Nereden çıktı bu Windows Strata?

CHIP Online
09-10-2008, 15:35   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Microsoft'a ait bir web sitesinde, kısa süre de olsa boy gösteren bu isim ne anlama geliyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Nere ... ws-Strata_9068.html

Microsoft'un Profesyonel Geliştiriciler Konferansı (PDC - Professional Developers Conference) için hazırladığı bu adres, aslında gizli kalması gereken önemli bir bilgiyi ziyaretçileri ile paylaştı. Yukarıdaki resimde de göreceğiniz gibi, durum fark edilene kadar sitede "Windows Strata"dan bahsediliyordu. Ancak konu birkaç blog sayfasında gündeme gelince Microsoft hatasını fark etti ve bu ismi listeden çıkarttı.

Peki ama nedir bu Windows Strata? Henüz bir açıklama yapılmış olmasa da, Strata büyük ihtimalle Microsoft'un yakında yayınlayacağı ve burada sizlere duyurduğumuz Windows Cloud'un resmi ismi. Microsoft'un patronu geçtiğimiz günlerde Windows Cloud üzerinde çalıştıklarını doğrulamış, ancak detaylardan daha sonra bahsedeceğini söylemişti. Bir demecinde bu özel Windows sürümünün adının bile belli olduğunu belirten Ballmer, bu ismi de bir süre için kimseyle paylaşmayacaklarının altınını çizmişti.

Ancak görünüşe göre Microsoft, küçük bir hata yaparak yeni Windows'un ismini kendi eliyle sızdırmış durumda. Tahminlerimizin doğru olup olmadığını öğrenmek içinse biraz daha beklemek zorundayız.

Tüm konu: Nereden çıktı bu Windows Strata?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Windows Strata gerçekten Cloud'un resmi ismi olabilir mi?

kermenn
09-10-2008, 15:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
246 mesaj

bence bu hatadan cok bilerek yapılmış bi olay reklam olsun diye herkesin ilgisini kendilerine yani yeni windows surumune cekmeye calışıyorlar... ayak ustu reklam yapıyolar

Fattur
09-10-2008, 16:19   |  #3  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

sanmıyorum.Win8 den sonra çıkacak işletim sistemnin adı olabilir

DarkHellKnightX
09-10-2008, 20:48   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,663 mesaj

adamlar resmen reklamını yapıyo sanki yanlışlıkla vermiş gibi yapıp herkesin ora üzerine yoğunlaşmasını sağlıyo... yoksa microsoft un böyle küçük bir hatayı yapabileceğine kim inanır?...

kalamarr
09-10-2008, 21:46   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
561 mesaj
xHellknightx
adamlar resmen reklamını yapıyo sanki yanlışlıkla vermiş gibi yapıp herkesin ora üzerine yoğunlaşmasını sağlıyo... yoksa microsoft un böyle küçük bir hatayı yapabileceğine kim inanır?...
kadir inanır KahkahaKahkahaKahkaha. bencede reklam amaçlı. çünkü büyük şirketlerden  yapılan her şeye şüpheyle yaklaşırım. microsoft böyle bir hatayı yapmaz. hele ki kendine bağlı bir adreste.

alito
09-10-2008, 22:21   |  #6  
Yıllanmış Üye
317 mesaj

strata diyor yani: amaaaaan ben böyle işin taaaa kalıbına windowsuna strataaaaa diyor yani artık işletim sistemi yapmıyacam diyor forza linux demek istiyor.

Toxic
09-10-2008, 23:20   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

reklam amaçlı yapılmış bir şey

Kapalı Hesap (91855)
10-10-2008, 00:12   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 25
2,006 mesaj

ben de bunun hata olmadığına inaıyorum ama widows7 diye bişey olmicak bu sistem çıkarsa direk 8 olcak çünkü vista 6. çıkarsa strata 7. olcak

ama yeni sistem farklı olacağı için biraz meraklandım betasını denerim 2. sistemim olarak şu anda vista kullanıyorum ama kasmıyor bence vista hakkında olumsuz düşünmeyin bi gün elbet kabul edersiniz büyük ihtimalle

Halil Mollaoğlu
10-10-2008, 00:45   |  #9  
CHIP Online
373 mesaj

Haberde belirtildiği gibi yüksek bir ihtimalle Windows Cloud olacaktır. O ise yine önceden belirtildiği gibi son kullanıcı / tüketici için geliştirilmiş bir işletim sistemi değildir. Tüketici odaklı Windows XP, Vista, 7, 8 ile alakası yoktur. Web platformu için uygulama geliştirmek isteyen web geliştiricilerine hitap ediyor. Bu yüzdendir ki, Windows Cloud, alıp betasını test edebileceğiniz bir işletim sistemi olmayacaktır. Detaylar için haberin ikinci paragrafında verilen linke tıklayabilirsiniz ;)

Son Düzenleme: Halil Mollaoğlu ~ 10 Ekim 2008 00:48
escape
10-10-2008, 02:18   |  #10  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

Açıkcası bu yorumlara şaşırmamak mümkün değil yok reklam yapıyorlarmış yok ilgi çekmek için bilerek kendileri koymuştur şunu sormadan yapamayacağım ya arkadaşım sizce windows'un reklama ihtiyacı varmı'ki hani intel'in reklama ihtiyacı var çünkü karşısında amd var üsteklikte gittikce güçleniyor peki ama windows'un karşısında ne var hadi kaldıralım tüm windows'ları peki yerine ne kuracağız bu kadar stabil bu kadar oturmuş bu kadar gelişmiş bir sistem varmı varmı bir öneriniz

Hiper£l£v£nKids
10-10-2008, 06:36   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj
Halil Mollaoglu
Haberde belirtildiği gibi yüksek bir ihtimalle Windows Cloud olacaktır. O ise yine önceden belirtildiği gibi son kullanıcı / tüketici için geliştirilmiş bir işletim sistemi değildir. Tüketici odaklı Windows XP, Vista, 7, 8 ile alakası yoktur. Web platformu için uygulama geliştirmek isteyen web geliştiricilerine hitap ediyor. Bu yüzdendir ki, Windows Cloud, alıp betasını test edebileceğiniz bir işletim sistemi olmayacaktır. Detaylar için haberin ikinci paragrafında verilen linke tıklayabilirsiniz ;)
Size Katılıyorum.Bencede microsoft böle ufak bi hata yapmaz bekliyim görücez fuarı...
escape
Açıkcası bu yorumlara şaşırmamak mümkün değil yok reklam yapıyorlarmış yok ilgi çekmek için bilerek kendileri koymuştur şunu sormadan yapamayacağım ya arkadaşım sizce windows'un reklama ihtiyacı varmı'ki hani intel'in reklama ihtiyacı var çünkü karşısında amd var üsteklikte gittikce güçleniyor peki ama windows'un karşısında ne var hadi kaldıralım tüm windows'ları peki yerine ne kuracağız bu kadar stabil bu kadar oturmuş bu kadar gelişmiş bir sistem varmı varmı bir ö
Sizede katılıyorum windowsun karşısında durcak bir işletim sistemi yok bence şimdilik..

Son Düzenleme: Hiper£l£v£nKids ~ 10 Ekim 2008 06:39
kalamarr
11-10-2008, 10:27   |  #12  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

windowsun reklam yapmasının nedeni ttnetin reklam yapma sebebiyle aynı nedendir. ikiside tekel niye reklam yapsın diyenler. ikisi de kendi imajını düzeltmeye, yeni yaptığı işlerin büyütülerek ortaya çıkarmaya, ilerde kendisine karşı gelişebilecek rakipleri ezmek için reklam yapıp psikolojik olarak kendinden başka rakip olmadığını  ve kendisinin en iyi olduğunu kanıtlamak içindir. windowsun karşısında duracak işletim sistemi var. linux dağıtımlarının çoğu çok rahat bir şekilde kurulabilir ve windowsta ki sorunların çoğu yoktur. günlük olarak windowsta kullanılan tüm programların Linux'te karşılığı vardır. ama buradaki sorun oyun vb. uygulamaların yani yapanların kendi lisansını koyduğu programlar. bu uygulamalar patent hakları nedeniyle birebir linux'e uyarlanamıyor ve bu tür program yapımcılarıda linux'a uygun olarak yapmıyor.