neden bu kadar sıcak

HPQ-User
15-07-2007, 22:41   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

RudeBoy sormuş:
arkadaşlar merhaba benim sorunum büyük bugün sistemi temizledim temizlediğim seyler eksoz fanı-hdd-ekran kartı- vede
işlemcinin üstene biraz üfledim içindeki tozlar çıksın diye
neyse sistemi temizledim kapağı kapattım vede sistemi açtım birde windows o kadar yavaş bir biçimde açıldıkı bilemessiniz arkadaşlar.vede benim cpu fanı smart fan olduğu için fandan muazzam bir ses geliyor hemen fan speed'i açtım vede
işlemci:69
aux:58
ikisininde yanında alev logosu vardı  sistemi alalı bir sene oldu
sizce sorun nerde bu sorun niçin kaynaklanıyor olabilr bana yardım ederseniz  cok sevinirim arkadaşlar   

-saygılarımla-

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel p4 3.0ht

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 1.1.4322)

Recep Baltaş
15-07-2007, 23:10   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

P4 işlemciler, özellikle Presscott serisi çok ısınıyor. Bu sorunu çözmek bir iki tozu def etmekle malesef çözülemiyor. Eğer PC donanaımından çok iyiy anlıyorsanız fanı söküp fan ve soğutucu metal arasında kal olan toz tabakasını (bazı işlemci soğutucularında böyle bir sorun var) temizlemeniz ve işlemcinin ısı macununu yenilemeniz gerek.

Bu ayki sayımızda bu konu ile ilgili "Donanım sorunları" makalemizde kasa içindeki hava sirkülasyonunu anlatan bir bölüm mevcut. Yazıyı okursanız daha iyi bilgiye sahip olabilirsiniz.

uGuR.uK
15-07-2007, 23:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

belkide sen icine üflerken o tozların cıktıgını sandın ama aralara falan sıkıstı iice bidaha temizle ama cok saglam benim tavsiyem o televizyoncularda falan olan üfleme aletleri veya elektrikli süpürge(simdi süpürgeyle olurmu demeyin cok guzl oluo doru duzgun kullanınca oyle yok parcaları falan yutar diolar oda yalan ben elimle zor sokuorm onları hava akımımı cekcek:))

blackhawkmilan31
15-07-2007, 23:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

Arkadaşların da dediği gibi P4'ler yaz günü alev alev yanıyor.Bunun için fazla bir çözüm yok.Ben de klasik cevaplar vereceğim.Fanı, fan ve işlemci arasındaki delikli metal şeyi temizle.Ayrıca termal macunun kurumuş olabilir.Macunu çıkar üstüne yine bir macun çek
Kolay gelsin...

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 15 Temmuz 2007 23:43
benersince
16-07-2007, 09:00   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

yaz aylarında p4 ler ısınır ısınır  ,bende p4 kullanıyorum sıcaklık degerlerinm seninki gibi degil diger arkadaşların söylediklerine katılıyorum birde ekleme yapayım

kasanızı hava silikilasyonunu engelleyecek şekilde tamamen kapalı dolap kutu gibi yerlerde muhafaza etmeyin yan kasa delikleri dahil olmak üzere fan ve hava deliklerini kontrol edin eger kapalı bir dolapta kullanıyorsanz dolap yan pagıyla işlemci fan deliklerinden mümkün oldugunca uzak tutun ön dolabın ön ve arka kapaklarını açın

ayrıca gerekli deneyime sahipseniz termel macununuzu kontrol edip kurumuş ise yenisi ile degiştirin yada degiştirdiniz son olarak kasanıza bir fan daha ilave edebiklirsin

saygılar

Borga-x
16-07-2007, 09:10   |  #6  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

öncelikle işlemcini soğtmak ıcın özel o.c.Fanları mevcut bunlardan alabilirsin. Stok fanından daha sessız ve performanslı çalışır.P4 serisi için yapılacabılecek en guzel değişim budur. Benersıncenı dedıgı gıbı termal macun kurumuş olabilir. Gerçi makınan 1 senelıkse kolay kolay kuruyacagını sanmıyorum (tabı kullanılan macun kalitesiz değilse).

ve www.editorunsecimi.com adreslerınden kendı işlemcine uygun soğutucu fan ve bloklarına bakabılırsın.Eğer ist. oturuyorsan kadıkoyde yazıcıoğlu pasajına gıtmenı öneririm.Ordan daha ucuza alabilirsin bu soyledıgım parçaları

Quad-Core
16-07-2007, 21:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
844 mesaj

tamam arkadaşlar verdiğiniz yanıtlar için teşekkür edrim bu gün sistemi servise götürdüm ve işlemci fanının çıktığını söylediler ve şimdi sıcaklıklar normale döndü
cpu: 22 (sistem boşta iken)
cpu: 46 (sistem yük altında)

osa_bh
16-07-2007, 22:34   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
335 mesaj

Heralde sistemi temizlerken yanlışlıkla işlemci fanını veya kablosunu çektin.

Koray Kocaman
17-07-2007, 01:05   |  #9  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj
Quad-Core
tamam arkadaşlar verdiğiniz yanıtlar için teşekkür edrim bu gün sistemi servise götürdüm ve işlemci fanının çıktığını söylediler ve şimdi sıcaklıklar normale döndü
cpu: 22 (sistem boşta iken)
cpu: 46 (sistem yük altında)
Bizide heyecanlandırdın varya seni gidi seni..Beğendim