmiş.:)