Notebook Seçimi Yaparken Hangilerine Dikkat Etmeli

HectooR
06-08-2008, 03:18   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

Arkadaşlar merhabalar
Notebook almayı düşünüyorum.Notebook seçimi hakkında çok fazla bilgim yok onun için sizden yardım istiyorum.
Sorularım şunlar:

-Notebooklarda Santa Rosa ile Normal Core 2 Duo arasındaki fark nedir?Hangisi daha üstündür?
T7xxx , T8xxx ve T9xxx arasındaki farklar nelerdir?
En iyisi en büyük sayı olanı mu oluyor?

-Notebook seçerken ram in önemi nedir?
Çoğu notebook 2GB ram içeriyor.Profesyonel Notebook için ideal ram kaç gb olmalıdır?2GB Ram Oyun,Film vs yüksek gereksinim isteyen uygulamaları kullanacak kullanıcılar için az mı gelir?

-Notebook seçerken Ekran Boyutunda Nasıl Davranmalıyım?
15.4" ve 17" arasında çok kararsız kalıyorum.Çok sayıda film izliyorum bunun için 17" önemli fakat 17" notebookların çok ağır olduğu ve taşınılabilirlik özelliğini yitirdiğini söylüyorlar.Bu konuda nasıl bir seçim yapmalıyım?

-Son bir sorum olacak.Notebook seçiminde markanın önemi nedir?Hp,Toshiba gibi ünlü markaların yanında mesela Monster nasıldır?(Sonuçta az yüklü bir miktarda para vereceğim)Kısacası Acer,HP,Toshiba,Packard Bell ve Monster markalarını değerlendirebilir misiniz?

Bu konunun bütün notebook alacaklara yardımı olması dileğiyle...
Teşekkürler

Tuğsan
06-08-2008, 03:40   |  #2  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Açıkcası sorularına çok detaylı cevap veremeyeceğim,

Santa Rosa dan sonra Penryn  işlemci çıktı yanlış bilmiyorsam.. İşlemci konusunda son çıkanlar hep daha iyi oluyorlar. Ama aralarındaki farklar nedir,onu bilemem ?  en iyisi üreticinin sitesinden bakmaktır.

2gb ram bugun her işini görür ama performans istiyorsan 3 yada 4 gb tavsiye ederim.(kuracağın işletim sistemi vista yada 64 bit diye düşünüyorum, xp yada linux ise 2 gb iyidir :) )

17" ler oldukça ağır ve büyük.Taşırken ilik 10 dk da hissetmessin ama sonra inan pişman olabilirsin :), zaten  Notebook'un avantajı olan taşınılabilirlik ve az yer kaplamasırıdır. Ben olsam düşünmezdim ..

Ve son sorun için ise;

Kendi düşüncelerim umarım yardımcı olur.

Acıkcası bende yakın zamanda monster almayı düşünüyorum,benim için  en büyük avantajları ; diskin 7200 rpm olması(5400 rpm'e göre gözle görülür bir performans sağlar) , ikinci en büyük avantajı ekran kartlarının paylaşımsız olması Ve zorla İşletim sistemine para vermemem.

Diğer çoğu büyük firma laptoplarında bu özellikler yok. Ve en kötü yanı sen iste yada isteme senden bir işletim sistemi parası alınıyor.

Ve işin öbür tarafına bakınca : Toshiba yada diğer markalar dünya çapında tanınmış,servisi,update'i..v.s ve satış sonrası desteği oldukça iyi firmalar.Garanti şartları öncelikle müşteri memnuniyeti odaklı..

Monsterda bu nasıl olur bilmiyorum,ama en yakın zamanda yerlerine gidip konuşacağım,
teknik servisi,yada destekleri ne şekilde? Kullanılan parçaların driverları nerden temin ediliyor v.s Sonuçta ne olursa olsun toplama bir sistem.

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 06 Ağustos 2008 03:42
HectooR
06-08-2008, 11:15   |  #3  
OP Yeni Üye
29 mesaj

çok yardımcı oldun teşekkür ederim.Ben de monster firmasına bu konuda ayrıntılı bilgi için mail atmayı düşünüyorum

mayel
06-08-2008, 14:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
201 mesaj

BEN 2. SORUNA CEVAPLA BAŞLAYAYIM.BEN ASUS'UN M51SN MODELİNİ ALDIM.ÇOK MEMNUNUM.AMACIM OYUN VE GARFİK TASARIMDI..RAM'İ SEÇMENDE ÖNEMLİ FAKTÖR SENİN YAPACAĞIN İŞTİR.BABA OYUN FİLAN DÜŞÜNÜYORSAN 2 GB YETER BENCE.
3 SORU:BENİM Kİ 15.4 İNÇ.BİLEREK 17 ALMADIM.ÇÜNKÜ AĞIR...15.4 DE İŞİNİ GÖRÜR.AMA TABİ FİLM HASTASIYSAN ORASINI BİLEMEM.
EN SON SORUNA CEVAP:BEN BU DİZÜSTÜNÜ ALIRKEN ÇOK ARAŞTIRDIM.EĞER OYUN,GRAFİK TASARIM,MÜHENDİSLİK PROGRAMLARI GİBİ ŞEYLERLE UĞRAŞACAKSAN MARKA AL DERİM.MONSTERİN İYİ OLDUĞUNU SANMIYORUM.SADECE RAMI YÜKSEK TUTARAK PİYASADA YER EDİNMEYE ÇALIŞIYOR

HectooR
08-08-2008, 22:05   |  #5  
OP Yeni Üye
29 mesaj

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
https://www.chip.com.tr/inceleme/Casper-Nirvana_t2253.html bu ürün acaba ne zaman satışa sunulur ve sizce ortalama fiyatı ne kadar olur?
Sanırım alabileceğimin en iyisi bu.
yukarıdaki ile bu laptop arasında kararsız kaldım ama sanırım Casper galibiyete daha yakın.
MONSTER T2-REX INTEL CORE 2 DUO T9500 2.6Ghz 15.4" 4GB 200GB TAŞINABİLİR BİLGİSAYAR T95FL900   Fiyatı:2.463,32 YTL (KDV Dahil)
      #Intel® Core™ 2 Duo T9500 ( 2.6 Ghz, 800 Mhz FSB, 6 MB Cache, 64 bit )
      #512 MB nVIDIA® GF8600M GT ( 512 MB Bağımsız ) DirectX 10 destekli
      # 15.4" WXGA (1440 x 900 ) " Crystal Bright " Parlak, Geniş Ekran
      # 1 GB Intel® Turbo Memory
      # 4GB DDR II 667 Mhz Kıngston Bellek ( 2 Slot / 64 bit işletim sistemi ile Max. 4 GB )
      # 200 GB 200 RPM SATA 16MB Cache Seagate

Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Teşekkürler,Saygılarımla...

asi_emre
09-08-2008, 12:01   |  #6  
Üye
51 mesaj

Bence yeni çıkacak Casperı bekle centino 2 li Casperı tercih etmek akıllıca olur
yakında yazıyor buraya bak aradahttp://www.casperstore.net/

Monster hakkında çok konuşmaya gerek duymuyorum çünkü sinirlenebiliyorum
servise giden arkadaşımın notebookunun özellikleri düşüşe geçmişti
sen anladın Sorubiraz araştır görürsün
bir de ölü piksel olursa iade oyun kaldıramazsa iade diyorlar sonra onları başkalarına satıyolar nasıl bir sistemse anlamadım(piksel hatalı satılanlar var sitelerinde yazıyor)
işte kalite onlarda bu kadarKızgın

GazI_9o9
09-08-2008, 14:46   |  #7  
GazI_9o9 avatarı
Yıllanmış Üye
1,126 mesaj

Ben senin sormadığın bir noktayı söyleyeyim.Notebook larda bana göre en onemli faktorlerden biri de pil ömrü.Örneğin toshibalarda pc nin orijinal kendi pilleri fazla uzun ömurlu olmuyor.yani 2 saatten daha kısa.ama mesela ortalama bir vaio 3 saatten fazla kullanılabilir pile sahip.ayrıca ben casperin sadece adı oldugunu düşünüyorum.favorim DELL

mehmet_6161
09-08-2008, 20:05   |  #8  
Taze Üye
8 mesaj

işlemcisi işlemcizina
ram hardisk rpm hizina
ekran kartina