Neden Linux?

Kapalı Hesap (87147)
15-09-2008, 17:38   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 1
154 mesaj

Linux 'a geçmeyi düşünüyordum ki önüme dil engeli çıktı Türkçesi yokmuş onun için Pardus'u araştırdım sonuçda windows dan pardus'a geçmek heyacan verici olurdu ancak hiç bir yerde pardus veya Linux cd'lerini bulamadım eğer özellikle pardus veya linux kullanıcısı varsa yardımcı olurlarsa sevinirim hem satın almam için hemde neden Linux 'u tercih ettiğinizi paylaşmanız için veya pardus'u işte...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (87147) ~ 15 Eylül 2008 17:40
_OnuR_
15-09-2008, 18:36   |  #2  
_OnuR_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
890 mesaj

Belki bu ayda veriliyordur tam bilmiyorum ama Bilim ve Teknik dergisine bi bak veriyosa al zaten 3,5 Ytl bişey hem dergide güzel:)

czsss
15-09-2008, 18:46   |  #3  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

Ubuntuyu Öneririm

Pardusun Çok Açıkları Var bi Ekran Kartını Tanıtcam Die bir Ay uğraştım
Sonuç....Nafile

Ana Sayfalarında Son Versiyonlarının Download Linkleri Mevcut..

Son Düzenleme: czsss ~ 15 Eylül 2008 18:54
baDibere
15-09-2008, 19:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
205 mesaj
waywah
Pardusun Çok Açıkları Var bi Ekran Kartını Tanıtcam Die bir Ay uğraştım
Sonuç....
Açık? Nasıl bir açık? Nasıl böyle bir kanıya vardınız?

Ekran kartınızın markasını ve modelini yazarsanız seviniriz. Belki çözümü vardır.

Pardus kullanıyorum, memnunum. Forumda Pardus CD Temini başlıklı bir konu var. O konuya göz atarsanız size yardımcı olacaktır.

czsss
15-09-2008, 19:36   |  #5  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

Pardusda 3D yi Aktifleştiremedim

Girmediğim Site Katılmadığım Forum Harbiden Kalmadı

Bu Sorun Ati den Değil Pardusdan Kaynaklanıyo
Öle Olsa Ubuntu da Problem olurdu  Gayet iyi Çalışıyo

Son Düzenleme: czsss ~ 15 Eylül 2008 21:53
baDibere
15-09-2008, 19:41   |  #6  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Evet HD serisi ile bir olumsuzluk duymuştum. Bakacağım.

Acaba açık dediğiniz olayı da açar mısınız?

czsss
15-09-2008, 19:48   |  #7  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

En büyük Açığı Bu Olsa Gerek

Pardusu Kötülemiyorum Yanlış Anlaşılmasın...Ama
3D perfonmansını Alamadıktan Sonra....Başka bi açık Aramadım Açıkcası

Son Düzenleme: czsss ~ 15 Eylül 2008 19:50
baDibere
15-09-2008, 19:56   |  #8  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Bir şeyi açıklığa kavuşturalım. Ben açık deyince aklıma güvenlikle ilgili bir takım sorunlar geldi. Genelde "donanım tanımama" olayını açık olarak nitelendirmem.

Pardus 2008 kullanıyorsanız, Tasma altında bulunan görüntü yöneticisinin ati-drivers paketi yüklüyken işinizi görmesi beklenir. (flgrx olarak seçilecek)

Aynı ekran kartı bende olmadığından (x300 var) ben de sadece araştırarak yetiniyorum şu anda. Herhangi bir foruma sorununuzdan bahsettiniz mi ya da bugs.pardus.org.tr adresine hata kaydı girdiniz mi? Bunlar Pardus'un gelişmesi için önemli adımlardır.

czsss
15-09-2008, 20:17   |  #9  
Yıllanmış Üye
113 mesaj

o senin Açık Anlayışın

Benim İçin İse..Donanım,Güvenlik vs,bi Pc ye Gereken bütün Gereçler..Bunlardan Herhangi birisi Eksikse Bu bi Açıktır ve Kapatılmalıdır..
Yazdıklarını çok Denedim..flgrx i seçtiğim Vakit Ekran tam Açılmaya Yakın Kararıyo..Güvenli modda Girmek zorunda Kalıyorum
Pardus Ati HD 2600 Die bi Çok Başlık Açılmış Durumda
Problem Devam Ediyo..

Son Düzenleme: czsss ~ 15 Eylül 2008 20:19
Fattur
15-09-2008, 21:28   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Linux çekirdeklilerden en güveniliri pardus zaten de tartışmasız(En azından türkler için :D) ama linux fazla kullanılmadığı için bilinen açıkları çok az.Açık var ama biz bilmiyoruz yani.

baDibere
15-09-2008, 21:40   |  #11  
Yıllanmış Üye
205 mesaj
Fattur
Linux çekirdeklilerden en güveniliri pardus zaten de tartışmasız(En azından türkler için :D) ama linux fazla kullanılmadığı için bilinen açıkları çok az.Açık var ama biz bilmiyoruz yani.
Açık derken güvenlik açığından bahsediyorsanız yanılmaktasınız. Geçtiğimiz 1-2 ay içerisinde yapılan bir hacker konferansında Windows'un 2dk MacOS'un 10 dk'da hacklendiğini fakat Linux'u temsil eden Ubuntu'nun bir açığının bulunduğunu fakat hacklenemediğini bildirmek isterim. Bu başarı tamamen Linux'un açık kaynak oluşunun bir eseridir.

Kimileri şunu der:"Linux fazla kullanılmadığı için virüs yoktur." Bu büyük ölçüde yanlış bir ifadedir, çünkü Linux altında bazı şeylerin kendiliğinden çalışması için sistem yöneticisinden izin alması gerekir. Linux için virüs vardır birkaç tane ama pratikte hiçbir zarar verememektedirler.

kalamarr
15-09-2008, 22:58   |  #12  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
jnsnh
Linux 'a geçmeyi düşünüyordum ki önüme dil engeli çıktı Türkçesi yokmuş onun için Pardus'u araştırdım sonuçda windows dan pardus'a geçmek heyacan verici olurdu ancak hiç bir yerde pardus veya Linux cd'lerini bulamadım eğer özellikle pardus veya linux kullanıcısı varsa yardımcı olurlarsa sevinirim hem satın almam için hemde neden Linux 'u tercih ettiğinizi paylaşmanız için veya pardus'u işte...
tanınmış linux dağıtımlarının çoğunda Türkçe yerelleştirme pakedi mevcut. bende Türkçe Ubuntu kullanıyorum.

Son Düzenleme: kalamarr ~ 15 Eylül 2008 22:59
codeguru
16-09-2008, 01:42   |  #13  
Üye
71 mesaj

Hacklenme konusunda, benim hatirladigim macos'un daha once hacklendigine dair (browser'dan, 2-4dk'li bir seydi sanki), windows 10-15 dakka, ama o da kerneldan degil, sun java calistiricisi yuzunden hacklenmisti diye hatirliyorum.

Acik kelimesini arkadasimiz, eksiklik anlaminda kullanmis, kullanim olarak dogru olabilir ama, "acik" dendiginde, yazilim sektorunde bu guvenlik acigi olarak dusunulur. Haliyle, ekran karti driver'inin olmamasi acik olarak degil bir eksiklik olarak nitelendirmek daha dogru olur.

Linux'un daha guvenilir oldugunu ise bence bilmiyoruz. Eger, windows kosullarinda masaustunde, ev tipi kullanicilar tarafindan kullanilirsa, belki onda da cok sorun cikar. Linux kurdugunuzda da, kernel disinda, yuzlerce uygulama da kuruluyor ve bir cogunun bir suru acigi duzeltiliyor. En basiti, www.debian.org sitesinde Security Advisories kisminda, bir cok ortak uygulamanin aciklari rapor ediliyor. Ozellikle, varsayim diyebilirsiniz ama windows kadar yayginlastiktan sonra her ev kullanicisi, root olarak linux'u kullansa, bir trojanda, wormda heralde evlere senlik seyler olurdu... Windowsta da olan bu zaten.

Son Düzenleme: codeguru ~ 16 Eylül 2008 01:42
yemre_kara
16-09-2008, 14:22   |  #14  
Yıllanmış Üye
360 mesaj

çok güzel söylüyosunuz ama ben bişe anlamıyom neyse ben de pardus 2008.0 kullanıyom yakında 2008.1 geçecem çok da memnunum lünuxdan iyisi çam da kayısı....özgürlükiçin.....

yemre_kara
16-09-2008, 14:22   |  #15  
Yıllanmış Üye
360 mesaj
codeguru
Hacklenme konusunda, benim hatirladigim macos'un daha once hacklendigine dair (browser'dan, 2-4dk'li bir seydi sanki), windows 10-15 dakka, ama o da kerneldan degil, sun java calistiricisi yuzunden hacklenmisti diye hatirliyorum.

Acik kelimesini arkadasimiz, eksiklik anlaminda kullanmis, kullanim olarak dogru olabilir ama, "acik" dendiginde, yazilim sektorunde bu guvenlik acigi olarak dusunulur. Haliyle, ekran karti driver'inin olmamasi acik olarak degil bir eksiklik olarak nitelendirmek daha dogru olur.

Linux'un daha guvenilir oldugunu ise bence bilmiyoruz. Eger, windows kosullarinda masaustunde, ev tipi kullanicilar tarafindan kullanilirsa, belki onda da cok sorun cikar. Linux kurdugunuzda da, kernel disinda, yuzlerce uygulama da kuruluyor ve bir cogunun bir suru acigi duzeltiliyor. En basiti, www.debian.org sitesinde Security Advisories kisminda, bir cok ortak uygulamanin aciklari rapor ediliyor. Ozellikle, varsayim diyebilirsiniz ama windows kadar yayginlastiktan sonra her ev kullanicisi, root olarak linux'u kullansa, bir trojanda, wormda heralde evlere senlik seyler olurdu... Windowsta da olan bu zaten.

gecenin birinde güncellemişsin helal olsun eline sağlık

berkkarabacak
16-09-2008, 15:49   |  #16  
Üye
68 mesaj

bende pardus var ama windowsun yerini tutmaz bence bu arada pardus ve windows yüklü ama pardusu nasıl silecem

yemre_kara
16-09-2008, 16:50   |  #17  
Yıllanmış Üye
360 mesaj

Yerini tutamıyosa sanal disk yap ben öyleyim çokda güzel hem pardusun ne kötü yanı var.program ve oyun olmaması oyunu ve programı yapanların mallığı

TuncaBozkurt
16-09-2008, 17:17   |  #18  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Eğer basit ofis işlevleri için kullanacaksanız Pardus kullanabilirsiniz. Fakat daha çok destek gördüğü için(Pardus genelde Türkiye'den destek görüyor. Ubuntu ise tüm dünyadan) Ubuntu daha gelişmiştir. Bu nedenle Ubuntu'yu tavsiye ederim.