N97 ile ilgili sorun lütfen yardım....

CrazySkater
09-06-2011, 20:04   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

merhaba arkadaşlar...  ben N97 kullanıyorum.. Aslında çok memnunum ama bir problemim var, yardımcı olursanız sevinirim... geçen gün N97'mden kendi kendine  TL gitmeye başladı (hattım Turkcell) ,,  bi turkcell bayisine gittim, müşteri hizmetlerini arayın dediler.. :)) neyse aradım,,  bi paket üyeliğiniz falan vardır dediler,,  ben paket üyeliğimin olmadığını söyledim, onlar kontrol ettiler internete girmişim  o şekilde TL gitmiş... ben internete yalnızca evden giriyorum o da wi-fi...  yani turkcell interneti artık kullanmıyorum.. kullanmayı düşünüyorum ama önce şu problemi çözmem lazım..  her neyse, sonra kapattım telefonu, öncelikle sorunun hattımda mı yoksa telefonumda mı olduğunu öğrenmek için, N97'mdeki sim kartı çıkarıp başka bi telefona, başka bi telefondaki başka bi sim krtı da N97'me taktım..  ve N97'ye takılı olan hattan TL gitti, ama diğer telefona takılı olan benim hattımdan hiç TL gitmedi...  yani bu demek oluyor ki sorun benim telde...  kendi kendine internete giriyormuş...  bu problemi nasıl çözebilirim, biliyorsanız ya da bi tahmininiz varsa benmle paylaşın lütfen.. şimdiden teşekkürler...  [LÜTFEN YARDIM;; HER GEÇEN GÜN TL'M AZALIYOR ŞU AN -5'LERDE...]

Jubei76
09-06-2011, 20:45   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Belki bu link sana yardımcı olur.
http://www.teakolik.com/n97-hard-reset-master-reset/

CrazySkater
09-06-2011, 21:22   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj

yardımınız için teşekkür ederim fakat format atmadan başka bir çaresi yok mu yani internet ayarlarından falan..??  yani eğer  format atmak %100 çözümse hemen atarım ama ya bi işe yaramazsa yazık olur..  boşuna uğraşmış olurum.. :))  başka i çaresi warsa lütfen önce onu denemek istiyordum..  teşekkürler...

ekran kartı
09-06-2011, 21:32   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

5800, N97, X6 gibi telefonlarda maalesef ki durup dururken internete bağlanma sorunu var. Zamanında 3 telefonu da test ettim. İnternete durup dururken giriyorlar. Telefondaki yazılımların gücellemelerini kontrol etmek için genelde kendi kendine internete giriyor. Uygulamalar kısmında adını hatırlayamadığım bazı programlar var telefonun kendisinde standart olarak var. Tek tek hepsini açın. Hepsinin ayarlarına girin. İnternete otomatik bağlan seçeneklerini devre dışı bırakın. Bu şekilde sorunu 3 telefonda da çözdüm. Ayrıca hedefler kısmından Turkcell Internetin özelliklerine girin en altta bağlantı şeklini otomatik değil de elle olarak ayarlayın. Turkcell Internet'i hiç kullanmak istemiyorsanız Hedefler kısmından Turkcell İnternet ve Turkcell WAP'ı silin. İstese de bağlanmaz artık. İleri de bağlanmak isterseniz WAP yazıp 2222'ye gönderip 1 dakika içinde ayarları almanız mümkün.

Son Düzenleme: ekran kartı ~ 09 Haziran 2011 21:33
CrazySkater
09-06-2011, 23:32   |  #5  
OP Taze Üye
11 mesaj

yardımınız için çok teşekkür ederim,,  menü - uygulamalar - Sett. wizard 'a girdim ve oradan internet ayarları tyanımla gbi şeyler vardı.. neyse onalrı yaptım başarıyla tanımlandı falan dedi..  ben biraz internet ayarlarıyla oynamştım da ondan da olabilir die şüpheleniyordum..  sayenizde uygulamaları karıştırmak aklıma geldi ve Sett. wizard diye bir yere girdim ve orada ayarları tanımladı sanırım...  bakalım eğer yarına kadar TL alırsa bi işe yaramamış demektir eğer yarın TL almazsa her şeyy başarılı demektir..  (çünkü her gün günde yaklaşık 0.50 - 1.00 TL alıyor) :))  ......bana bu fikri hatırlattığınız ve yardım ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum...  iyi akşamlar... :)

ekran kartı
10-06-2011, 00:07   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Sett. wizard ayarları yapar, aslında hiçbir işe yaramaz. Boşuna KB kaybı. Uygulamalar menüsünde adını hatırlamadığım bir şey var. Aklıma gelmiyor :) Güncelleme ya da Uyg. Güncelleme gibi bir adı vardı. Bunların ayarlarından ilgili seçeneği kapatın. GPS'i açıyorsanız Şebeke yardımlı konumlama açıksa TL gider. Çevrimiçi paylaşım seçeneklerinde de bununla ilgili ayarlar vardı. Onları da kapatın. Tam hatırlamıyorum telefonu çok eskiden kullanmış yerleri ve isimleri karışık yazıyorum biliyorum ama dediğim gibi tek tek tüm uygulamaların ayarlarından internet erişimini manuel olarak ayarların. En pratik çözüm önceki mesajda dedediğim gibi hedefler kısmından Turkcell WAP ve Turkcell Interneti silmek.

CrazySkater
10-06-2011, 01:18   |  #7  
OP Taze Üye
11 mesaj

uygulamalar menğsğnde Yaz. Güncelleme diye software updatelerin olduğu listelendiği bi uygulama var.. alt alta farklı  farklı uygulamaların güncellemeleri war oradan istediklerinizi onaylayıpo güncelliyorsunuz falan filan.. eğer bunu diyorsanız; buna girip, seçenekler - ayarlardan varsayılan erişim noktası WAP servisleri seçiliydi, değiştirip varsayılan bağlantı yaptım ve hemen altında da güncelleme için otomatik kontrol die bişiy vardı onda da ''Ana şebekede'' seçiliydi ''kapalı' olarak değştirdim....  dolaşımda bağlan kısmını da '' önce sor'' yaptım...  bütün bunlardan sonra umarım hala TL gitmez..  ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum ve iyi geceler geçirmenizi diliyorum...  [yarına kadar düzeli düzelmediği TL miktarından belli olur, duruma göre size haber veririm, buraya yazarım..  teşekkür ediyorum]]

CrazySkater
10-06-2011, 10:57   |  #8  
OP Taze Üye
11 mesaj

olamaaazz!!!!!!!!!!!!!  off,,  ne yazık ki yaptıklarımın hiçbiri işe yaramadı!! bugün 1-1.50 TL civarında ücret aldı yine!! lanet olsun ne yapmam gerekiyor benim??  Turkcell WAP ve Turkcell Interneti de silmek istemiyorum çünkü kendime bi internet paketi alıp internete girmek istiyorum artık,,  fakat öncelikle şu problemi bi çözmem lazım!! eskiden hiç böyle bir problemim yoktu ne oldu da şimdi başladı TL almaya anlamış değilim...  Kıbrıslıoğlu'nu biliyorsunuzdur;;  oraya götürsem yaparlar değil mi??  Yani artık kendim uğraşmak istemiyorum, uğraştıkça daha kötü yapıyorum o yüzden Kıbrıslıoğlu'na götürmeyi düşünüyorum.. Sizce ne yapiim??

ekran kartı
10-06-2011, 13:15   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Hedefler kısmından Turkcell Internet ve Turkcell WAP'ın ayarlarına girip en alttaki bağlantı türünü el ile olarak ayarladınız değil mi?

-- 

Maalesef 3 operatörde de 1 byte veri aktarsanız dahi sizden kesilen ücret standart. Telefon internete giriyor ufakcık bir veri aktarıyor ama anında 50 kuruş düşüyor. Bu çok can sıkıcı. İnternet paketi alırsanız telefon internete kendi kendine bağlansa bile internet paketinizden KB hesabı düşer. Çok sorun oluşturmaz. Paketinizin olmadığı zamanlar hedefler kısmından bunları silin. Tekrar geri getirmek için WAP yazıp 2222'ye göndermeniz yeterli.

CrazySkater
10-06-2011, 14:15   |  #10  
OP Taze Üye
11 mesaj

evet,,  hedefler kısmından Turkcell Internet ve Turkcell WAP'ın ayarlarındaki en alttaki kısmı ''Otomatik'' değil ''Onaydan sonra'' olarak ayarladım zaten hem de bunu çok önceden zaten ayarlamıştım.. en çok şaşırdığım şeylerden biri de buydu zaten.. onaydan sonra şeklinde ayarladığım halde neden otomatik olarak ben farkında olmadan internete giriyor die şaşırmıştım... 

------------------

Evet,, internet paketi yaparsam TL almaz, MB'tan düşer..  ama öncelikle Turkcell Internet'le Turkcell WAP'ı silip birgün de öyle beklicem (yani yarına kadar..)  o şekilde hala internet diye para alması imkansız ama ben yine de denicem.. Sonra da wap ve internet ayarlarını tekrar alıcam,, birgün de öyle beklicem bakalım yeni ayarlarla da hala TL alıyor mu diye...  Eğer Turkcell Internet ve WAP'ı sildiğimde TL almaya devam etmezse [ki büyük ihtimalle edemez] internet paketi alıp kullanacağım zaman tekrar ayarları alırım,, internet kullanmayacağım zaman da internet hedeflerinden Turkcell Internet ve WAP servislerinden de WAP'ı silerim... Her internete gircğimde [internet paketi alıp]  ayarları alır,,  girmeyeceğim zaman da silerim... olur biter...  (haksız mıyım??)   eğer hala bi işe yaramazsa Kıbrıslıoğlu'na götürüp -Eti sizin kemiği benim,,  hatta kemiği de sizin olsun derim!!  :DD   ;))

//////  Her neyse..  İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.....  :)  ........

Son Düzenleme: CrazySkater ~ 10 Haziran 2011 14:17
ekran kartı
10-06-2011, 16:54   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Bakalım sonuçları yazın :)

CrazySkater
10-06-2011, 23:35   |  #12  
OP Taze Üye
11 mesaj

tmm,,  tabii ki... :))

CrazySkater
11-06-2011, 11:06   |  #13  
OP Taze Üye
11 mesaj

öncelikle günaydın... :)
---------------------------

çok şükür bugün hiç TL gitmedi!! :))  çok mutluyum  ;))  Şimdi de Turkcell Internet ve Turkcell WAP ayarlarını yeniden alıp yarına kadar da beklicem;; yeni ayarlarla da TL alıyor mu diye... Almasa tabii ki çok sevinirim, ama alsa da aylık 100 MB (10 TL) internet paketi alırım böylece hem internete girebilirim hem de telefonumda internet bağlantısı oldukça TL değil MB hakkım azalır.. (TL'nin azalmasın çok daha iyi..)  Sonra, ileride internet paketimi iptal etmek istersem ve edersem de,, Turkcell Internet ve Turkcell WAP'ı yine silerim.. :))   Size de yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.. siz olmasaydınız kaç TL'm boşyere gidecekti bilemiyorum artık!!  :))  sayenizde kurtuldum! =))   her neyse;;  ben yarın,, yeni ayarlarla da TL gitti mi gitmedi mi, ne kadar gitti...  falan buraya yazarım...........