needir bu DMA

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Scareble
22-12-2004, 11:32   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
95 mesaj

arkadaşlar DMA modu tam olarak ne işe yarıyooo iptal edersek ne olur etmesek ne olur...ve bi de xp pro da nasıl iptal veya etkin ediliyooo   saygılar....

Banned
23-12-2004, 18:24   |  #2  
Banlandı
1,157 mesaj

DMA:Direct Memory Access demek..Yani Dogrudan bellek erisimi..
DMA denilen sey HDD ve CD-ROMlar taraf1ndan islenen verilerin islemci taraf1ndan 1slenmesi ile ilgili idi galiba...Yani DMA kapal1 olursa akatar1lan bilgi önce CPU taraf1ndan isleniyor ve bu da performans1 ve CPU kullanum1n1 olumsuz yönde etkiliyor...

DMA ac1kken islenen veri dogrudan bellek ile kaynak-hedef aras1 gerceklesiyor ve darbogaz olusmuyor bu da performasn1 art1r1rken CPU kullan1m1n azalt1yor..

WinXP Pro'da DMA kapatmak icin IDE kontrollerinden(Sabit disk denetleyicileri filan da olabilir.)
Ayarlar yapmak gerekiyor....Kapatman1 önermem...Ayr1ca WinXP'de DMA zaten ac1k kurulur...

daywalker
01-01-2005, 14:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
114 mesaj

win98 de kapatmak kolaydı ama winxp de bilmiyorum nereden kapatıldığını ama kapattığında cd yazma süresi neredeyse yarıya düşüyor. yani 6 dakikada yazıyorsa kapattığında 3 dakikada falan yazıyordu. ayrıca ben kapattığımda hiç bir olumsuz yanıyla karşılaşmadım