Neden bu kadar çok windows Server 2003 var?

NTRL
31-08-2006, 16:08   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

merhaba arkadaşlar, ben windows server 2003 öğrenmek istiyorum , fakat internette windows server 2003 diye arattığımda karşıma bir çok sürümü çıktı;

1. Microsoft windows Exchange server 2003
2. Microsoft windows 2003 Small Busines server
3. windows 2003 server with SP1
4. Microsoft windows server 2003,Datacenter Edition
5. Microsoft windows server 2003 Enterprise Edition SP1
6. windows server 2003 SP2 R2 Lite
7. Microsoft windows Small Business server 2003 Standard
8. windows server 2003 SP2 R2 Lite Plus
9. windows 2003 server Enterprise SP1 PL

Haliyle benim de aklım karıştıKahkaha bu konu da bilgi sahibi olan arkadaşlar;hangisi ne işe yarıyor.Beni aydınlatabilir mi, acaba server 2003 öğrenmeye yeni başlayan bir kişi ve en fazla 10 bilgisayarı olan bir şirket hangisini kullanmalıdır.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

ozzeybek
09-09-2006, 10:38   |  #2  
Yıllanmış Üye
357 mesaj

Merhabalar;
Sorunun cevabı aslında şu şekilde olabilir. Kurum ve kuruluşların bir çok ihtiyaçları ve istekleri mevcuttur. Bunada en güzel yatırımı yapmak için ihtiyaçlarını belirler. Bir kuruluş sadece File server olarak kullacağı bir server için neden daha maliyetli olan bir işletim sistemini seçsin. Standart Edition ona yetecektir. Bunun yanında çok büyüme ihtiyacı olmayan fakat bir çok uygulamayı tek bünyede çalıştıracak olan orta ve küçük ölçekli kurumlar ise SBS alacaklardır. Yani her cebe ve işe uygun çözümler sunuluyor. İsimlerini verdiğin server tabanları ise;

1. Microsoft Exchange Server :
Şirket içinde bulunan ve herhangi bir POP3 yada SMTP sunucusuna ihtiyaç duymadan Active Drectory ile senkron çalışan bir mail serverdir. Server 2003 serisinin yardımcı uygulaması diye biliriz.

2. Microsoft windows 2003 Small Busines server;
Orta ve Küçük ölçekli kurumlara hazırlanmış bir server işletim sistemidir. İçinde Standard Edition Özellikleri
Windows Server 2003, Windows SharePoint Services, Exchange Server 2003 Teknolojisi, Microsoft Office Outlook 2003, Microsoft Paylaşılan Faks Hizmeti, Yönlendirme ve Uzaktan Erişim Hizmetleri (RRAS), ISA Server 2000 Teknolojisi, SQL Server , Microsoft Office FrontPage 2003 uygulamaları mevcuttur. Maliyeti daha uygun.

3. windows 2003 server with SP1
Bu çok derin bir konu. Aşagıdaki kalan sorularının cevabı ise http://www.microsoft.com/windows ... omparefeatures.mspx Adresinde karşılaştırmalarını görebilirsin.

İyi çalışmalar...

Turan ÖZZEYBEK

VNA
30-07-2008, 16:04   |  #3  
Taze Üye
2 mesaj

Win SBS 2003 Trial'ı nereden indirebilirim,
bu konudada bir bilgi verebilirseniz çok sevinirim...

ilginize çok teşekkürler.

Fatih_ARMAĞAN
30-07-2008, 16:32   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

2003 server sürümleri Genel olarak aşağıdaki sürümlerden oluşur

Web Edition: Web hizmetleri ve ev sahipliği için tasarlanmıştır. Web hizmetlerinin ve uygulamalarının hızlı bir şekilde geliştirilmesi ve dağıtılması için uygun bir platform sağlar.

Standard Edition: Her çapta kuruluşun günlük gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlamıştır. Dosya ve yazıcıların ortak kullanılması, güvenli Internet bağlantısı, masaüstü uygulama kurulumunu tek merkezden yönetme ve çalışanlar, ortaklar, müşteriler arasında zengin bir işbirliği sağlama konularında çözüm sunar.

Enterprise Edition: Her çapta kuruluşun genel amaçlı kullanımı için tasarlanmış olan Windows .NET Enterprise Server; uygulamalar, XML Web hizmetleri ve altyapı için uygun bir platformdur, yüksek düzeyde güvenilirlik, performans ve üstün bir verim sağlar. Ama bu Windows Server 2003 ailesinin desteği bitmiş sürümüdür.

Datacenter Edition: En üst düzeyde ölçeklenebilme kapasitesi ve kesintisiz kullanım gerektiren, hayati derecede önem taşıyan uygulamalar için tasarlanmıştır.
Her Windows Server 2003 sürümü, müşterinin belirli ticari ve IT gereksinimlerini karşılayacak biçimde özelleştirilebilen işlevlere sahiptir.

10 Kullanıcılı bir yer için Standart edition sizin için yeterli olur fakat
standart edition satın aldıktan sonra +10 kullanıcı lisansı almanız gerekmektedir.. Uzak erişim için yada Active Directory için farklı çeşitlerde lisans tipleri bulunmaktadır.. sizi bu konuda en iyi Microsoft Destek hattının aydınlatacağını düşünüyorum.

Geniş ve detaylı bilgi almak için 7/24 Microsoft destek hattını arayabilirsiniz..

0212 336 69 99

Ek olarak
Size 2008 Server sürümlerini denemenizi öneririm.

2008 server Sürüm detayları..

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 30 Temmuz 2008 16:41
C@BİR
20-09-2008, 11:55   |  #5  
Yıllanmış Üye
186 mesaj

ev kullanıcı isen web edition kur.Ama sana tavsiyem eğer zevk arıyorsan xpden vaz geçme ben server kurdum ilk etapta makina çok hızlıydı 1 ay sonra iyice hantallaştı.şimdi kendi xp mi kendim yaptım 201 mb hızdan yanacak pc.

IBM T40

muammerturkmen
03-10-2008, 15:56   |  #6  
Yıllanmış Üye
359 mesaj

server zaten yavaştır hız istiyorsanız 2000 98 95 kurun, server da amaç farklıdır, msn kurulmaz server a oyunda kurulmaz, kuran bilgi işlemcilerde az değildir, fantezi yapıp data center da counter oynamak süper olurdu :D