Nokia, yenilikler peşinde

Karub
02-09-2010, 02:41   |  #1  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,652 mesaj

Nokia Beta Labs tarafından sunulan bir uygulama sayesinde mesaj yazmak kolaylaşıyor. Açıkcası denemedim birazdan denemeyi düşünüyorum. Video'ya ve indirme linkine BURADAN ulaşabilirsiniz.
Destekleyen modeller:
Nokia 5800
Nokia 5230
Nokia x6 
Nokia N97 - Mini
Nokia C6

Meatat
02-09-2010, 16:56   |  #2  
Meatat avatarı
Yıllanmış Üye
175 mesaj

ben denedim türkçe dil desteği yok malesef kurduktan sonra telefonu yeniden başlatmalısınız ve yazma dilini ingilizceye çevirdiğinizde swype etkin hale geliyo isterseniz mesaj yazma esnasında dili türkçeye çevirip nokia nın standart qwerty klavyesine dönüş yapabiliyosunuz ayrıca uygulama telefonunuzun t9 arşivini kullandığından eklediğiniz türkçe kelimeleride yazabiliyosunuz (içinde ç,ş,ı gibi tükçe karakter olmayan kelimeleri tabi ki) ve telefonunuzun tam ekran ve küçük qwerty klavyelerinde etkin olarak çalışıyo ve dikkatimi çeken bir şey uygulamanın versiyonu 0.0.0.10334-demo yani nokia bu işin çok başında :) daha da geliştirecekler gibime geliyo bu arada Karub a teşekkürler ne zamandır bu programı arıyodum :)

Son Düzenleme: Meatat ~ 02 Eylül 2010 16:57
Karub
02-09-2010, 18:39   |  #3  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Rica ederim. Ben deneyemedim çünkü telefonu servise verdim. İstanbula yollayacaklarını ve bayram sonunda geleceğini söylediler. İnşallah oradan başına bir iş gelirde yenisini verirler :D

Meatat
02-09-2010, 20:12   |  #4  
Meatat avatarı
Yıllanmış Üye
175 mesaj

bende birçok elektronik üründe aynı şekilde düşünmüştüm ama uzun süre gelmeyebilir telefonunuz değiştiricez ayağına çok bekletebiliyolar :)

Karub
02-09-2010, 20:20   |  #5  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Eğer yenisini verirlerse hemen satacağım. Daha kutudan açmadan götürüp 400TL'ye zorlarım diye düşünüyorum. 2 kere aynı telefonu kullanmak mantıksız.. :)

Meatat
02-09-2010, 22:24   |  #6  
Meatat avatarı
Yıllanmış Üye
175 mesaj

aslında iyi telefon :) peki yerine hangi telefonu düşündünüz

Karub
02-09-2010, 23:37   |  #7  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Nokia N8, iPhone 3GS veya iPhone 4..

Meatat
03-09-2010, 01:25   |  #8  
Meatat avatarı
Yıllanmış Üye
175 mesaj

400 tl kesmez yalnız üzerine baya para eklemelisiniz bu telefonlar için ne diyelim şimdiden hayırlı olsun :)

Karub
03-09-2010, 01:27   |  #9  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Birikmişim epey var zaten hepsi planlı :)

mcafee23 ayrılmıştır
03-09-2010, 01:27   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

nokia ilk bilgisayarını piyasaya sürerek devrim niteliğindeki yeniliğini yaptı.

mancukya
03-09-2010, 13:15   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Nokia s60 v5
Symbian ^3 
Symbian ^4
maemo

Nokianin dokunmatik cep pazarindaki isletim sistemleri bu kadar kararsiz tutarsiz bir sirket üstelikde Nokia gibi senelerin lider ismi bu hatayi yapabilirmi ama yapiyor hala cikartacagi N8 bile 680 340 cözünürlükte.
Nokianin beta labsda satin aldigi firmalarin programlarini cikarmasi güzelde adam gibi karar veripte su paketleri artik iki taneye indirmeside gerekiyor ayrica Aplle gibi eskiye dönelik cikardigi cepleride unutmadan.
Symbian ^3 ve Maemodan birini s60v5 serisi tellere uyarliyabilir birde ovi storeda ülke ayrimina gitmesi ve zaten yetersiz olan storedaki program sayisini iyice azaltmasida sacmalik.

Karub
03-09-2010, 16:14   |  #12  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj
Alıntı: mancukya  
Nokia s60 v5
Symbian ^3 
Symbian ^4
maemo

Nokianin dokunmatik cep pazarindaki isletim sistemleri bu kadar kararsiz tutarsiz bir sirket üstelikde Nokia gibi senelerin lider ismi bu hatayi yapabilirmi ama yapiyor hala cikartacagi N8 bile 680 340 cözünürlükte.
Nokianin beta labsda satin aldigi firmalarin programlarini cikarmasi güzelde adam gibi karar veripte su paketleri artik iki taneye indirmeside gerekiyor ayrica Aplle gibi eskiye dönelik cikardigi cepleride unutmadan.
Symbian ^3 ve Maemodan birini s60v5 serisi tellere uyarliyabilir birde ovi storeda ülke ayrimina gitmesi ve zaten yetersiz olan storedaki program sayisini iyice azaltmasida sacmalik.

Aslında NOKIA'nın yazılımsal sorunlarının tek sebebi> Test edilmemesi...
Belki ediliyordur ama azdır. Bakın iPhone 4 yani Apple Amerikan malı ve çok sağlam. İşletim sistemide iyi denilebilir ama yeni çıkan Os4 bilmem ne işletim sistemini iPhone 4'ün çıkış tarihine yetiştirmek için baştan sağma yaptılar ve sonuç?
- Çekmiyordu..
- Şimdide sensör olayı çıktı
Ama Steve amca "yeni güncelleştirme ile düzelecek" diyor. Yani bunlar test etmeden yazılımları yükleyip gönderiyorlar. Ne zaman bir şikayet gelse hemen onarma peşine düşüyorlar. NOKIA'da aynen öyle :)
5800'ı aldığımda v30 vardı ve mesaj sorunu vardı.. Ben bile telefonu acayip zorlayıp test ediyorum ev imkanlarıyla.. O kadar bilgin kişilerle NOKIA'mı yapamıcak yapmayın lütfen... Caizler.. Bir kere para geldi ya hep gelir sanıyorlar ama hayır!..

NoteBook
03-09-2010, 20:09   |  #13  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

Nokia’nın en büyük sorunu artık yeni bir şeyler yapmak zorunda olması.Uzun yıllar boyunca cep telefonu piyasasını bir şekilde elinde tuttu.Sadece Snake oyunu sayesinde 1 milyona yakın telefon sattı.Snake oyunu için gidip Nokia telefon alanlar Nokia telefonun asıl işe yaraması gereken ama işe yaramayan yönlerini unuttular.O gün ki para ile 1250 TL para verip Nokia 8850 telefon alanlar bu telefona bu kadar para verip adam gibi bluetooth özelliği bile olmadığını fark etmediler.Çünkü onlar için önemli olan telefonu masaya koyduklarında telefonun insanların göz zevklerine ne kadar uygun olup olmadıklarıydı.Aynı dönemlerde bluetooth özelliğine sahip ilk telefonlardan birini üreten Benefon şirketinin yayınlamış olduğu bir rapor vardı.Raporda insanların aldıkları telefonları alma amaçlarının en başında gösteriş olduğu bu nedenle çok fazla gösterişli olmayan Benefon marka telefonların satılmadıklarını yazıyordu.
Ve sonra Symbian Os işletim sistemi çıktı piyasaya.Çünkü artık Samsung ve Panasonic gibi markalar başta olmak üzere bir çok firma Nokia’nın gösterişine ayak uydurmaya başlamışlardı.Nokia da yeni bir şeyler yapmak zorundaydı piyasaya yeniden hakim olmak için.Panasonic GD93 marka telefonun satış grafiği Nokia’nın 1 aylık satış portföyünü alt üst etmesine neden olmuştu.Bunun üzerine Symbian Os işletim sistemi çıktı.Yani yarı bilgisayar özelliklerine sahip olan Smartphone isimli telefonlar.6600,7610 ve 3230 modelleri ile başlayan bu furya Nokia’nın yeniden piyasada üst sıralara çıkmasına neden oldu.Sadece 7610 marka telefondan elde edilen 1 yıllık satış grafiği Panasonic’in neredeyse 5 yıllık satış grafiğine eşitti.Ve Nokia aldı başını gitti.Ta ki Sony Ericsson piyasaya çıkıncaya kadar.Sony ile Ericsson markaları birleşip ortaya müzik çalar telefonlar çıkarınca bir anda genç neslin ilgisini çekmeye başladılar.Sony ‘nin müzik kalitesi Ericsson’un telefon deneyimi bir araya gelince müthiş telefonlar ortaya çıkmaya başladı.Genç nesil hem telefon hem de müzik çalarını bir arada tutacaktı.Bu genç nesli ihya etti.Sony Ericsson sadece W serisi telefonları il Mp3 pazarına derin darbeler vurmuştur.O dönemlerde 2 GB’lik mp3 çalarlar ortalama 300 TL iken hem telefon hem müzik çalar olan 1 Gb lik hafızaya sahip Sony Ericsson marka telefonlar 400-500 TL civarındaydı.Bu durum genç nesli daha da ihya etmeye yetti.Sony Ericsson Nokia’ya yaklaşmıştı satış grafiği olarak.Ve bir gün Nokia N serisi telefonları piyasaya sürerek Web özelliği ile Sony Ericssonu vurmaya başladı.N serisi telefonlar gerçekten mükemmel bir bağlantı hızı ve zevki ile webe giriyor ve ne isterseniz size yaptırıyordu.Bu kez Nokia yine arayı açmayı başardı.Ama rakipler durmuyordu ve bir gün ortaya HTC çıktı.Öyle bir telefon ortaya sundu ki, telefon , kamera , web , müzik çalar derken resmen bir bilgisayardı.Nokia şirketinde çalışan bir görevlinin HTC marka telefon satın aldığı duyulunca işten kovulmasına kadar giden olaylar içerisinde HTC boş durmadı ve dünyadaki smartphone anlayışına yeni bir soluk getiren Android işletim sistemine geçti.Ve olanlar oldu.Artık herkes elindeki Nokia’ya yan gözle bakmaya başlamıştı.Bir yanda yarı bilgisayar olan ve bir işletim sistemi olan HTC bir yanda işletim sistemi adı verilen ama bilgisayar özellikleri taşımayan Nokia.Herkes cebini yoklamaya başladı.Param ne kadar ve HTC alabilir miyim.Bu durum Nokia ‘yı düşündüredursun bir mühendisin aklına bir gün bir fikir geldi ve Nokia fiyatlarında düşüşler gözlenmeye başladı.Fikir şuydu.Nokia üretilirken kullanılan malzemenin kalitesini düşürmek!Böylece hem maliyeti düşük hem de HTC ye rakip olabilecek ve HTC’nin fiyatının yarı fiyatına eşit olacak telefonlar üretilmeye başladı.Nokia 5800 ilk çıktığında 800 TL iken Android işletim sistemine sahip HTC marka telefonlar 1800 TL den başlıyordu.Ve genç nesil yine Nokia’ya kaydı.Nokia uzun süre bu kalite anlayışını devam ettirecekti.
Günün birinde Iphone ortaya çıkınca.Iphone öyle bir şekilde ortaya çıktı ki , yarattığı telefonun arkasındaki elma amblemi bile 100000 telefon satmasına yetti.Ve kendine has işletim sistemi.Ve uygulamaları.Ve görüşünü..Ve her şeyi.Artık insanların gözünde 2 çeşit telefon vardı.Iphone ve diğerleri.Eğer Iphone sahibiyseniz sanki siz ayrı bir sınıftınız.Aslında işin temeline bakıldığında ve derinlemesine araştırıldığında IPhone’un diğer telefonlara olan tek üstünlüğünün dokunmatik hızının olduğunu kimse görmedi.Çünkü önemli olan ismi ve görünüşüydü.Bunun üzerine Nokia yeni arayışlara girdi.Yeni işletim sistemleri yaratmak vs..Ama şunu da biliyordu ki artık pazarda hala 1. sırada olsa bile yeri sarsılmaya başlamıştı.Yıllarca Nokia kullanıp Nokia ‘nın menülerine alıştığı için asla başka telefon kullanmam diyen insanlar bile artık Nokia’yı bırakmanın yollarını aramaya başlamışlardı.Ama ne yazık ki fiyat konusu insanları hala düşündürüyordu.Çünkü Nokia ‘nın fiyatı diğer telefonlara göre gözle görülür bir şekilde düşüktü.Ve Iphone bir gün bir hata yaptı.Iphone 4 isimli telefonu çıkardı ve 2000 TL gibi bir satış fiyatı sundu.İnsanlar koşa koşa aldılar.Ama telefon ile konuşurlarken telefonun anten kısmına dokunduklarında telefonun çekmediğini fark ettiler!Skandal…Ve Iphone yetkilileri tarafından yapılan araştırma sonucu komik bir hata ortaya çıktı.Iphone 4 ‘ün anten kısmında iletişimi sağlayan cihanız kodlarında hata vardı.Hemen yeni bir kod yazıldı ve sorun halledildi.Ama IPhone’a iyi bir darbe vurmuş oldu.Ve Nokia’nın keyfi az da olsa yerine gelmeye başladı.Çünkü insanlar yine de Nokia iyi imiş demeye başladılar.

Ve sonuç :
Telefon piyasası insanların isteklerine göre oluşan ve değişenlik gösteren bir piyasa.Bugün hala kamerası olmayan Nokia telefonlar satılıyorsa bu yine arz talep meselesidir.Bir yanda yeni işletim sistemleri ile harikalar yaratan HTC vs.. gibi telefonlar varken bir yanda hiçbir özelliği olmayan Nokia marka telefonların satışının devam ediyor olması sanırım bu rekabetin asıl kaynağının insanlar yani talep eden taraf olduğunu gösterir.Tamam herkes ortaya çıksın ve hep bir ağızdan biz artık özelliği olmayan telefon istemiyoruz desinler demiyoruz.Ama aldığımız telefonu kullanırken telefonu almak ile işin bitmemesi gerekiyor.En önemli yapılması gerekenlerden biri alınan telefonun resmi sitesine girip anketleri takip etmek.Çünkü bu anketler sonucunda telefon üretiliyor.Mesela Nokia 5800 marka telefonun fiziki klavyesinin olmamasının nedenlerinden birinin de bu anketlerin olduğunu bilen kaç kişi vardır bilmiyorum.Bundan 1 yıl kadar önce yani Nokia 5800 marka telefon henüz ortaya çıkmamışken Nokia sitesine girdiğimde bir anket çıktı karşıma.Anketi doldururken bir soru takıldı gözüme.Soru aynen şuydu : Bir telefon üretmek isteseniz sadece dokunmatik ekran olması yeterli midir yoksa fiziki klavye de olmasını tercih eder misiniz? Ve anketin sonunda yaptığım incelemede sadece dokunmatik ekran olsun diyenlerin %70 civarında olduğunu gördüm.Demem o ki, eğer bir telefon almayı düşünüyorsanız sırf arkadaşımda var ya da sırf şu özelliği güzel diye almak pek akıl karı değil..Bu davranış telefon şirketine haksız kazanç sağlar.Yani sadece web özelliği çok iyi olan bir telefonu sadece web özelliği için 1000 TL verip almak bizim değil telefon şirketinin kazancıdır.Ve Nokia bunu çok iyi değerlendiriyor.

Son Düzenleme: NoteBook ~ 03 Eylül 2010 20:11
Karub
03-09-2010, 20:11   |  #14  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj
Alıntı: NoteBook  
Nokia’nın en büyük sorunu artık yeni bir şeyler yapmak zorunda olması.Uzun yıllar boyunca cep telefonu piyasasını bir şekilde elinde tuttu.Sadece Snake oyunu sayesinde 1 milyona yakın telefon sattı.Snake oyunu için gidip Nokia telefon alanlar Nokia telefonun asıl işe yaraması gereken ama işe yaramayan yönlerini unuttular.O gün ki para ile 1250 TL para verip Nokia 8850 telefon alanlar bu telefona bu kadar para verip adam gibi bluetooth özelliği bile olmadığını fark etmediler.Çünkü onlar için önemli olan telefonu masaya koyduklarında telefonun insanların göz zevklerine ne kadar uygun olup olmadıklarıydı.Aynı dönemlerde bluetooth özelliğine sahip ilk telefonlardan birini üreten Benefon şirketinin yayınlamış olduğu bir rapor vardı.Raporda insanların aldıkları telefonları alma amaçlarının en başında gösteriş olduğu bu nedenle çok fazla gösterişli olmayan Benefon marka telefonların satılmadıklarını yazıyordu.
Ve sonra Symbian Os işletim sistemi çıktı piyasaya.Çünkü artık Samsung ve Panasonic gibi markalar başta olmak üzere bir çok firma Nokia’nın gösterişine ayak uydurmaya başlamışlardı.Nokia da yeni bir şeyler yapmak zorundaydı piyasaya yeniden hakim olmak için.Panasoniv GD93 marka telefonun satış grafiği Nokia’nın 1 aylık satış portföyünü alt üst etmesine neden olmuştu.Bunun üzerine Symbian Os işletim sistemi çıktı.Yani yarı bilgisayar özelliklerine sahip olan Smartphone isimli telefonlar.6600,7610 ve 3230 modelleri ile başlayan bu furya Nokia’nın yeniden piyasada üst sıralara çıkmasına neden oldu.Sadece 7610 marka telefondan elde edilen 1 yıllık satış grafiği Panasonic’in neredeyse 5 yıllık satış grafiğine eşitti.Ve Nokia aldı başını gitti.Ta ki Sony Ericcson piyasaya çıkıncaya kadar.Sony ile Ericcson markaları birleşip ortaya müzik çalar telefonlar çıkarınca bir anda genç neslin ilgisini çekmeye başladılar.Sony ‘nin müzik kalitesi Ericcson’un telefon deneyimi bir araya gelince müthiş telefonlar ortaya çıkmaya başladı.Genç nesil hem telefon hem de müzik çalarını bir arada tutacaktı.Bu genç nesli ihya etti.Sony Ericcson sadece W serisi telefonları il Mp3 pazarına derin darbeler vurmuştur.O dönemlerde 2 GB’lik mp3 çalarlar ortalama 300 TL iken hem telefon hem müzik çalar olan 1 Gb lik hafızaya sahip Sony Ericcson marka telefonlar 400-500 TL civarındaydı.Bu durum genç nesli daha da ihya etmeye yetti.Sony Ericcson Nokia’ya yaklaşmıştı satış grafiği olarak.Ve bir gün Nokia N serisi telefonları piyasaya sürerek Web özelliği ile Sony Ericcsonu vurmaya başladı.N serisi telefonlar gerçekten mükemmel bir bağlantı hızı ve zevki ile webe giriyor ve ne isterseniz size yaptırıyordu.Bu kez Nokia yine arayı açmayı başardı.Ama rakipler durmuyordu ve bir gün ortaya HTC çıktı.Öyle bir telefon ortaya sundu ki, telefon , kamera , web , müzik çalar derken resmen bir bilgisayardı.Nokia şirketinde çalışan bir görevlinin HTC marka telefon satın aldığı duyulunca işten kovulmasına kadar giden olaylar içerisinde HTC boş durmadı ve dünyadaki smartphone anlayışına yeni bir soluk getiren Android işletim sistemine geçti.Ve olanlar oldu.Artık herkes elindeki Nokia’ya yan gözle bakmaya başlamıştı.Bir yanda yarı bilgisayar olan ve bir işletim sistemi olan HTC bir yanda işletim sistemi adı verilen ama bilgisayar özellikleri taşımayan Nokia.Herkes cebini yoklamaya başladı.Param ne kadar ve HTC alabilir miyim.Bu durum Nokia ‘yı düşündüredursun bir mühendisin aklına bir gün bir fikir geldi ve Nokia fiyatlarında düşüşler gözlenmeye başladı.Fikir şuydu.Nokia üretilirken kullanılan malzemenin kalitesini düşürmek!Böylece hem maliyeti düşük hem de HTC ye rakip olabilecek ve HTC’nin fiyatının yarı fiyatına eşit olacak telefonlar üretilmeye başladı.Nokia 5800 ilk çıktığında 800 TL iken Android işletim sistemine sahip HTC marka telefonlar 1800 TL den başlıyordu.Ve genç nesil yine Nokia’ya kaydı.Nokia uzun süre bu kalite anlayışını devam ettirecekti.
Günün birinde Iphone ortaya çıkınca.Iphone öyle bir şekilde ortaya çıktı ki , yarattığı telefonun arkasındaki elma amblemi bile 100000 telefon satmasına yetti.Ve kendine has işletim sistemi.Ve uygulamaları.Ve görüşünü..Ve her şeyi.Artık insanların gözünde 2 çeşit telefon vardı.Iphone ve diğerleri.Eğer Iphone sahibiyseniz sanki siz ayrı bir sınıftınız.Aslında işin temeline bakıldığında ve derinlemesine araştırıldığında IPhone’un diğer telefonlara olan tek üstünlüğünün dokunmatik hızının olduğunu kimse görmedi.Çünkü önemli olan ismi ve görünüşüydü.Bunun üzerine Nokia yeni arayışlara girdi.Yeni işletim sistemleri yaratmak vs..Ama şunu da biliyordu ki artık pazarda hala 1. sırada olsa bile yeri sarsılmaya başlamıştı.Yıllarca Nokia kullanıp Nokia ‘nın menülerine alıştığı için asla başka telefon kullanmam diyen insanlar bile artık Nokia’yı bırakmanın yollarını aramaya başlamışlardı.Ama ne yazık ki fiyat konusu insanları hala düşündürüyordu.Çünkü Nokia ‘nın fiyatı diğer telefonlara göre gözle görülür bir şekilde düşüktü.Ve Iphone bir gün bir hata yaptı.Iphone 4 isimli telefonu çıkardı ve 2000 TL gibi bir satış fiyatı sundu.İnsanlar koşa koşa aldılar.Ama telefon ile konuşurlarken telefonun anten kısmına dokunduklarında telefonun çekmediğini fark ettiler!Skandal…Ve Iphone yetkilileri tarafından yapılan araştırma sonucu komik bir hata ortaya çıktı.Iphone 4 ‘ün anten kısmında iletişimi sağlayan cihanız kodlarında hata vardı.Hemen yeni bir kod yazıldı ve sorun halledildi.Ama IPhone’a iyi bir darbe vurmuş oldu.Ve Nokia’nın keyfi az da olsa yerine gelmeye başladı.Çünkü insanlar yine de Nokia iyi imiş demeye başladılar.

Ve sonuç :
Telefon piyasası insanların isteklerine göre oluşan ve değişenlik gösteren bir piyasa.Bugün hala kamerası olmayan Nokia telefonlar satılıyorsa bu yine arz talep meselesidir.Bir yanda yeni işletim sistemleri ile harikalar yaratan HTC vs.. gibi telefonlar varken bir yanda hiçbir özelliği olmayan Nokia marka telefonların satışının devam ediyor olması sanırım bu rekabetin asıl kaynağının insanlar yani talep eden taraf olduğunu gösterir.Tamam herkes ortaya çıksın ve hep bir ağızdan biz artık özelliği olmayan telefon istemiyoruz desinler demiyoruz.Ama aldığımız telefonu kullanırken telefonu almak ile işin bitmemesi gerekiyor.En önemli yapılması gerekenlerden biri alınan telefonun resmi sitesine girip anketleri takip etmek.Çünkü bu anketler sonucunda telefon üretiliyor.Mesela Nokia 5800 marka telefonun fiziki klavyesinin olmamasının nedenlerinden birinin de bu anketlerin olduğunu bilen kaç kişi vardır bilmiyorum.Bundan 1 yıl kadar önce yani Nokia 5800 marka telefon henüz ortaya çıkmamışken Nokia sitesine girdiğimde bir anket çıktı karşıma.Anketi doldururken bir soru takıldı gözüme.Soru aynen şuydu : Bir telefon üretmek isteseniz sadece dokunmatik ekran olması yeterli midir yoksa fiziki klavye de olmasını tercih eder misiniz? Ve anketin sonunda yaptığım incelemede sadece dokunmatik ekran olsun diyenlerin %70 civarında olduğunu gördüm.Demem o ki, eğer bir telefon almayı düşünüyorsanız sırf arkadaşımda var ya da sırf şu özelliği güzel diye almak pek akıl karı değil..Bu davranış telefon şirketine haksız kazanç sağlar.Yani sadece web özelliği çok iyi olan bir telefonu sadece web özelliği için 1000 TL verip almak bizim değil telefon şirketinin kazancıdır.Ve Nokia bunu çok iyi değerlendiriyor.

Çok iyi anlatmışsınız. Yarım saatte okumam anca bitti :)

NoteBook
03-09-2010, 20:15   |  #15  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

Daha da uzatacaktım ama sıkılırsınız diye düşündüm :)

Karub
03-09-2010, 20:18   |  #16  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Sonuçta içinde bir bilgi içeriyor :)

NoteBook
03-09-2010, 20:20   |  #17  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

Nokia olunca işin içinde kitap yazmak bile geçiyor içinden :) Yıllarca Nokia kullandıktan sonra :)

mancukya
05-09-2010, 01:54   |  #18  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj

Nokia gene birinci gecen sene toplam satislarda kapanmiyacak fark atmis durumda
Sebebide belli her fiyata uygun ve zevke uygun model uygulamasi yukarda arkadasin bahsettigi aliskanlikta dahil buna.
Ama klasik modeller icin acik kaynakli ve cözünürlük bakimindan artirilabilecek bir yazilim ve Smartphone pazari icinde ayri bir yazilim ama nokia bu isi 4 yazilimla yapmaya kalkiyorki mantiksizlikda burda.

N8 örnegi gibi aslinda o telofona 680 330 cözünürlük yakisiyormu ama gene o hatayi yapmayi becerdiler

Birde sagda solda Symbian icin yapilan yorumlar var yok bitti vs vs diye Symbian kötü yazilim degil ama buradada Nokianin kendi hatasi var Satin alip acik kaynaga biraktigi yazilim icin
Ekran cözünürlügü
Rame yazmanin iptal edilmesi (Bu halti Win mobilede yiyordu) telin kaynagini sömürüyor acik program ramden yer ama Rame program kurdurulmaz.
Kendi programlarinin hafiza kartina yüklenmesine izin verilmesi
Mesala Ovi maps yüklendiginde nasil oluyorsa icinde olmasina ragmen sürüm yükseltmede 5800 xmlerde 10 mb sisme oluyor mantigi yok ama oluyor.
Yetersiz ram kullaniyor
Yetersiz islemci kullaniyor

Sonrasindada Symbian bitti konuamalari geliyor 128 yada 256 mb ramli telde rame program kur, grafik icin ramden ye sonrasinda Symbian nasil hizli tepki vericek
Yani basit en azindan su ayarlamalari bile firmware yülksetmelerde yapabilirlerdi yapmadilar.
Ayrica farkinda olmadan yaptiklari halde Xm serisi s60 v5 ile fiyat sebebi ile tuttu neticede wifi, gps vs vs bir seri bulmusun o seriden ram. islemci artir , kamerasini yükselt, biraz kibar bir tasarim vs vs ile devam et yok biz yeni isletim sistemine gecicez Symbian ^3 olmadi n8 cikmadan bu sefer symbian^4 gecicez oda olmiyacak galiba intelle maemo yapalim gibi sacmaliklar icine giriyorlar.

Her seye ragmen kampanya dönemi dahil edilirse 400 600 ytlye Gps (Bedava kart dahil), dokunmatigi hizlandi baya, wifi vs vs olan bir telde satan baska firmada olmazdi o Yüzden yarin baska bir firmadan ürün bile alicak olsam bu piyasada Nokianin kuvvetli olmasi her zaman fiyatlarin ucmamasi icin iyidir bu konuda fanboyluga girmem Nokia kuvevtli olursa Samsung, Lg, Apple, Htc ucumazdi o cikardiklari smartphone fiyatlari icin.

Karub
05-09-2010, 02:11   |  #19  
Karub avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Bu konuşmadan çıkan sonuç: Nokia'nın aklı başına gelsin... Zaten ABD ülkelerinde en çok satan marka Sony Ericson, Apple, Yeni nesil android yaratıklar ve Nokia :)

CarlJohnson
05-09-2010, 14:12   |  #20  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

öncelikle notebook a yazısı için teşekkürlerimi iletiyorum ve hocam yazını okurken bir su molası vermek zorunda kaldım bunuda bil :D
samsung galaxy s..samsung wave (çözünürlük amoled ve işlemci dokunmatik hissiyati vs vs) bu iki telefon su an için benim gozdem gibi..onun dısında nokia ya ait tek bir telfon var aklımda o da N900..bu telefonu almak istiyorum ama henuz istedigim yorumları alamadım..
nokia geri kaldı biraz acıkcası N8 deki cozunurluk sorunuda bunu gosteriyor..arkadasın dedigi gibi sadece web için 1000 tl vermek o şirkete haksız rating ve kazanc saglıyor..bunlar dısında motorola android htc hd2 ve sony ericsson xperia x10 su anın en güzel telefonları sanıyorum

CarlJohnson
05-09-2010, 14:13   |  #21  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

birde bu program sanki biraz zor yaw alısmak lazım :D

mancukya
05-09-2010, 14:27   |  #22  
Yıllanmış Üye
2,844 mesaj
Alıntı: CarlJohnson  
öncelikle notebook a yazısı için teşekkürlerimi iletiyorum ve hocam yazını okurken bir su molası vermek zorunda kaldım bunuda bil :D
samsung galaxy s..samsung wave (çözünürlük amoled ve işlemci dokunmatik hissiyati vs vs) bu iki telefon su an için benim gozdem gibi..onun dısında nokia ya ait tek bir telfon var aklımda o da N900..bu telefonu almak istiyorum ama henuz istedigim yorumları alamadım..
nokia geri kaldı biraz acıkcası N8 deki cozunurluk sorunuda bunu gosteriyor..arkadasın dedigi gibi sadece web için 1000 tl vermek o şirkete haksız rating ve kazanc saglıyor..bunlar dısında motorola android htc hd2 ve sony ericsson xperia x10 su anın en güzel telefonları sanı
hocam nokia o teli kendi Linux paketiyle cikardi o dönemdeki aciklamasida o Linux paketiyle devam edicegi seklindeydi sonrasinda intelle birlesip intelin tasarladigi Linux sürümü ve n900 deki Linux sürümünü birlestirme karari aldilar ve maemo ismini verdiler.
 Bildigim kadariylada n900 icin Nokia maemoya gecise izin vermiyor yani bosa alinan bir tel olur.
Yukarda bahsedilen kararsizliklar n8 ve n900 icinde gecerli seyler yani.