msi s271'e windows xp kuramıyorum

HPQ-User
08-04-2008, 22:52   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ozlem sormuş:
merhaba. sorunumun yaZılımdan mı yoksa donanımdan mı kaynaklandığından tam emin değilim Zira çöZüm ararken başka msi laptop kullanıcılarının da aynı problemi yaşadıklarını gördüm. sistemde vista kurulu (hatta harddiskte problem olmadığından emin olmak için fabrika ayarlarıyla yeniden kurdum), xp cd'sini vista açıkken takınca setup seçeneği kapalı (gri) olarak çalışıyor cd. cd'yi takıp yeniden başlattığımda da "cd'den yüklemeye devam etmek için bir tuşa basın" yaZısı çıkıyor. tuşa bastığımda driverlar kontrol ediliyor tarZı bir yaZı 1-2 saniye kadar kalıp ekran kararıyor ve olması gereken mavi kurulum ekranına asla geçmiyor.. yani sata driverlarıyla ilgili bir problem de değil, hem harddiski bulamamktan filan hiç bahsetmiyor, hem de nlite kullanarak sata driverlarını barındıran bir xp cdsi de haZırladım ve fakat problemde hiçbir değişiklik olmadı..
işim çok acil, bir an önce yanıtlayabilirseniZ çok sevinirim..

iyi çalışmalar..

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
• AMD Mobile Processor Turion64 X2
•  Windows Vista® Business
• DDR2 memory designed
• ATi RS485M chipset
• AMD Power Now Technology
• 12.1" Super Glare Type Widescreen
• Built-in Wireless & Bluetooth

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Macintosh; U; Intel Mac OS X; tr-tr) AppleWebKit/523.12.2 (KHTML, like Gecko) Version/3.0.4 Safari/523.12.2

Banned
08-04-2008, 23:52   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Anladığım kadarı ile sisteminizden xp yi kaldırıp vista kurmak istiyorsunuz.
a.) sisteminizde recovery bölümü vardır ve bu bölüm biosta korumalı olduğundan xp nin boot ileuruluma geçmesine engel oluyordur
b.) Biraz araştırısanız bazı sistemlerde vista bootloderşin xp kurulumuna engel olduğu bilgisine ulaşırsınız. Kesin lmamakla birlikte yüksek ihtimalle Çözüm; easy bcd programını sisteminize indirip kurun. Menage bootloader seçeneğinden uninstal vista bootloder i seçip write yi tıklayın. Bu işlemden sonra yapacağınız sistem yeniden başlatma işleminde vista açılmayacak ctrl+allt+delete uyarısı çıkacaktır. Xp cdnizi cd okuyucusuna takıp boot ederek kuruluma geçebilirsiniz.Muhtemelen sorunsuz bir şekilde kurulumu yapacaksınızdır.Es- kaza  yinede kurulum yapılamayıp sorun devam ederse vistaya kaldığınız yerden devam etmek için vista dvd ile sistemi başlatıp (dvd yi boot edip) bilgisayarınızı onarın seçeneğinden başlangıç onarmayı seçerek ileriyi tıklayın. Bu işlem vista mbr nin yeniden yazılarak kurulu vista sisteminizin eskisi gibi normal şekilde açılmasını sağlayacaktır.

h@y@let
08-04-2008, 23:52   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
887 mesaj

isteminize easyBCD programını indirip kurun. menage bootloader seçeneğinden uninstal the vista bootlderi seçip write mbr yi tıklayın. Daha sonra tekrar xp yi kurmayı deneyin büyük bir ihtimal formatta başarılı olacaksınız.

NOT; Resim için khramn arkadaşa tşk. :))

Son Düzenleme: h@y@let ~ 08 Nisan 2008 23:54
Alibaba
09-04-2008, 00:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
427 mesaj

boot ettiğin XP CDsi SP2 içeriyor mu? yoksa 7-8 yıl önce yazılmış bir sistemi 1-2 yıl önce piyasaya çıkmış donanımlara mı kurmayı umuyorsun?

toohero
09-04-2008, 00:13   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

malesef işe yaramadı.. yine aynı siyah ekranda kalıyor.. başka yapabileceğim bir şey var mı acaba?

toohero
09-04-2008, 00:14   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

sp2 evet yüklemeye çalıştığım xp..

Alibaba
09-04-2008, 00:33   |  #7  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

MSI sitesinde senin dizüstüne ait yeni bir BIOS çıkmış mı bir bak, gözden kaçan bir uyumsuzluğu çözmüş olabilirler.
o şekilde halledemezsen, hirens boot CD, UBCD gibi bir sistem açılış ve tamirat CD ile açıp harddiskini yeniden partisyonlayabilir ve XP ile yeniden boot ederek kurmayı deneyebilirsin. bu tip sorunlar büyük ihtimalle SP3 ile çözülecektir. istersen SP3 RC li bir XP kuruluş CD si de yaratabilir onunla deneyebilirsin. XP nin yeni çıkan chipsetlerini ve bileşenleri veya yeni partisyon kodlarını tanımamasından kaynaklanıyor olmalı.

K.A.Y.A.H.A.N
09-04-2008, 01:32   |  #8  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

*Laptoopun yanında gelen recover cd`nisi ile bir
onarma yapın...
*Çözüm olmassa Elinizde Demo XP CD var ise windows kurulu diski onla biçimlendirin sonuç başarılı olursa tekrar laptopun recover cd sini ile kurulum yapmayı deneyin diyorum

Son Düzenleme: K.A.Y.A.H.A.N ~ 09 Nisan 2008 01:36
toohero
09-04-2008, 01:38   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

recover cd'si sadece vista barındırıyor ne yaZık ki..

bir şekilde windows 2000 kurmayı başarabildim.. şimdi onun üZerinden xp'yi kurmaya uğraşıyorum.. bu sefer olacağını umuyorum..

K.A.Y.A.H.A.N
09-04-2008, 01:53   |  #10  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

Güzel şim di kur bakalımOnay biz burdayız birşey olursa