MS'in belalısı Opera'nın istekleri bitmiyor!

CHIP Online
14-08-2009, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Internet Explorer konusunda MS'i köşeye sıkıştıran tarayıcı devi Opera'nın yeni isteği burada...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/ms-i ... bitmiyor_14599.html

Resimlerle: Opera 10 Beta mercek altında

Opera bu işi sevdi... Özellikle Avrupa Komisyonu'nun büyük desteğini alan Norveçli Opera Software bir bir hedeflerine ulaşıyor. Avrupa'da IE'siz Windows konusunda önemli adımlar atan Opera, ayrıca son olarak Windows'un sormadan Internet Explorer 8'i varsayılan tarayıcı olarak ayarlanmasını da engellemeyi başarmıştı. Fakat bunlarla yetinmeyen Opera şimdi gözünü daha büyük hedefe dikti.

Microsoft'un, başını Opera'nın çektiği rakipleri arasında bir anlamda ara buluculuk yapan Avrupa Komisyonu'na son sunduğu öneriye göre işletim sistemi en baştan kullanıcıya hangi tarayıcıyı yüklenmesini istediğini soracak. Hatta IE'nin Windows'tan ayrı bir uygulama olmaması nedeniyle işletim sistemine ait kullandığı bazı kaynakları diğer tarayıcı geliştiricilere de açmaya da hazır. Opera bu tekliften memnun ama şimdi de Windows'un yanı sıra, diğer tarayıcıların güncellemelerinin Windows Güncellemeleri hizmetine entegre edilmesini ve Microsoft tarafından dağıtılmasını istiyor. Çünkü Opera'ya göre eğer Microsoft, rakip tarayıcı üreticilerinin güvenlik güncellemelerini dağıtmazsa bu durum kullanıcılar için sorunlar oluşmasına yol açabilir.

Bakalım Microsoft, Opera'nın bu yeni isteğine nasıl karşılık verecek...

Tüm konu: MS'in belalısı Opera'nın istekleri bitmiyor!

İzleyin: Opera Unite

Resimlerle: Opera 10 Beta mercek altında

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Microsoft bu adımı da atar mı?

Kapalı Hesap (53751)
14-08-2009, 11:20   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Sizce Microsoft bu adımı da atar mı?

Ne diğer tarayıcıların güncellemesi yahu şaka mı bu:))

PcMaKeR
14-08-2009, 11:36   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Bu operaya güzel bir mail göndermek istiyorum. Harbi iyice canımı sıkmaya başladı. Eğer Microsoft öyle birşey yapsın bırakırım Windows u. Opera görmek istemiyorum.

Toxic
14-08-2009, 12:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

Opera çok şey istiyor :)

ismet35
14-08-2009, 12:48   |  #5  
ismet35 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,037 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Bu operaya güzel bir mail göndermek istiyorum. Harbi iyice canımı sıkmaya başladı. Eğer Microsoft öyle birşey yapsın bırakırım Windows u. Opera görmek istemiyorum.
Neden ki ?

PcMaKeR
14-08-2009, 12:54   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Neden mi?
Opera birşey başaramıyor başkasının üstünden geçinmek istiyor.
Internet explorer ücretsizken kendisi ücretliydi. Kimse ücretli tarayıcıya bakmaz.

Apple a da dava açsın. Suse yede dava açsın Redhat'e de dava açsın.

Ben opera görmek istemiyorum. sitelerimde opera ile bağlanan kullanıcılara izin vermiyorum mesela.

SalvadorKanji
14-08-2009, 14:12   |  #7  
Yeni Üye
46 mesaj

bu opera hakikaten saçmalıyor. Ne kadar güzel dimi öyle karşıdan sallamak herşeyi istemek. Madem okadar çok biliyordu herşeyi yapsın kendisi bir işletim sistemide bizde görelim operayı. Bir tarayıcı yapmakla öyle herşeyi biliyorum demek olmaz. Hadlerini bilsinler..
Otursunlar MS nasıl ve nerden bu hale geldi, nasıl tek el oldu onu ders olarak çalışsınlar.. MS ne firmaymış be önüne gelen saldırıyo sallıyo MS e ama kimsede onsuz duramıyor. istemiyen kullanmasın kardeşim zorlamı...

Kapalı Hesap (140385)
14-08-2009, 14:30   |  #8  
Kapalı Hesap
204 mesaj

ms yiyosa yapmasın Kahkaha

frozen
14-08-2009, 14:46   |  #9  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Opera haberlerine gülüp geçiyorum artık. Sizde gülün. Çok komik hareketler bunlar.

yaman 93
14-08-2009, 14:53   |  #10  
yaman 93 avatarı
Yıllanmış Üye
137 mesaj

bu opera kafayı yemiş

Thendx
14-08-2009, 15:29   |  #11  
Yeni Üye
42 mesaj

gerçekten çok şey istio opera kendi güncellemesini kendi yayınlasın. zaten MS in hakkı olan IE yi dağıtmasına engel oldu.Diğer tarayıcıları sisteme dahil etmek ve güncelletmek mi xD. zaten tarayıcılar arasında farkı anlamayan kullanıcılar standarta IE ye bağlı kalırlar bilen adam zaten Firefox,Safari vb. kullanıyor.
Uzun lafın kısası opera boşu boşuna uğraşıyor. frozen'da dedigi gibi " Çok komik hareketler bunlar".

Hipnotik
14-08-2009, 17:06   |  #12  
Taze Üye
12 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
Neden mi?
Opera birşey başaramıyor başkasının üstünden geçinmek istiyor.
Internet explorer ücretsizken kendisi ücretliydi. Kimse ücretli tarayıcıya bakmaz.

Apple a da dava açsın. Suse yede dava açsın Redhat'e de dava açsın.

Ben opera görmek istemiyorum. sitelerimde opera ile bağlanan kullanıcılara izin vermiyorum mesela.

Opera'yı ben de sevmiyorum, Mozilla tercihim :D

melen
14-08-2009, 19:37   |  #13  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,638 mesaj

Tarayıcı değil, adalet sarayı. FireFox içinde otomatik olarak güncelliyor! Windows'un ayrıca ne gereği var güncelleştirme diye. Steve Ballmer Google yerine Opera'yı sövse ayakta alkışlarım valla.

redwhite
14-08-2009, 21:49   |  #14  
Yıllanmış Üye
249 mesaj

adamlar yapıyor abii yyaaa